Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Από την 1η Ιανουαρίου 2013 Μόνο μέσω τράπεζας οι συναλλαγές άνω των 500 ευρώ


akius

Recommended Posts

...

π.χ. στη γαλλια για τις αναληψεις μεγαλων ποσων απαιτειται αιτιολογηση, ενω στις ηπα οταν η τραπεζα δινει μετρητα ανω του επιτρεπομενου οριου ενημερωνεται αυτοματα η εφορεια.

...

 

Και εδώ κανονικά πρέπει να γίνεται και απ' ότι ξέρω γίνεται. Αλλά δεν υπάρχει κανείς για να κάνει τις διασταυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.αφαιρεση του ποσου απο το ποθεν εσχες μεχρι να αιτιολογηθει με το αντιστοιχο παραστατικο.

Δεν το κατάλαβα αυτό. Από τη στιγμή που η αγορά είναι καταγεγραμμένη, θα ήταν ευκολότερο να αναζητήσουν το παραστατικό από πωλητή, να αφαιρέσουν σε πραγματικό χρόνο το ΦΠΑ (ΘΑ γίνει) κτλ.

 

2. συνδεση των διατραπεζικων συστηματων με το taxisnet

Το σύστημα λένε ότι υπάρχει... Η βούληση;

 

3. οριο αναληψης μετρητων ανα μηνα

Θα διαφωνήσω ως προς το θεωρητικό κομμάτι. Του στυλ: τα λεφτά είναι δικά μου, τα κάνω ότι θέλω κτλ.

 

 

4. αιτιολογηση στην τραπεζα για καθε αναληψη και καταθεση !!!!

Πάνω από ένα ποσό (νομίζω 15000€) ζητούν εκκαθαριστικό... Λες να το γυρίζουν ανάποδα για πρόχειρο;

 

5. αναγνωριση απο την εφορεια των εξοδων διαβιωσης ως εξοδο

Μάζευε εσύ αποδείξεις και ΘΑ μας λένε κάθε Φεβρουάριο για το τι θα αναγνωρίζεται για το προηγούμενο έτος.

 

 

το ιδιο κ στη νεα υορκη

Πήγες τώρα στα κοντά...;

Να ξέρουμε... να μη σε καλέσουμε

Link to comment
Share on other sites

ted πιστεψε με, εδω δεν γινεται καν.

 

καταρχην αν σε ΑΤΟΜΙΚΟ λογαριασμο εχω το καταλληλο ποσο, μπορω να παω να σηκωσω ΟΣΑ μετρητα γουσταρει η ψυχη μου. ασχετο, αλλα εγω σιχαινομαι τα μετρητα, κ να πω την αληθεια τα φοβαμαι κιολας, επομενως δεν με αφορα αυτη η διευκολυνση των τραπεζων.

 

δευτερον, οταν καταθετω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ποσο, δεν μου ζηταει κανεις αιτιολογια, ανεξαρτητως λογαριασμου ατομικου ή επαγγελματικου

 

τριτον δεν πρεπει να δωσω ΚΑΜΙΑ αιτιολογια για τραπεζικη συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου, απλα δινω το ονοματεπωνυμο μου

 

επομενως, οποιος γουσταρει να πληρωνει ή να πληρωνεται μαυρα, εχει εντελως ελευθερο πεδιο. εγω φυσικα ειμαι μακρυα απο τετοια πραγματα, απλα δημοσιευω τις παρατηρησεις μου

 

1.Θα διαφωνήσω ως προς το θεωρητικό κομμάτι. Του στυλ: τα λεφτά είναι δικά μου, τα κάνω ότι θέλω κτλ.

