Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Θα αρχίσουμε να βγάζουμε και αποστάσεις από όρια Δήμων για να δηλώσουμε ένα αυθαίρετο;

Ας τρέξουν οι ιδιοκτήτες να παραπονεθούν.

Δε κατάλαβα γιατί σε ένα φόρουμ Μηχανικών πρέπει να ασχολούμαστε για το ποσό που πρέπει να πληρώσει κάποιος που έχει κάνει ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ, μιας και από την αρχή εμάς ζημίωσε με την πράξη του αυτή.

Ας τρέξουν οι ίδιοι. Το τι είναι δίκαιο ή άδικο στο νόμο δε με απασχολεί καθόλου.

Μόνο πως θα κάνω σωστά τη δουλειά μου εγώ. Εκεί να το συζητήσουμε.

 

υγ. Επίσης μη γράφετε τεράστια κείμενα είναι δύσκολο να τα παρακολουθήσει κάποιος. Την ουσία να γράφουμε για να είναι ευέλικτη η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

+1000 στον Θοδωρη γιατι την κουβεντα '' τα κονοματε εσεις οι μηχανικοι'' εγω την σιχαθηκα

 

ειναι ηθικη ζημια για το αντικειμενο μας η ενασχοληση με το ολο θεμα.......αλλου θα μας ειχαν κλεισει στην πτερυγα των βαρια διαταραγμενων χωρις δυνατοτητα επαναφορας αν βλεπαν τι συζηταμε

 

 

επισης οταν ο νομος λεει . Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

 

 

οταν λεει τοπικη η δημοτικη εγω παντως μονο καλλικρατικη δεν καταλαβαινω

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι πολύ απλά τα πράγματα. Να βγει επιτέλους ένα ΦΕΚ που να αναφέρει αποκλειστικά για κάθε περιοχή εκτός σχεδίου τί ΤΖ θα συμπληρωθεί για την ένταξη στον 4014.

 

Μα είναι πολύ δύσκολο επιτέλους να γίνει το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι ΦΕΚ... μπορούν κάλλιστα στο σύστημα του ΤΕΕ, εκεί που κάνεις τον γεωγραφικό προσδιορισμό, να ορίζεται αυτόματα (χωρίς να μπορείς να την πειράξεις εννοείται) η ΤΖ που πρέπει να μπει!

 

Αλλά πού???? "Τα ζώα μου αργά!"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι χαιρετώ. Νομίζω ότι έβγαλα λαβράκι.

Σήμερα, έψαχνα πάλι στο google κάτι σχετικό με τις δημοτικές κοινότητες και τις τιμές ζώνης για τον υπολογισμό του προστίμου, προσπαθώντας να δω, πως ερμηνεύεται επιτέλους το πρόβλημά μου, με ποιά ΤΖ θα πάω στους δήμους που δεν έχουν καθόλου δημοτικές κοινότητες. Το θέμα έχει επανειλλημένα συζητηθεί εδώ και έχουμε αφιερώσει ώρες και ώρες να σπάμε τα κεφάλια μας, για να καταλάβουμε τί ήθελε να πει ο νομοθέτης και ποιές προβλέψεις είχε κάνει κλπ. Ε, λοιπόν, τίποτα δεν ήθελε να πει ο νομοθέτης. Οικονομία στην εκλογική του πελατεία έκανε.

 

Πηγαίνετε αν θέλετε στο παρακάτω κείμενο: http://www.sfedona.gr/2011/10/25/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%83-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83/

 

Εκεί θα δείτε, ότι η βουλετής ΠΑΣΟΚ κα. Φαρμάκη, μηχανικός όπως αναφέρεται στο επάγγελμα (πολιτικός μηχ, ίσως;), κάνει στις 25/10/2011 επίκαιρη ερώτηση στην Βουλή, γιατί οι εκτός σχεδίου οικισμοί στο δήμο κορινθίων κλπ. στους οποίους δεν υπάρχει καμία ΤΖ, καθώς είναι εκτός σχεδίου, αναγκάζονται να υπολογισθούν για το πρόστιμο του Ν4014 με την ελαχ. τιμή του δήμου, η οποία, θεωρεί η κα. βουλευτής, είναι πολύ υψηλή. Ερωτά λοιπόν το υπουργείο, τί προτίθεται να κάνει για να εξαλείψει αυτή την αδικία.

