Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απώλεια οικοδομικής αδείας


a_g2

Recommended Posts

Καλησπερα

Μια σχετικη ερωτηση κι εγω, σε μια παρομοια περιπτωση, για μεταβιβαση διαμερισματος, πολυκατοικια του 1970, υπαρχει το στελεχος της οικοδομικης αδειας, αλλα εχουν χαθει τα σχεδια απο τον φακελο της πολεοδομιας. Για να εκδοθει βεβαιωση μηχανικου τι γινεται? Ανασυσταση φακελου στην πολεοδομια? Μηπως αρκει αποτυπωση του οροφου και σχεδιο κατοψης του οροφου? Σημειωτεον, υπαρχουν παλια σχεδια απο τα αρχικα συμβολαια, τα οποια ομως δεν φερουν καμμια σφραγιδα απο πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκινάμε με ψάξιμο στα μπαούλα του ιδιοκτήτη μήπως βρεθούν τα κανονικά προτότυπα.Αν όχι τότε μαζεύουμε ότι σχέδια μπορεί να υπάρχουν σε διαφορετικές υπηρεσίες, συμβολαιογράφους.Μετά αποτυπώνουμε την πραγματικότητα και τα πάμε όλα αυτά στην πολεοδομία για να συνενοηθούμε (ή και από πριν) για μια ανασύσταση μερική, δηλαδή του ορόφου που μας ενδιαφέρει.Αν τους πείσουμε προιχωράμε και στο τέλος εκδίδουμε και τη βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν βρεθούν τα σχέδια από τα συμβόλαια, μπορεί η αρμόδια πολεοδομία να στα επικυρώσει-σφραγίσει και να τα χρησιμοποιήσεις για έκδοση βεβαίωσης αποφέυγοντας μερική ανασύσταση?? (απώλεια φακέλου και υπάρχει μόνο το στέλεχος)

Link to comment
Share on other sites

έχεις το δίκιο σου....... 8-)

είναι χρονοβόρα ή παίρνω αμέσως επικύρωση? τουλάχιστον για το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει....

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Την βεβαιωση απώλειας την παίρνω από την Συγγρού ή από την Σωκράτους που βρίσκεται το στέλεχος ,για ακίνητο που υπάγεται στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Την βεβαιωση απώλειας την παίρνω από την Συγγρού ή από την Σωκράτους που βρίσκεται το στέλεχος ,για ακίνητο που υπάγεται στην Αθήνα?

 

το αρχείο τυπικά τηρείται στην Συγγρού. Οσες φορές μου έτυχε εκεί μου την βγάλαν από το σύστημα.

Βέβαια από εκεί σου δίνουν διαβιβαστικό αρχικά. Νομίζω ότι θα σου το βγάλουν το χαρτί στην Συγγρού, αφού πρώτα τους ενημερώσουν από την Σωκράτους.

Εχεις λίγο τρεξιματάκι αλλά θα βγάλεις άκρη εκεί. Ξεκίνα από την Σωκράτους λέω εγώ, ώστε να ενημερώσουν υπηρεσιακά την Συγγρού.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από Συγγρού, και επειδή το στέλεχος είναι Σωκράτους, πρέπει πρώτα να προμηθευτώ το στέλεχος που είναι στην Σωκράτους(καθώς φάκελος δεν υπάρχει), και μετά να γυρίσω Συγγρού να πάρω βεβαίωση απώλειας φακέλου.... Τραντζικ....?? Όρεξη να έχουμε να χάνουμε ώρες δικές μας και δικές τους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.