Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ειμαι 100% σιγουρος οτι κατα την μεταφορα τα μονο στοιχεια που θα πανε στη σωστη θεση θα ειναι τα στοιχεια ιδιοκτητων, ακινητου, γεωργαφικος εντοπισμος και τα ηδη πληρωμενα προστιμα, αντε και ΤΕ, Σχολια, Α/Α εργου και ανεβασμενα αρχεια.

ΔΕΝ υπαρχει πιθανοτητα ουτε 1:1.000.0000 να μεταφερθουν τα φυλλα καταγραφης.

Πολυ απλα για να δεν υπαρχει καμια συμβατοτητα!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!

Απλό είναι, θα τα μεταφέρουν όλα ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΨΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΑ!!!!!!!!

Εσύ φίλε μηχανικέ, θα κληθείς στη συνέχεια να κάνεις τις απαιτούμενες διορθώσεις - αλλαγές - συμπληρώσεις - τροποποιήσεις κ.λπ., ούτως ώστε να συμβαδίζει πλέον η δήλωση με τα δεδομένα του 4178 και στο τέλος θα κάνεις "τικ" στο κουτάκι για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Και τότε, ως δια μαγείας, ΤΣΟΥΠ το νέο πρόστιμο, ΤΣΟΥΠ το ανταποδοτικό τέλος, κι άλλες πολλές εκπλήξεις (π.χ. extra παράβολο κ.λπ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή συνάδελφοι. Πελάτης μου πληρώνει 43,17 € μηνιαίο πρόστιμο, για αυθαιρεσία που δηλώθηκε στον 4014. Τη δήλωσή του την έχω τώρα σε προσωρινή υπάγωγή. Ο 4178 όμως λέει ελάχιστη δόση 50 €! Τι θα γίνει τώρα μ΄αυτόν;

Εγώ πιστεύω ότι δε θα γίνει τίποτα είναι ΠΟΛΛΑ τα προβλήματα. Θα μεταφέρουμε απλώς τις δηλώσεις που θέλουμε,

Αλλιώς να τους πάρει ο διάολος/Χ.Α. και να τους σηκώσει!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχουμε ενταξη στον ν.4014/11 κάποιο κτίσμα χωρίς να έχουν δηλωθεί όλες οι παραβάσεις που υπήρχαν γιατί ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε ενώ είχε ενημερωθεί και τώρα μεταπηδά στον Ν.4178/13.........τι γίνεται που δεν είχαν φανεί και αναφερθεί οι παραβάσεις όλες και τώρα εμφανίζονται;;;;;

Μπορεί να συμβεί αυτό ή ότι δηλώθηκε με τον ν.4014/11 πρέπει έτσι να μεταφερθεί και στον καινούργιο νόμο;;;;;;;;

Κώστα, στον 4014 δήλωνες όλες τις παρανομίες της κατοικίας. Δεν έχει "δεν ήθελε ο ιδιοκτήτης", όπως στον 3843.

Μπορεί να βρεθείς σοβαρά μπλεγμένος με κάτι τέτοια ακόμη κι αν δεν υπήρχαν θέματα μεταφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ν' ανεβάσεις (εφόσον έχεις επιλέξει αριθμό ορόφων και κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ).

Αλλά δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο για να το κάνεις (όπως σου έγραψα κι αλλού).

Θέλω δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή στον 4014, έχει πληρωθεί το πρόστιμο και έχω τα σχέδια έτοιμα, να τα ανεβάσω και να γίνουν σε "ολοκληρωμένη υπαγωγή".

Γίνεται;

Διότι φοβάμαι ότι στον 4178 τα πρόστιμα θα βγαίνουν παραπάνω.

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας η οποία ενδεχομένως χάθηκε μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις.Ευχαριστώ.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

παντως αυτα που λετε θα γινουν στις δηλωσεις που πληρωνουν δοσεις και στις αρχικες υπαγωγες.

Ειναι αδυνατο να γινουν σε αυτες που εχουν πληρωμενο ολοκληρο το προστιμο

ανεξαρτητα αν ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη ή οχι

 

οχι δεν γινεται να πας τωρα σε ολοκληρωμενη υπαγωγη

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή συνάδελφοι. Πελάτης μου πληρώνει 43,17 € μηνιαίο πρόστιμο, για αυθαιρεσία που δηλώθηκε στον 4014. Τη δήλωσή του την έχω τώρα σε προσωρινή υπάγωγή. Ο 4178 όμως λέει ελάχιστη δόση 50 €! Τι θα γίνει τώρα μ΄αυτόν;

Εγώ πιστεύω ότι δε θα γίνει τίποτα είναι ΠΟΛΛΑ τα προβλήματα. Θα μεταφέρουμε απλώς τις δηλώσεις που θέλουμε,

Αλλιώς να τους πάρει ο διάολος/Χ.Α. και να τους σηκώσει!

 

Όταν με το καλό ξαναενταχθεί στον 4178, τότε θ' αναπροσαρμοστεί κι αυτό σε 50 ευρώ Min το μήνα.....

 

 

Κώστα, στον 4014 δήλωνες όλες τις παρανομίες της κατοικίας. Δεν έχει "δεν ήθελε ο ιδιοκτήτης", όπως στον 3843.

Μπορεί να βρεθείς σοβαρά μπλεγμένος με κάτι τέτοια ακόμη κι αν δεν υπήρχαν θέματα μεταφοράς.

 

 

.....ή μπορείς να παραιτηθείς από τη συγκεκριμένη εργασία και να πάει σε άλλον "φωστήρα" για να του κάνει τη μεταπήδηση στο νέο νόμο, αφορμές και δικαιολογίες γι' αυτό θα βρεις πολλές!!!

 

 

Θέλω δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή στον 4014, έχει πληρωθεί το πρόστιμο και έχω τα σχέδια έτοιμα, να τα ανεβάσω και να γίνουν σε "ολοκληρωμένη υπαγωγή".

Γίνεται;

Διότι φοβάμαι ότι στον 4178 τα πρόστιμα θα βγαίνουν παραπάνω.

 

Όχι δεν γίνεται!!! Δυστυχώς την ....πάτησαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει το φαρμακείο δίπλα και είναι σε προσφορά από την πολύ ζήτηση που έχουν......

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ξέρετε ποιο είναι?

Οι ιδιοκτήτες σε μη-ολοκληρωμένες υπαγωγές με πληρωμένο πρόστιμο, θα αρνηθούν (so simple!) να ενταχθούν στον νέο νόμο για τους λόγους ότι 1) θα πληρωθεί μεγαλύτερο πρόστιμο ή/και 2) δεν θα θέλουν να πληρώσουν 15-25 ευρώ κοροϊδία.. εννοώ ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ (χώρια το πιθανότερο νέες αμοιβές μηχανικού άρα και νέες εισφορές/κρατήσεις >> 15-25 ευρώ).

Και αν τελικά το ΤΕΕ αυθαιρετήσει και δεν μας αφήσει να ανεβάσουμε σχέδια για τον 4014 (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης), υποχρεώνοντας ΜΟΝΟ μέσω ένταξης στον 4178, τότε οι ιδιοκτήτες ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ που δεν προλάβαμε να ανεβάσουμε την Β' φάση μέχρι 30/9 )!

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.