 

Μετά διαβάστε αυτό: http://www.sfedona.gr/2011/10/27/%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B3/

 

Με ημερομηνία 27/10/2011, μόλις δύο μέρες μετά, ανακοινώνεται η επιτυχής παρέμβαση της βουλευτού και η επίλυση της αδικίας: η κα. Φαρμάκη που ετύγχανε και εισηγητής του Ν4030, εισάγει την τροπολογία που όλοι ξέρουμε, σε αρχική βέβαια μορφή όπως θα δείτε, η οποία παρακάμπτει το επίπεδο του δήμου και πηγαίνει κατ' ευθείαν στην περιφερειακή ενότητα. Μάλιστα αναφέρεται το απίθανο, ότι αφού η ίδια προσπάθησε να συνεννοηθεί με τα δύο συναρμόδια υπουργεία και δεν μπόρεσε να τα κάνει να συντονιστούν, ανέλαβε η ίδια την πρωτοβουλία να συντάξει την τροπολογία αυτή και να πάρει την σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου υφυπουργού Σηφουνάκη.

 

Αυτό είναι όλο αγαπητοί. Η Κορινθία και η βουλευτής της έκρινε την τύχη όλης της χώρας και προκάλεσε αυτό το απίστευτο μπλέξιμο, παρακάμπτωντας το επίπεδο του δήμου. Μετά, όλοι εμείς ψάχνουμε να βρούμε την βαθύτερη λογική του νόμου, εσύ αγαπητή Χριστίνα στέλνεις και ξαναστέλνεις επιστολές στο ΥΠΕΚΑ και όλοι μαζί αναμένουμε απάντηση. Μα δεν πρόκειται να μας πει κανείς τίποτα, αφού κανείς από εκεί δεν το σκέφτηκε ούτε το επεξεργάστηκε. Η κα. Φαρμάκη είναι η συντάκτρια. Σε αυτή πρέπει να στείλουμε τις απορίες μας και τις επιστολές μας συνάδερφοι... Εγώ προτίθεμαι σήμερα κιόλας να της γράψω το ερώτημά μου στο e-mail της στην βουλή, να δούμε τί θα απαντήσει.

 

Μετά από τα παραπάνω, έχω εκνευριστεί αφάνταστα με τον εαυτό μου, που τόσες εβδομάδες παιδεύομαι και ταλανίζομαι μέσα μου, ανάμεσα στην ερμήνεια που εγώ κάνω για τον νόμο από την μία, στην επαγγελματική μου ηθική από την άλλη, στην δεδομένη μου επιθυμία να ευχαριστήσω τους συγκεκριμένους πελάτες μου που εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση και με τους οποίους τυχαίνει να έχω προσωπική σχέση, με τις αμφιβολίες και φόβους μου μή τυχόν τους "κάψω" λόγω σφάλματος δήλωσης και πιθανής ακυρότητας ή στην αντίθετη περίπτωση τους βάλω να πληρώσουν άδικα παραπάνω χρήματα κλπ κλπ.

Για μένα πλέον, η φθηνότερη ερμηνεία θα επικρατήσει, στο πνεύμα και της νομοθέτου και ας μου πει ο οποιοσδήποτε κερατάς στο μέλον ότι έπρεπε να ερμηνεύσω αλλιώς τον 4014, τον καλλικράτη και το υποικ. Νισάφι πιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

architect_duth

 

ξερεις ποσοι γιναμε συνδρομητες σε διαφορα προγραμματα ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να εοχυμε την ΤΗΝ Τ.Ζ ?

 

και τ.ζ εκτος σχεδιου η τ.ζ σε εντος σχεδιου χωρις ορισμο απο ΔΟυ ΓΙΟΚ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί συνδρομητές = πολλά έσοδα για εταιρίες = (ίσως) βολεύει το ΤΕΕ να μην το έχει αυτόματα στο σύστημά του, ώστε να δουλέψουν λίγο παραπάνω κάποιες "φιλικές" εταιρίες ?

