Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Έχεις δίκιο. Για την περίπτωση της ΜΕΑ έπρεπε να το ρωτήσω αυτό.

 

Ερώτηση:

Σε κτίριο με μεικτή χρήση -κατοικίες και τρεις (3) αίθουσες πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο- απαιτούνται τέσσερα πιστοποιητικά; Ένα για τις κατοικίες και από ένα για κάθε αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ή μπορεί να βγει ένα ενιαίο και για αυτές. Να σημειώσω πως οι αίθουσες δεν βρίσκονται όλες σε επαφή μεταξύ τους. Δύο από αυτές είναι σε επαφή και ή τρίτη απομακρυσμένη καθώς μεσολαβεί μια ανοιχτή και στα δύο της άκρα στοά. Από πάνω από αυτή την αίθουσα στον Α' όροφο βρίσκεται μέρος της θερμικής ζώνης των κατοικιών. Έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο ρωτάω και εγώ.

πατέρας επικαρπία

παιδιά ψιλή κυριότητα

 

Τα στοιχεία ενός ιδιοκτήτη βάλε. Δεν εχει σημασία να τους βάλεις όλους. Άλλωστε ο οποιοσδήποτε μπορει να ζητήσει έκδοση του ΠΕΑ. Ακόμη και ο ενοικιαστής. Δεν χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη όλων. Το ΠΕΑ αλλωστε ακολουθεί το ακίνητο και όχι τους ιδιοκτήτες του.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Για την περίπτωση της ΜΕΑ έπρεπε να το ρωτήσω αυτό.

 

Ερώτηση:

Σε κτίριο με μεικτή χρήση -κατοικίες και τρεις (3) αίθουσες πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο- απαιτούνται τέσσερα πιστοποιητικά; Ένα για τις κατοικίες και από ένα για κάθε αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ή μπορεί να βγει ένα ενιαίο και για αυτές. Να σημειώσω πως οι αίθουσες δεν βρίσκονται όλες σε επαφή μεταξύ τους. Δύο από αυτές είναι σε επαφή και ή τρίτη απομακρυσμένη καθώς μεσολαβεί μια ανοιχτή και στα δύο της άκρα στοά. Από πάνω από αυτή την αίθουσα στον Α' όροφο βρίσκεται μέρος της θερμικής ζώνης των κατοικιών. Έχω μπερδευτεί.

 

Δεν έχουν ανεξάρτητη θέρμανση και κλιματισμό ?

Είναι του ίδιου ιδιοκτήτη και χρήστη ?

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία ενός ιδιοκτήτη βάλε. Δεν εχει σημασία να τους βάλεις όλους. Άλλωστε ο οποιοσδήποτε μπορει να ζητήσει έκδοση του ΠΕΑ. Ακόμη και ο ενοικιαστής. Δεν χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη όλων. Το ΠΕΑ αλλωστε ακολουθεί το ακίνητο και όχι τους ιδιοκτήτες του.

 

οκ .

 

Στην περίπτωση που λέγαμε ... "το μπέρδεμα" νομίζω ότι είναι το εξής :

Υπάρχει σύστημα θέρμανσης , αλλά κάποιο διαμέρισμα έβαλε αέριο (ατομικό) και τον παλιό λέβητα τον ξηλώσανε. Το προς επιθεώρηση έχει τα σώματα του καλοριφέρ, αλλά μόνο το air condition δίνει θέρμανση και ψύξη.

το τζάκι δεν παίζει καθόλου.

Δηλαδή καταλήγω υπάρχει και δεν υπάρχει ---- φάντασμα

Link to comment
Share on other sites

Ή θα βάλεις θερμανση του κτιριου αναφοράς σύμφωνα με τα όσα βρεις στην βοήθεια ή θα βάλεις θερμανση με αντλίες θερμότητας. Θα εβαζα το πρώτο βέβαια γιατί οποίος και να λειτουργήσει το διαμέρισμα αποκλείεται να μην βάλει καυστηρακι αεριου και να μείνει μόνο με το A/C. Εκτος κι αν μιλάς για παραθεριστική κατοικία οπότε δέχεσαι ότι δεν πρόκειται να μπει άλλο σύστημα θέρμανσης.