 

 

 

2.Πάνω από ένα ποσό (νομίζω 15000€) ζητούν εκκαθαριστικό... Λες να το γυρίζουν ανάποδα για πρόχειρο;

 

1. Τα λεφτα ως τυπωμενο χρημα δεν ειναι δικα σου, ανηκουν στην εκτ. αυτο που ανηκει σε σενα ειναι η αγοραστικη δυνατοτητα που αντιστοιχει στο ποσο, κ οχι το ιδιο το χαρτονομισμα. επομενως αν αυτοι επιθυμουν τη μειωση της ταχυτητας κυκλοφοριας του ρευστου, εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, αρκει να σου δωσουν τη δυνατοτητα να πηγαινεις ακομη κ στο περιπτερο για τσιχλες κ να πληρωνεις με καρτα.

 

2. Αυτο που λες δεν ισχυει. Δηλαδη για αναληψη ή καταθεση εσυ λες οτι σου ζητουν το εκκαθαριστικο του ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ετους? και σε τι βοηθαει αυτο? οποιος ειναι υποχρεος σε καταθεση ποθεν εσχες, ελεγχεται το τεκμαρτο του των προηγουμενων ετων κ συγκρινεται με τις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ του καταθεσεις, επομενως το μονο που εχει να κανει καποιος ειναι να μεταφερει το ποσο τσικι-τσικι (οχι ολο με τη μια) σε ατομικο!!!!! οι κοινοι λογαριασμοι επισης ΔΕΝ ελεγχονται, επομενως εδω ο,τι γουσταρει κανει οποιος θελει.

 

παραλληλα, υπαρχουν 100 παραθυρα να ασπρισει καποιος εισοδημα, οπως κ να μαυρισει εξοδα. επομενως αν δεν εφαρμοστουν αυτα τα 5 σημεια που ανεφερα, ειναι μια τρυπα στο νερο, κλεινει αμεσως κ πανευκολα.

 

οσο για το τι γινεται στη γαλλια, σου αναφερω ενα παραδειγμα: για να πας να αγορασεις π,χ, ενα αυτοκινητο, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν εχεις ή οχι τα μετρητα, απαιτειται ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ της εφορειας, η οποια εφορεια ελεγχει τις προηγουμενες δηλωσεις σου κ αποφασιζει αν μπορεις ή οχι να το αγορασεις, με λιγα λογια ενας μινι ελεγχος ποθεν εσχες.

 

οσο για το τι γινεται στη γαλλια, σου αναφερω ενα παραδειγμα: για να πας να αγορασεις π,χ, ενα αυτοκινητο, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν εχεις ή οχι τα μετρητα, απαιτειται ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ της εφορειας, η οποια εφορεια ελεγχει τις προηγουμενες δηλωσεις σου κ αποφασιζει αν μπορεις ή οχι να το αγορασεις, με λιγα λογια ενας μινι ελεγχος ποθεν εσχες.

 

οπως επισης δες παραδειγματα στο δικο μας επαγγελμα:

 

1.για να φτιαξεις εσυ π.χ. μια κατοικια για ενα ιδιωτη, αυτος το ΜΟΝΟ που πρεπει να καλυψει με το ποθεν εσχες του ειναι το ΕΚΚΟ!!!!! το οποιο εκκο ξεχωρα οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο, ασπριζει με ενα 8% στη χειροτερη για δανειο, ενω αν τον τυπο τον φορολογουσαν για μαυρες καταθεσεις θα του κοστιζε 50%. ε, 42% πιστευω οτι ειναι μεγαλη διαφορα

 

2.για να εχεις εργοληπτικη επιχειρηση 1ης ταξης, το ΜΟΝΟ που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις ΜΙΑ κ ΜΟΝΟ ημερα πιστωτικο υπολοιπο λογαριασμου 70.000 ευρω, τα οποια μαλιστα ΔΕΝ απαιτειται να ανηκουν στην επιχειρηση!!! το ποσο αυτο ΔΕΝ θεωρειται equity παρολο που απαιτειται η καταθεση ισολογισμου. δηλαδη απλα καραγκιοζιλικια που εχουν σκοπο μονο να περιορισουν τον αριθμο των επιχειρησεων, κ οχι να ελεγξουν τις κινησεις.