 

Και ΟΚ, σου δίνει το πρόγραμμα μία ΤΖ... εσύ όμως το λαμόγιο ο μηχανικός βάζεις στο σύστημα αντί για 800 τα 345 της ΔΕΗ. Σε ελέγχει κανένας? ΚΑΝΕΝΑΣ !

 

Θα σε ελέγξει κάποιος όσον αφορά την ΤΖ ? ΠΟΙΟΣ ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις....οτι ονομα βγαζεις στην αγορα αυτο θα σε ακολουθει ΠΑΝΤΑ.....και αν θελεις να εισαι ο σφαζω τα μαχαιρωνω και χτυπαω και σταμπα ΕΛΛΗΝΙΚΟ δικαιωμα σου....

 

και να θυμασαι οτι οσες υποχωρησεις κανεις μικρες δεν γυριζουν πισω....καποια στιγμη φθανεις να μην βλεπεις απο που ξεκινησες....

οταν σου πουν καποια στιγμη που θα πεις οχι μην μας κανεις την παρθενα μην εκπλαγεις

 

και ειναι θεμα αν εχεις ταντερα να τα κανεις....γιατι αν ταχεις εγω σουχω καλυτερη και πιο χοντρη κονομα...στησιμο αυθαιρετων τωρα που κανεις δεν παει για μπανια στις παραλιες......εχω γνωστους και σαλονικα που ενδιαφερονται και με πηρανε τηλ για τεχνικες συμβουλες....ολα τα αρτια και μη οικοδομησιμα πηρανε υπεραξια με τον 4014 ακομα και αυτα πουχαν νομιμα μεσα ριξανε και ενα αυθαιρετο να παρει και ο εγγονος σπιτι.....στησε ενα και εσυ μπορεις.....καστακευαστες σου παραδιδουν και σχεδια πριν στηθει και φωτογραφια για την δηλωση !!!

 

φιλικη συμβουλη υποχωρησεις θα κανεις αυτο ειναι βεβαιο το θεμα ειναι ποιες θαναι πιο αναιμακτες

 

 

οσο για το τεε ΧΟΝΤΡΗ ΚΟΝΟΜΑ και με την βουλα του μηχανικου του κρατους οπως θελουν καποιοι να λενε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μειώνονται τα πρόστιμα με τροπολογία σε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου με μέγιστη τιμή ζώνης των εντός σχεδίου >2200, αρκεί η περιοχή που έχει τιμή ζώνης >2200 να μην καταλαμβάνει σε έκταση ποσοστό μεγαλύτερο του 10% της έκτασης των ορίων του Δήμου.

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μετά από επίμονη προσπάθεια και τεκμηριωμένη πρόταση του βουλευτή Περιφέρειας Αττικής κ. Γεωργίου Βλάχου, κατά τη χθεσινή συνεδρίαση της Βουλής, επιλύθηκε το πρόβλημα, με ποια τιμή θα υπολογίζεται το πρόστιμο για την τακτοποίηση αυθαιρέτων στις περιοχές όταν η αντικειμενική τιμή ζώνης στην δημοτική κοινότητα είναι πάνω από 2200 ευρώ.

Συγκεκριμένα, στην παράγραφο 2 του άρθρου 50 στην περίπτωση β) μετά τη λέξη «ευρώ» προστίθενται οι λέξεις «σε ποσοστό μεγαλύτερο του 10% της έκτασής της. Για τη συνδρομή της παραπάνω προϋπόθεσης εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του οικείου Δήμου.»

Επίσης, στο τέλος της παραγράφου 2 προστίθεται περίπτωση γ) η οποία έχει ως εξής: «Στο τέλος της παραγράφου 7α. του άρθρου 24 του νόμου 4014/2011 προστίθενται οι λέξεις «σε ποσοστό μεγαλύτερο του 10% της έκτασής της. Για τη συνδρομή της παραπάνω προϋπόθεσης εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του οικείου Δήμου.»»

Τέλος ο κ. Βλάχος δήλωσε ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση, μειώνει στο ήμισυ το ύψος του προστίμου και αποτελεί δικαίωση της προσπάθειάς μας.

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.