Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Θα δώσεις τη βεβαίωση. Αμοιβές? Θα πάρεις όσα συμφωνήσεις. ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ κλπ δε θα δώσεις σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια αρχισαν τα παρατραγουδα.....εχω πελατη με αμεση αναγκη πωλησης του διαμερισματος του.....του λεει η συμβολαιογραφος θελω βεβαιωση απο μηχανικο.....οκ της λεει...ερχεται και μου λεει θελω μια βεβαιωση γιατι την παρασκευη κανω συμβολαια μετα απο 3 χρονια παζαρεματος και αγγελιων...οκ του λεω φερε μου τα εγκεκριμενα σχεδια απο πολεοδομια και ερχομαι για αυτοψια και αν ειναι ολα οκ...στην δινω...απαντηση ο φακελος εχει καταστραφει και εχω χαρτι απο την πολεοδομια ....τι κανουμε ανασυσταση?????χαιρετισματα και πες σε αυτην την περιπτωση που ειναι 6-7 διαμερισματα κατι γινεται....ξερω ομως και πολυκατοικιες με 40-50 τι κανουμε??????

πηρα τλφ στο υπουργειο και τους ειπα εχω σχεδιο συμβ/γραφου μου λεει τι να σου πω καντο αλλα δεν θα εισαι καλυμενος 100% ααααα και κατι αλλο του λεω με τις εσωτερικες μεταδιαρυθμισεις που εχουν κανει σχεδον ολα τα παλια τι γινεται???μου λεει ανα ασχολουμαστε και με αυτο δεν προκειται να συνταχθει συμβολαιο ποτε.....να κοιταζεται τα τμ ανα ειναι σωστα και αυτο...

 

Εγώ δε θα την έδινα αυτή τη βεβαίωση χωρίς να γίνει ανασύσταση ή να καλύπτομαι από κάποια γραπτή διευκρίνηση του Υπουργείου. Ο σημερινός αγοραστής αν πάει να πουλήσει σε 1 χρόνο ίσως να μη βρει μηχανικό να του δώσει βεβαίωση και τότε θα στραφεί εναντίον σου, ειδικά αν έχει και κάποιο συγγενή δικηγόρο. Και τι θα πεις στο δικαστήριο? Βιαζόταν ο πελάτης μου να πουλήσει? Ξαναδιάβασε τις κυρώσεις του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λεω οτι ωρες ωρες γινομαστε ευθυνοφοβοι δημοσιοι υπαλληλοι που κοιτανε χαρτια και γραμματα νομου και τιποτα παραπανω....

Χωρις ιχνος παρεξηγησης προς κανενα συναδελφο, την αποψη μου εκθετω.

 

Στελεχος Οικοδομικης Αδειας με επισυναπτομενο τοπογραφικο θα βρεις ακομα και αν εχει χαθει ο φακελος. Τα στελεχη τα κρατανε οι πολεοδομιες, ανεξαρτητως φακελου (και στο φακελο υπαρχει συνηθως). Οποτε παυει να ειναι αυθαιρετο το κτισμα, βασει καποιου συναδελφου παραπανω.

 

Παρτο αυτο, παρε και μια βεβαιωση απο την Πολεοδομια οτι απωλεσθη ο φακελος και δεν μπορουν να βρεθουν τα λοιπα στοιχεια, παρε την κατοψη του συμβολαιογραφου και κανε την αυτοψια σου.

Αν αποδειχθει στην πραξη οτι η κατοψη συναδει με την πραγματικοτητα, ποσες πιθανοτητες δινεις εσυ τα σχεδια που εμπεριεχονταν στο φακελο να δειχνουν μια "πραγματικοτητα" διαφορετικη απο αυτη που βλεπουν τα ματια σου?

 

Προσωπικα απειροελαχιστες...

 

Και στην τελικη, απο τη στιγμη που απωλεσθη ο φακελος, ποιος θα σε ελεγξει και με ποιον τροπο? Αφου και ανασυσταση φακελου να γινει, η υπαρχουσα κατασταση θα αποτυπωθει, που θα ειναι ιδια με αυτη που απεικονιζεται στο συμβολαιογραφικο σου σχεδιο...

 

Εχω κι εγω παρομοια περιπτωση και σκοπευω να κινηθω αναλογως....