 

Είχα νέο κατάστημα στο οποίο δεν είχαν μπει ούτε σώματα αλλα ούτε και καυστηρακι αεριου παρότι το δίκτυο διανομής και η καμινάδα υπήρχαν. Θερμανση με βάση το κτίριο αναφοράς και είσαι εντάξει. Και τυπικά και ουσιαστικά. Εάν ποτε μπει κάτι τότε αλλάζεις και το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, το προβλημα με το οτι δεν δεχεται γραμματα στον Αρ.Ιδιοκτησιας, το ελυσα κανοντας την λεξη copy-paste απο ενα αρχειο word...

Περιεργα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Για την περίπτωση της ΜΕΑ έπρεπε να το ρωτήσω αυτό.

 

Ερώτηση:

Σε κτίριο με μεικτή χρήση -κατοικίες και τρεις (3) αίθουσες πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο- απαιτούνται τέσσερα πιστοποιητικά; Ένα για τις κατοικίες και από ένα για κάθε αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ή μπορεί να βγει ένα ενιαίο και για αυτές. Να σημειώσω πως οι αίθουσες δεν βρίσκονται όλες σε επαφή μεταξύ τους. Δύο από αυτές είναι σε επαφή και ή τρίτη απομακρυσμένη καθώς μεσολαβεί μια ανοιχτή και στα δύο της άκρα στοά. Από πάνω από αυτή την αίθουσα στον Α' όροφο βρίσκεται μέρος της θερμικής ζώνης των κατοικιών. Έχω μπερδευτεί.

 

Δεν έχουν ανεξάρτητη θέρμανση και κλιματισμό ?

Είναι του ίδιου ιδιοκτήτη και χρήστη ?

 

Όλο το κτίριο είναι του ίδιου ιδιοκτήτη και αυτή τη στιγμή ακατοίκητο. Κοινόχρηστη θέρμανση έχουν οι κατοικίες.

Οι αίθουσες έχουν αναμονές για split units αλλά δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα. Οπότε για αυτές έχω κι αυτό το πρόβλημα.

Ανεβάζω εικόνες μήπως και μου δώσετε τα φώτα σας.

post-22651-131887257029_thumb.jpg

post-22651-131887257048_thumb.jpg

post-22651-131887257066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ

Έτσι όπως το περιγράφεις, αυτή τη χρονική περίοδο που θα εκδοθεί το πιστοποιητικό, τα διαμερίσματα είναι εκτεθειμένα προς τον εξωτερικό αέρα, επομένως υπάρχει ανταλλαγή θερμότητας.

 

Έυχαριστώ για την απάντηση και το κλιμαστοστάσιο να το βάλω ΜΘΧ για το κάθε διαμέρισμα??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορείτε να μου απαντήσετε....όσοι βγάλατε ΠΕΑ...τι ποσο χρεώσατε???μόνο κέλυφος???τι πρέπει να γίνει παραπάνω για να χρεώσω και τα μηχανολογικά???

 

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση έχω βρει πολλές απαντήσεις εδώ μέσα παρά από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Με το χεράκι μου τα κάνω, και υπολογίζω μετα τη πραγματική ισχύ όπως και στο παράδειγμα της Σαλονικιώτικης πολυκατοικίας. Αφου μιλάμε για το εξωτερικό κέλυφος όλου του κτιρίου, πως θα μπορούσε σε περίπτωση διαμερίσματος, να υπολογίσει το πρόγραμμα, αυτόματα το Α.

 

συναδελφοι

απο που προκυπτει οτι πρεπει να εξετασουμε το κελυφος ολου του κτιριου εφοσαν μας εχει αναταθει ΠΕΑ διαμερισματος

και μαλιστα για 150 ευρω

μηπως να ερθει ο Παραδιας να το κανει; που του φαινονται υπερβολικες οι ελαχιστες αμοιβες

μηπως οι αρμοδιοι του ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ πρεπει να μας δωσουν και ενα παραδειγμα επιθεωρησης διαμερισματος;

 

και κατι αλλο, ενα διαμερισμα του 2005 ας πουμε, που εχει αξια 200.000, και λογω κακου διαχειριστη ο λεβητας της πολυκατοικιας ειναι ασυντηρητος οποτε θα κατατασοταν σε κατηγορια Δ ενω το κελυφος ειναι Γ,

θα χανει την αξια του το διαμερισμα απο ενα κακο ΠΕΑ κατα 10% πχ ανα κατηγορια τη στιγμη που με 2000 ευρω (200/διαμ) αλλαζει κανεις ολο το λεβητα;

γιατι κατι τετοιο ακουσα απο μεσιτες, τους ετοιμαζουν σεμιναρια για το ποσο θα απομειωνουν την αξια των ακινητων ανα κατηγορια ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.