Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστες


Recommended Posts

Ευαγγελία, καλημέρα,

 

να προσθέσω-ξεκαθαρίσω στην προσπάθεια σου να καταλάβεις τον "νομο 4014":

 

Εξώστες που έκλεισαν και έγιναν κύριοι χώροι μετράνε με υπέρβαση δόμησης-κάλυψης και όχι με αναλυτικό.

 

Δες και το Post #80 θα σου λύσει (ή όχι :shock: ) πολλές απορίες.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πολυκατοικία με Ο.Α. του '72 Έχει ¨κλείσει¨ η προβολή τμήματος του εξώστη στο ισόγειο και στο υπόγειο. Αν ήταν σε όροφο απαιτείται μόνον υπογραφή του ιδιοκτήτη. Στις περίπτωσεις αυτές (ειναι δύο ιδιοκτησίες) απαιτούνται από όλους τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας λόγω κοινοχρήστου ή μόνον απο τον έκαστο ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Και σε όροφο να ήταν πάλι θα απαιτούσε συναίνεση όλων γιατί θα επηρέαζε την κάλυψη του κοινόχρηστου χώρου!

Link to comment
Share on other sites

Επηρεαζει την καλυψη του κοινοχρηστου μεν, αλλα ειναι σε οροφο, δεν καταλαμβανει κοινοχρηστο χωρο..

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...

 

Συναινεση απαιτει, θεωρητικα παντα, διοτι ο εξωστης δεν θεωρειται ιδιοκτησια σου αλλα τμημα κοινοχρηστου της οικοδομης...

Ποτε σε καμια μεταβιβαση δεν μεταβιβαζεται ΚΑΙ εξωστης μαζι με την οριχοντια ιδιοκτησια...

 

Πρακτικα, ρυθμιστε αφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει κατι.Αν καποιος μπορει να με διαφωτισει..Εχω εξώστη που υπερβαίνει την αδεια κατα 30 εκατοστα.Αν παω μόνο με αναλυτικο μου βγαινει ενα 500αρικο.Δεν καταλαβαινω ομως τι γίνεται με την ερωτηση 9 στο Γ' μερος οπου λεει οτι "εφαρμοζονται οι αυξητικοι συντελεστες 5,8,9 εφοσον συντρεχουν οι προυποθεσεις". Απο ποτε και γιατι να μετρηθει η υπερβαση εξωστη ως υπερβαση δομησης?

Επειδη βιαζεται ο πελατης για να φτιαξει συμβολαια, πρεπει να το τρεξω και εχω αποφασισει να βαλω μονο τα 500 του αναλυτικου και τελος.Αν καποιος μπορει να με βοηθησει και να με ενημερωσει πως κινηθηκε σε αντιστοιχη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

mmmRmm μπορείς να μου πεις πώς θα το δηλώσεις στο ΤΕΕ αυτό?

 

Δε δύναται το πρόγραμμα να λάβει μόνο μία "λοιπή παράβαση".

 

Και το ερώτημα είναι "Τι κάνουμε" που για έναν εξώστη 1,5m2 ο πελάτης βιάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Το πας με αναλυτικό, πιθανότατα 1 παράβαση, ένα 500.

Το δηλώνεις στο σύστημα χωρίς τίποτε στο φύλλο καταγραφής.

Θα στο πάρει.

Link to comment
Share on other sites

σε κτιριο με οικοδομικη αδεια, εχουν γινει στο δώμα (καθ υπερβαση των επιτρεπομενων οριων εξωστών,η/χ) κύριος χωρος,η/χ, και στεγασμένος (ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ) εξώστης-εν συνεχεια της κεραμοσκεπης του Η/Χ.)

Η γνώμη μου είναι

1 ο κυριος χωρος θα παει ως υπερβαση δόμησης, (το ευκολο της υποθεσης).

2 ο Η/Χ θα πάει κι αυτός ως υπέρβαση δόμησης αφου ξεπερνα τα επιτρεπόμενα και οχι με αναλυτικο (κι αυτο ξεκαθαρισε με την ΣΤ. 2 )

3 ο στεγασμένος εξώστης (είναι και αυθαίρετος και στεγασμενος) θα παει με υπέρβαση δόμησης (αφου ξεπερνά τα επιτρεπόμενα) Ή με αναλυτικο ???

Link to comment
Share on other sites

Ο στεγασμένος εξώστης πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Προσοχή, υπέρβαση δόμησης στο δώμα σημαίνει ταυτοχρόνως ότι, Αθροίζονται ΚΑΙ τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου, 'ΕΧΕΙΣ και υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.