 

Εγώ δε θα την έδινα αυτή τη βεβαίωση χωρίς να γίνει ανασύσταση ή να καλύπτομαι από κάποια γραπτή διευκρίνηση του Υπουργείου. Ο σημερινός αγοραστής αν πάει να πουλήσει σε 1 χρόνο ίσως να μη βρει μηχανικό να του δώσει βεβαίωση και τότε θα στραφεί εναντίον σου, ειδικά αν έχει και κάποιο συγγενή δικηγόρο. Και τι θα πεις στο δικαστήριο? Βιαζόταν ο πελάτης μου να πουλήσει? Ξαναδιάβασε τις κυρώσεις του 4014.

 

Συναδελφε, προτου να στραφει εναντιον σου, μαλλον θα σου χτυπησει την πορτα να του την ξαναδωσεις εσυ ο ιδιος...

Και πως θα αποδειξει οτι ο φακελος απωλεσθη απο την Πολεοδομια προ της αγορας του σπιτιου, οποτε και εδωσες ανακριβη βεβαιωση?

Ποιος μου λεει εμενα δηλαδη οτι ο φακελος δεν απωλεσθη αφοτου πηρα τα στοιχεια εγω για να εκδωσω τη νομιμη βεβαιωση μου και επεστρεφε στο αρχειο...?

 

Πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...

Link to comment
Share on other sites

0

πηρα τλφ στο υπουργειο και τους ειπα εχω σχεδιο συμβ/γραφου μου λεει τι να σου πω καντο αλλα δεν θα εισαι καλυμενος 100% ααααα και κατι αλλο του λεω με τις εσωτερικες μεταδιαρυθμισεις που εχουν κανει σχεδον ολα τα παλια τι γινεται???μου λεει ανα ασχολουμαστε και με αυτο δεν προκειται να συνταχθει συμβολαιο ποτε.....να κοιταζεται τα τμ ανα ειναι σωστα και αυτο...

 

Kαι γιατί δεν βγάζουν μία εγκύκλιο που να αναφέρει αναλυτικά τι είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγξουμε , έτσι ώστε να είμαστε καλυμμένοι και νομικά.

Διαφωνώ με Inzaghi , αν μπλέξεις με κάποιον αγοραστή που θέλει να το κυνηγήσει νομικά , οι κυρώσεις είναι βαριές.

Είμαι σίγουρος ότι μελλοντικά θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης χωρίς εγκεκριμένα σχέδια πως θα καταλάβεις τι είναι αυθαιρεσία και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω οτι ο φακελος καταστρεφηκε δεν υπαρχουν σχεδια......μαλλον θα κινηθω οπως και εσυ συναδελφε....πρεπει να υπαρχει και καποια στοιχειωδης λογικη....δεν μπορει να χαθει ενας φακελος και σε μια οικοδομη 50 διαμερισματων να κανουμε ανασυσταση για μεταβιβασθει ενα....ετσι δεν ειναι...καπου πηρε το ματι οτι χρειαζεται ανασυσταση το εχει διαβασει κανεις στο 4014?? γιατι δεν το ξαναβρηκα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ανασύσταση να γίνει (αλήθεια, τί αμοιβή ζητάμε σε αυτές τις περιπτώσεις?), η διαδικασία αυτή - πέρα της έξτρα αμοιβής - είναι και αρκετά χρονοβόρα ως προς την έκδοσή της (ειδικά αν θέλει ο τωρινός ιδιοκτήτης να πουλήσει..χτες).

 

Προσωπικά θα απέφευγα να δώσω βεβαίωση για ιδιοκτησία που δεν έχει εγκεκριμένα σχέδια από πολεοδομία (όπως ακριβώς δηλαδή αναφέρεται στον νόμο) ΜΟΝΟ με την βεβαίωση απωλείας και σχέδια από.... αρχείο συμβολαιογράφου. Έχουν δει τα μάτια μου αρκετές διαφορές μεταξύ των δύο.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΧΕΔΙΑ (ΕΙΤΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΤΕ ΟΧΙ) ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.