 

3. στις αγοροπωλησιες διαμερισματων, το ποθεν εσχες του αγοραστη ελεγχεται ΜΟΝΟ ως προς την αντικειμενικη αξια!!! ενω η τραπεζα λοιπον του εκταμιευει στεγαστικο αξιας π.χ. 300.000 ευρω, ο τυπος εχει καταθεσει φορο αγορας για 200.000 ευρω, κ η εφορεια ΔΕΝ ασχολειται με τα υπολοιπα 100.000 μαυρα, κανονικα κ με το νομο. μαλιστα, αφαιρουνται απο τον αγοραστη στη δηλωση καθε ετους οι τοκοι δανειου.

 

πιστευω οτι κανεις δεν εχει καταλαβει σε αυτη τη χωρα την εννοια του ποθεν εσχες, κ κανεις δεν δινει σημασια, ειτε επειδη ποτε δεν εφαρμοστηκε σωστα στη χωρα, ειτε επειδη πιστευει οτι αν εχει μεττρητα ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ολα αυτα που γινονται ειναι βηματα προς εναν τελικο στοχο : την πληρη καταργηση των μετρητων και την ηλεκτρονικη καταγραφη καθε ειδους συναλλαγης. Θα σας υπενθυμισω πως σε πολλα κρατη, ηδη για πολλες κατηγοριες οικονομικης δραστηριοτητας, εχουν απαγορευθει τα μετρητα π.χ για τα ενοικια.

 

Εξυπακουεται πως στην περιπτωση της καταργησης των μετρητων, η φοροδιαφυγη σχεδον μηδενιζεται. Τοτε δεν θα εχει κανενα νοημα το αν καποιος θα κοψει αποδειξη η τιμολογιο. Απο την στιγμη που η συναλλαγη θα αποτυπωθει σε καποιον υπολογιστη, ολα τελιωσανε για τον επιδοξο φοροφυγα.

 

Στις ΗΠΑ που ειπε πριν ο Ζαβι, μετρητα δεν βλεπεις σχεδον πουθενα. Ολες οι συναλλαγες γινονται με καρτες η τραπεζικες επιταγες η μεσω εμβασματων απο λογαριασμο σε λογαριασμο. Το κρατος εκει εχει νομοθετησει ετσι ωστε, οποια επιχειρηση δεχεται μετρητα να φορτωνεται με τονους γραφειοκρατειας, οποτε ολοι προτιμουν τις καρτες. Μαλιστα σε πολλα μαγαζια στην Βοστωνη υπηρχε η επιγραφη "no cash".

 

Το κατα ποσον στην Ελλαδα θα γινει αποδεκτο αυτο το μετρο δεν γνωριζω. Οταν μιλαμε για μια απο τις πλεον διεφθαρμενες και πρωταθλητριες στην φοροδιαφυγη χωρες, το μετρητο ειναι η χαρα του καθε παρανομουντα.

Ας σκεφτουμε λιγο :

1) Καθηγητες που κανουν μαυρα ιδιαιτερα

2) Γιατροι που παιρνουν φακελακι

3) Συνταξιουχοι και δημοσιοι υπαλληλοι που εργαζονται μαυρα

4) Πολιτες που ενοικιαζουν ενα δυαρακι σε φοιτητες μαυρα

5) Ελευθεροι επαγγελματιες που δηλωνουν 3.000 € ετησιως

..............

Ολοι αυτοι θα το δεχτουν ετσι ευκολα?

 

Τελος να πω πως αυτο που λες Ζαβι παραπανω με τις τραπεζικες πραξεις εχεις απολυτο δικιο. Δεν νομιζω να υπαρχει αλλη χωρα στον Δυτικο κοσμο οπου να μπορει καποιος να εμφανιστει με μια μαυρη τσαντα με 300.000 € σε μετρητο, να ζητησει καταθεση και να μην εχει ερθει η εφορια εντος 10 λεπτων για να διαπιστωσει την προελευση τους. Στην Ελλαδα βεβαια ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Γι'αυτο Κυριοι φτασαμε σε αυτο το καταντημα...

