Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευθύνη επίβλεψης ιδιωτικού έργου


 
acnt

Recommended Posts

Σωστά όλα αυτά.

Αλλά το σενάριο είναι:

Έχει γίνει ήδη η στραβή. π.χ. ένα ατύχημα....

 

Πως να αποδείξω/αποδείξεις ότι ήσουν χωρίς ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Το έργο σου βρίσκεται σε οικισμό άνω των 10.000(νομίζω) κατοίκων και έχει υποχρέωση τήρησης ημερολογίου μέτρων ασφαλείας; Το οποίο δεν υπάρχει προφανώς, ή αν υπάρχει δεν έχει την υπογραφή σου; Όπως και η σχετική αναγγελία στον ΟΑΕΔ;

 

Αν έτσι είναι (υπάρχει υποχρέωση) τότε υπάρχουν (ή θα έπρεπε να υπάρχουν αλλά δεν υπάρχουν με ευθύνη του κυρίου του έργου) έγγραφα που έχουν στρόγγυλη σφραγίδα και πιστοποιούν ότι ...δεν έλαβες γνώση της έναρξης των εργασιών. Δηλώνεις παραίτηση για μη ενημέρωση και ενδεχόμενη μη πιστή εφαρμογή της μελέτης και καθαρίζεις χάνοντας την αμοιβή της επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις παραίτηση για μη ενημέρωση και ενδεχόμενη μη πιστή εφαρμογή της μελέτης και καθαρίζεις χάνοντας την αμοιβή της επίβλεψης.

 

Όταν παραιτήσαι αναφερόμενος σε μη πιστή εφαρμογή μελέτης (λόγο μη ενημέρωσης ή λογο μη συνεργάσιμου υπεργολάβου), ποιές είναι οι επιπτώσεις για το έργο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγαίνει μία άδεια, είσαι επίβλεψη, σου λέει ο ιδιοκτήτης, ο εργολάβος κτλ ότι δε θα το ξεκινήσει άμεσα, αλλά το ξεκινάει χωρίς να σε ειδοποιήσει. Γίνεται μια στραβή (από ατύχημα μακριά από όλους μας, ή λάθος εφαρμογή κτλ κτλ) και σου έρχονται οι μπελάδες.

 

1. Κάνεις καταγγελία για παράβασης της σύμβασης ανάθεσης έργου (αν δεν υπάρχει προφανώς δεν μπλέκεις).

2. Η αμοιβή της επίβλεψης προκαταβάλλεται στην τράπεζα.

Αν σε έχει πληρώσει ήδη για ποιό λόγο να προτιμήσει άλλον;

Αν δεν έχει κατατεθεί η αμοιβή στην τράπεζα δεν έχεις ευθύνη εκτός αν έχεις υπογράψει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό.

Αν έχεις κάνει "δώρο" την επίβλεψη για να πάρεις την δουλειά και φαίνεται ότι έχεις πληρωθεί, περαστικά σου. Από εκεί και πέρα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

sdim, το έχουμε αναλύσει νομίζω.

Ούτε η προκαταβολική κατάθεση της αμοιβής επίβλεψης σημαίνει πως έχει γίνει η επίβλεψη, ούτε η μη κατάθεσή της σημαίνει πως δεν έχει γίνει η επίβλεψη.

Το αν έχει γίνει ή όχι η επίβλεψη είναι ένα πραγματικό γεγονός, που πρέπει να αποδειχθεί με την φυσική παρουσία του επιβλέποντα στο έργο.

Από την στιγμή που ο επιβλέπων δεν έχει λάβει γνώση πως το έργο έχει ξεκινήσει, τότε ουδεμία ευθύνη τον βαραίνει, αρκεί να μπορεί να αποδείξει πως δεν είχε λάβει γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επίσης έχω την εξής απορία και αν μπορεί κάποιος να δώσει λίγο φως.

 

Υπάρχει ημερολόγιο εργασίας, εσύ ως επιβλέπων το συμπληρώνεις κανονικά και τα γράφεις και όμορφα.

 

Γίνεται μία στραβή.

Το ημερολόγιο πρέπει να τηρείται επί του εργοταξίου.

Ο εργολάβος, που μπορεί να μην έχει τηρήσει κάτι από αυτά που γράφεις, το εξαφανίζει.

 

Υπάρχει κάτι σε έγγραφο που μπορείς να τηρείς εσύ ως επιβλέπων και να το έχεις στην κατοχή σου; Κάτι δηλαδή που να λέει ότι ο εργοδηγός/εργολάβος έλαβε γνώση αυτών που αναγράφεις κατά τις επισκέψεις σου στο εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να βοηθήσω λίγο στο θέμα "ευθύνη επίβλεψης" καλό είναι κάποιος να διαβάσει το Αρθ 91 του ΠΔ 696/74 (ΦΕΚ 301 Α) και το Αρθ 7 του Ν. 1396/83 (ΦΕΚ 126 Α).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την εξής απορία και αν μπορεί κάποιος να δώσει λίγο φως.

 

Υπάρχει ημερολόγιο εργασίας, εσύ ως επιβλέπων το συμπληρώνεις κανονικά και τα γράφεις και όμορφα.

 

Γίνεται μία στραβή.

Το ημερολόγιο πρέπει να τηρείται επί του εργοταξίου.

Ο εργολάβος, που μπορεί να μην έχει τηρήσει κάτι από αυτά που γράφεις, το εξαφανίζει.

 

Υπάρχει κάτι σε έγγραφο που μπορείς να τηρείς εσύ ως επιβλέπων και να το έχεις στην κατοχή σου; Κάτι δηλαδή που να λέει ότι ο εργοδηγός/εργολάβος έλαβε γνώση αυτών που αναγράφεις κατά τις επισκέψεις σου στο εργοτάξιο.

 

Παρε διπλοτυπο και όταν κανεις παρατηρήσεις κρατά το πρωτότυπο με τις υπογραφες και αφήνεις στο εργοτάξιο το στέλεχος.

 

Νόμιμος, ωραίος και με τα αποδεικτικά στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρε διπλοτυπο.....

Τι εννοείς συνάδελφε ότι υπάρχουν διπλότυπα ημερολόγια έργου?

Τι ακριβώς γιατί εγώ μόνο απλά έχω συναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο, μόνο απλά.

 

Σκέφτηκα να έχω 2ο στο οποίο θα γράφω τα ίδια και θα υπογράφει ο εργοταξιάρχης, εργοδηγός κτλ.

 

Δε ξέρω όμως άμα μπορείς να θεωρήσεις 2ο και αν το κρατάς από μόνος σου (και σου υπογράφει ο άλλος) τη νομική του ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.