Άλλωστε, βεβαιώνεις την υπεύθυνη δήλωσή του, ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες βάσει εγκεκριμένων σχεδίων. Είσαι σίγουρος ότι θες να δώσεις βεβαίωση δίχως να έχεις εγκεκριμένα σχέδια;

 

Υπόψιν, και αν σου πει τίποτε για την ανασύσταση, ναι μεν έχασε το φάκελο η πολεοδομία (και κανονικά είναι δική της αρμοδιότητα να κάνει την ανασύσταση, δίχως έξοδα ιδιοκτήτη, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ, τουλάχιστον σε κάποιο εύλογο διάστημα), αλλά όφειλε και ο ιδιοκτήτης να έχει το δικό του αρχείο, έστω σε εγκεκριμένα ακριβή αντίγραφα.

 

Όσο για τις ΑΠΛΕΣ εσωτερικές διαρρυθμίσεις (γενικά μιλώντας), βγάλτε μια ΕΕΜΚ (Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας) πρωτού δώσετε την βεβαίωση, στην οποία ούτως ή άλλως θα σας ζητηθεί να αποτυπώσετε την μελλοντική πρόταση (πλέον υφιστάμενη), και έπειτα προχωρήστε στην βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι, δεν πιστευω οτι μπορει το σχεδιο της συμβολαιογραφου να δειχνει πραγματικη κατασταση ΜΕ αυθαιρεσιες, ενω στην Πολεοδομια θα εχουν κατατεθει σχεδια ΧΩΡΙΣ

 

Συμφωνω στο οτι μπορει να σε κυνηγησει ενας ιδιορυθμος αγοραστης αμα θελει αλλα απαντησε μου σε παρακαλω στα παρακατω.

 

α. Πως μπορει να αποδειξει οτι εξεδωσες ανακριβη βεβαιωση απο τη στιγμη που απωλεσθη ο φακελος και σε περιπτωση που δεν ξαναβρεθει με μαγικο τροπο?

β. Πως μπορει να αποδειξει πως οταν εξεδωσες εσυ τη βεβαιωση σου ειχε ηδη απωλεσθει ο φακελος και εσυ εκανες τη δουλεια σου με συμβολαιογραφικα σχεδια...?

 

Στην τελικη, το συμβολαιο αγορας του σπιτιου αναγραφει "ο αγοραστης βρηκε το σπιτι της απολυτου αρεσκειας του και απαλλαγμενο απο νομικα και πραγματικα ελαττωματα" στα οποια συμπεριλαμβανονται και οι αυθαιρεσιες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έτυχε πρόσφατα ανάλογη περίπτωση τελικά δεν την έφτιαξα την βεβαίωση .Στην δικιά μου περίπτωση είχε χαθεί στέλεχος και σχέδια από πολεοδομία το μόνο στοιχείο που είχα ήταν το συμβόλαιο.

Αλλά και ποιος μου λέει αν κάποιος ιδιοκτήτης από τα άλλα διαμερίσματα του ίδιου ορόφου δεν έχει μία εγκεκριμένη κάτοψη του ορόφου και να έχουν διενέξεις μετά.

Βέβαια βρέθηκε άλλος συνάδελφος που την έφτιαξε. Είμαστε Ελλάδα και όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι, δεν πιστευω οτι μπορει το σχεδιο της συμβολαιογραφου να δειχνει πραγματικη κατασταση ΜΕ αυθαιρεσιες, ενω στην Πολεοδομια θα εχουν κατατεθει σχεδια ΧΩΡΙΣ

 

Και όμως έχει συμβεί. Ουσιαστικά ο μηχανικός έδωσε στον συμβολαιογράφο τα προσχέδια (σφραγισμένα) που ήταν διαφορετικά όμως από τα ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. Και αν το σκεφτείς, υπάρχει μια λογική (?), στον συμβολαιογράφο να δίνει ο μηχανικός την υφιστάμενη με τις παρούσες αυθαιρεσίες, η οποία προφανώς να διαφέρει από τα εγκεκριμένα.

Αν δεν υπάρχει στρογγυλή από πολεοδομία, τότε αυτά λαμβάνονται ως απλά σχέδια.

Σε μια δεύτερη πρόσφατη περίπτωση, ο μηχανικός είχε στρογγυλοποιήσει (!) όλα τα αριθμητικά δεδομένα του υπομνήματος της κάτοψης σε ακρίβεια δεκαδικού ψηφίου.