Edited by thodoris1982
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και εγώ συμφωνώ μαζί σας απλά λέω πως είναι ανέφικτο για όλες τις συναλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

τωρα είναι ανέφικτο, αλλά μετά την επερχόμενη και αναπόφευκτη χρεοκωπία, η νέα οικονομική ανάκαμψη θα γίνει με το ηλεκτρονικό χρήμα. Σε διεθνές επίπεδο.

Ο κόσμος θα άλλαξει σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούμε να το φανταστούμε και θα γίνει σύντομα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

να ρωτήσω, γνωστός μου έδωσε 5000Ε μετρητα για προκαταβολή διαμερίσματος σε κατασκευαστή. Μου φαίνεται ότι αυτο επιτρέπεται, γιατι τα ακίνητα είναι σε εξαιρέσεις αφού αν πραγματοποιηθεί η συναλλαγη έτσι κι αλλιώς θα γίνει συμβόλαιο. Ισχύει ή απαγορεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή κάποιων με το "πλήρες ηλεκτρονικό χρήμα". Αλήθεια σε ποιόν πλανήτη ζούνε;

  • Χάκερς μπαίνουν στο DoD των ΗΠΑ.
  • Στικάκια "χάνονται" από τα χέρια υπουργών.
  • Εγκληματίες απαγάγουν άτομα και τους πάνε σε ένα ΑΤΜ με την εντολή "βγάλε ό,τι έχεις" (οι κάρτες διαφημίζονται σαν ασφαλείς από ληστεία!)
  • Τα συστήματα ηλεκτρονικών "πέφτουν" ενίοτε (θα είναι ένα ελάχιστα fail-safe σύστημα). Νόμος του Murphy: "Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, κάποτε θα πάει στραβά"
  • Τεράστια εξάρτηση από εταιρίες παροχής υπηρεσιών δικτύου: Δεν μας κάνετε αύξηση αποδοχών; Απεργούμε: Κλείνουμε το διακόπτη αλα Φωτόπουλος.
  • Τεράστια δύναμη στο κράτος. Μην ξέχνάτε αύριο-μεθαύριο μπορεί να έχουμε ακρο-αριστερή/δεξιά δικτατορική κυβέρνηση : Διαδηλώσεις στους δρόμους; Κατεβάστε το σύστημα.
  • Τεράστια ανευθυνότητα στις τράπεζες: Μια τράπεζα θα μπορεί να έχει όσες χασούρες και παθητικά γουστάρουν τα golden boys της αφού οι καταθέτες (δηλαδή οι δανειστές της) δεν θα μπορούν να ζητήσουν πίσω τα χρήματά τους...
  • Δεδομένα πωλούνται σε εταιρίες
  • Πώς θα πληρώνεται ο βοσκός στο βουνό που σου δίνει γάλα; Τα "κέντρα μασάζ;"
  • Είναι ΥΒΡΙ να θες να καταργήσεις εντελώς με ένα νόμο, κάτι που η ανθρωπότητα έχει συνηθίσει να χρησιμοποιεί για 5000 χρόνια! Ποιος είσαι; Ο θεός;
  • Αν πάντως επιχειρηθεί να γίνει κάτι τέτοιο, χαράς ευαγγέλια στους κατόχους λιρών.

thodoris1982, γιατί δεν κατήγγειλες το γιατρό που έπαιρνε φακελάκι, τον καθηγητή που έκανε ιδιαίτερα;

Δυστυχώς για απειροστή φορά ζητάμε από το κράτος να υποκαταστήσει τις δικές μας ευθύνες δίνοντάς του τα στοιχεία όλων των συναλλαγών μας...

Και μπορεί στη Βοστώνη κάποια μαγαζιά να λένε "no cash" στη μετά το κοραλίτο  Αργεντινή όλα τα μαγαζιά λέγανε "only cash"...

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.