Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καθυστέρηση στην πληρωμή των παραγωγών από φωτοβολταϊκά


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Πολυ μαυρα τα λετε και δεν ξερω αν υπαρχει σκοπιμοτητα απο πισω.καταρχην μικρος παραγωγος ειμαι με 2 παρκα απο 80kw το καθενα..εχω πληρωθει και τον μαρτιο οπως ολοι οσοι ξερω..δευτερον με επισημη ανακοινωση της ΔΕΗ ειπε οτι η καταναλωση ειδικα το χειμωνα αυξηθηκε λογω της αυξησης της τιμης του πετρελαιου.οι ανθρωποι στραφηκαν στην ηλεκτρικη ενεργεια για να ζεσταθουν..τριτον παρατηρω μια καταστροφολογια απο τα μεσα ενημερωσης,μεχρι που ειπαν οτι θα πληρωθουμε τον φλεβαρη τον ιουλιο ενω εχουμε πληρωθει τωρα και πολλες μερες και τον μαρτιο..ας με επαληθευσουν ανθρωποι που πραγματικα ξερουν τι γινετε οσον αφορα τις πληρωμες..δεν εχουν πληρωθει τον μαρτιο;;; Σταματηστε πια την καταστροφολογια και πεστε τα πραγματα τουλαχιστον οπως ειναι..τα μεγαλα εργα ΑΠΕ μια χαρα βλεπω και προχωρανε..τι θελουν να πανικοβαλλουν τον ταλαιπωρο που θελει να κανει ενα 10αρι στη στεγη να βγαζει ενα μεροκαματο;; Μαλλον αυτο ειναι ο στοχος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη η κατάσταση είναι ρευστή. Αυτά που διαρρέουν από τα Μέσα, είναι η πραγματικότητα ακριβώς την στιγμή που διαρρέουν. Δεν έχει κανείς τπτ να κερδίσει πανικοβάλλοντας κάποιον πιθανό επενδυτή.

 

Το σύστημα τιμολόγησης ηλεκτρικής ενέργειας είχε και έχει διατηρήσει πολλές στρεβλώσεις (που δεν είναι του παρόντος) στα θέματα τιμολόγησης της ηλ. ενέργειας. Σε συνδιασμό με την οικονομική κατάσταση των πολιτών, το τέλος που μπήκε στους λογαριασμούς ηλ. ενέργειας και την μείωση κατανάλωσης, από υψηλή, μέση και χαμηλή τάση, όλο το ενεργειακό σύστημα της χώρας είναι έτοιμο να τιναχτεί στον αέρα. Αυτές οι μικρές ανάσες μέσα από δανεισμό που εξασφαλίζουν οι διάφοροι φορείς του ενεργειακού συστήματος, απλά μεταθέτουν το πρόβλημα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Μέχρι εκεί μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα. Ότι ναι, σε 2 μήνες μπορεί η χώρα να μην έχει παροχή φυσικού αερίου και να μπούμε σε καθεστώς εκ περιτροπής ηλεκτροδότησης.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου. Οτι υπαρχει προβλημα υπαρχει..απλα δεν ειναι μονο προβλημα στην αγορα ηλεκτρικης ενεργειας αλλα ολης της χωρας.τελος να πω οτι με δημοσιευμα που διαβασα σημερα, λεει οτι υπαρχουν απληρωτοι παραγωγοι φωτοβολταικων στην ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ Ελλαδα απο τον ιανουαριο και ο ΣΠΕΦ ξακινησε τις προσφυγες στον ΛΑΓΗΕ,ενω αναφερει οτι εμεις στα νησια επειδει ειμαστε στον ΔΕΔΔΗΕ εχουμε πληρωθει και τον μαρτιο οπως ειπα και εγω χθες..μπαχαλο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, ο ΛΑΓΗΕ εχει πληρωσει μονο τον Ιανουαριο. Το ξερω γτ μου χρωσταει 3 μηνες. Η κατασταση ειναι τραγικη μονο για τα μεγαλα. Οι στεγες πληρωνονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Το ραδιο- αρβυλα μας καταστρεφει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και μη,

Θεωρώ ότι σε τόσο χαλεπούς καιρούς η καταστροφολογία δεν εξυπηρετεί κανέναν, μην το κάνουμε και εμείς όπως κάποιοι με ψευδοδιλλήματα , δραχμή ή ευρώ, λεφτά υπάρχουν, σωτηρία ή καταστροφή που έχουν μεγάλη ευθύνη ακόμη και γι’αυτό το θέμα που συζητάμε ακριβώς τώρα. Μην ξεχνάτε ότι ένα κομμάτι από το χρέος του ΛΑΓΗΕ δημιουργήθηκε από εταιρίες φαντάσματα όπως π.χ Energa στην οποία μεγάλο στέλεχος της ήταν πρώην πολιτικός... Θεωρώ ότι δεν αξίζει να υποβαθμίζουμε κι άλλο τον τομέα αυτόν από την στιγμή βέβαια που τα οικιακά πληρώνονται μια χαρά, πολύ απλά όλοι μας πρέπει να κάνουμε ΥΠΟΜΟΝΗ και η αντίδραση μας να φανεί στις 17 του μήνα και όχι εδώ στο φόρουμ. Τα ΜΜΕ μια ζωή σκουπίδια μας πετούσαν ε, το ίδιο πράττουν και τώρα για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα τους. Σας προτείνω να πράξετε αυτό που πράττουν πολλοί πλέον, να μην τα παρακολουθείτε και ειδικά αυτό το σκουπίδι που λέγεται τηλεόραση. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εσάς με το τεράστιο επίπεδο μόρφωσης που σας διακατέχει να το έχετε πράξει καιρό τώρα. Φτάνει μια ζωή η παραφιλολογία των ΜΜΕ, στο χέρι μας είναι να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν και στο χέρι μας είναι να μην εξαθλιώνουμε το επάγγελμα μας για ένα κομμάτι ψωμί. Δεν νομίζω σε όλους εδώ μέσα να ρέουν τα ευρώ από τα πατζάκια? Σε μένα προσωπικά καθόλου. Και για όσους σας ενδιαφέρει σας έχω και ένα πολύ ωραίο βιντεάκι.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε, σειρά μου τώρα να ακούσω και εσάς.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τιμολογιο Iανουαριου πληρωθηκε

Εκκαθαριστικος Φεβρουαριου μηδεν δεν κοψαμε οποτε δεν ξερω αν εχει καταβληθει

Τιμολογιο Μαρτιου-αναμενουμε πληρωμη.

Τιμολογιο Απριλιου-αναμενουμε πληρωμη

Τιμολογιο Μαιου δεν έχουμε κοψει ακομη.

Οποτε παει στο κλασσικο διμηνο με τριμηνο.

Edited by miltos
Μετατροπή σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πληροφοριακά, φ/β στη στέγη στην Μεσσηνία πληρώθηκε κανονικά (τα λεφτά μπήκαν το βραδυ!!!) στο λογαριασμό στις 12/6/2012

 

Παρακαλώ χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες.

miltos

Edited by miltos
Μετατροπή greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα..πληρωσαν τον Μαιο πριν μερικες μερες οσον αφορα την Κρητη. Στην ηπειρωτικη Ελλαδα νομιζω πληρωθηκαν Απριλιο..αστα να πανε δηλαδη..και δεν ξερω τι πρεπει να γινει μ αυτο το θεμα.αλλοι εχουν κινηθει δικαστικως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.