 

 

α. Πως μπορει να αποδειξει οτι εξεδωσες ανακριβη βεβαιωση απο τη στιγμη που απωλεσθη ο φακελος και σε περιπτωση που δεν ξαναβρεθει με μαγικο τροπο?

β. Πως μπορει να αποδειξει πως οταν εξεδωσες εσυ τη βεβαιωση σου ειχε ηδη απωλεσθει ο φακελος και εσυ εκανες τη δουλεια σου με συμβολαιογραφικα σχεδια...?

 

α) Δίνεις βεβαίωση ότι ΒΑΣΕΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ σχεδίων (σ.σ. ελπίζω να μην αναφέρεις ότι βάσει άλλων σχεδίων πέραν αυτών που έχουν σφραγίδα πολεοδομίας) δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (ή έχουν ρυθμιστεί αυτές). Είσαι σίγουρος ότι θες να υπογράψεις και σφραγίσεις ένα τέτοιο έγγραφο, την στιγμή που υπάρχει προγενέστερη βεβαίωση απωλείας φακέλου; ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ!!! Βούτυρο στο ψωμί του δικηγόρου..

 

β) Όταν έχει πρωτοκολλήσει αίτηση με ημερομηνία παραλαβής απωλείας φακέλου 09/2011 , και δίνεις εσύ βεβαίωση 10/2011 , do the math..

 

Υ.Γ. Λαμβάνω την περίπτωση που ο συμβολαιογράφος έχει απλά σχέδια (σφραγισμένα μόνο από τον μηχανικό) και όχι ακριβή αντίγραφα σχεδίων με σφραγίδα πολεοδομίας (δεν ξέρω καν αν υπάρχει τέτοια περίπτωση). Γενικά δεν μπορούμε να δουλέψουμε με σχέδια αν δεν είναι εγκεκριμένα από την μοναδική αρμόδια υπηρεσία, πολεοδομία γαρ.

 

Επιμένω, πρώτα ανασύσταση φακέλου, ώστε να έχεις σφραγίδα πολεοδομίας στα σχέδιά σου, και έπειτα βεβαίωση. Αυτό που σου λέω δεν σου ακούγεται λογικό και καθ'όλα νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

Το επαναλαμβάνω γιατί έχουμε μπερδέψει τις έννοιες.

ευθυνοφοβία η [efθinofovía] Ο25 : το να φοβάται ή γενικά να διστάζει κάποιος να αναλάβει ευθύνες

 

Και αναφέρω προσωπική υπόθεση.

Ν3843/10

Έρχεται ο πελάτης και μου λέει πως θέλει να τακτοποιήσει έναν χώρο. Μου φέρνει μία κάτοψη του συμβολαίου χωρίς σφραγίδες. Του λέω να κάνει αίτηση στην πολεοδομία και αυτή απαντά πως η κάτοψη του συγκεκριμένου ορόφου έχει χαθεί.

Είμαι σε δίλλημα και του λέω θα δούμε τι θα γίνει, μήπως υπάρχει από άλλη μελέτη (Η/Μ πχ).

Περνά ένα διάστημα ενός μήνα περίιπου και με παίρνει τηλέφωνο από το αρχείο της πολεοδομίας λέγοντάς μου ότι το σχέδιο έχει βρεθεί παραπεταμένο σε ένα γραφείο και βρέθηκε τώρα με την μεταφορά λόγω Καλλικράτη.

Πάω το παίρνω και είναι διαφορετικό από αυτό του συμβολαίου.

Ποιος θα την πατούσε με τον Ν4014/11;

 

Αν το έκανα δεν θα ήμουν ευθυνόφοβος(!!!) διότι θα αποδεχόμουνα πως σε οποιαδήποτε περίπτωση θα αναλάμβανα τις ευθύνες μου. Ναι αλλά ο νόμος Ν4014/11 έχει μεγάλες κυρώσεις. Ποιος λοιπόν, μη ευθυνόφοβος, θα αναλάβει τις ευθύνες και κατ'επέκταση τις κυρώσεις για 3ψήφιο νούμερο ευρώ;

 

Άρα δεν είναι θέμα ευθυνοφοβίας. κακώς χρησιμοποιείται αυτή λέξη στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.