Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

υπάρχει καποιο μηχανημα το οποιο να μπορει να ανιχνευσει υγρασια σε τοιχους? (σαν φασματογραφος κλπ)

 

Με θερμοκάμερα και εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα, πρωτο ποσταρισμα και για προβλημα...(τι αλλο)

τα δεδομενα ειναι τα εξης...

ανωγειο διαμερισμα κατασκευης 1962 πληρως ανακαινισμενο το 2002 και μετα το σεισμο του '99, διαμπερες με μονο μια μεσοτοιχια, σταδιακα αρχισε να εμφανιζει υγρασια και στα δυο του υπνοδωματια (ανατολικα) στα σημεια πισω απο τις ντουλαπες και λιγοτερο κατω απο τα παραθυρα των δωματιων. Οι συγκεκριμενοι τοιχοι ειναι οι μονοι που δεν γκρεμιστηκαν και ξαναχτιστηκαν, αλλα ενιχυθηκαν εξωτερικα απο λεπτο παλστικο πλεγμα και εν συνεχεια με εκτοξευομενο σκυροδεμα. Επιπλεον, οι χωροι θερμαινονται με κλιματισμο και τα παραθυρα ειναι νεας τεχνολογιας (αλουμινια, διπλα τζαμια). Η αρχικη μου απορρια ειναι σημαντικη διοτι εξαρταται ο τροπος αντιμετωπισης. Υπαρχει φαινομενο υπερμονωσης ή απωλεια μονωσης σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι;

Οι λυσεις που εχω σκεφτει εκτος απο τον διαρκη αερισμο, ειναι να ανοιξω απο τον εξωτερικο τοιχο διατομες 10Χ50 (πισω απο τις ντουλαπες) και να τοποθετησω διατρητα τασια, ουτως ωστε να αεριζω και να μην ψυχω και τα δωματια, και ισως καποια βαφη(;)...Παρεπιπτοντως μεσα στις ντουλαπες η υγρασια ειναι πλεον νερο και σιγουρα δεν περνανε σωληνες απο εκει...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εσείς που έχετε τέτοια προβλήματα με υγρασία, ελέγξτε πρώτα απόλα, μήπως υπάρχει διαρροή απο σωλήνα, σε διπλανούς χώρους, η οποία διαρροή σιγά-σιγά μεταφέρεται στην τοιχοποιία.

Έχει παρουσιασθεί πολλές φορές αυτό το φαινόμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι έχω γράψει σε άλλο φόρουμ ένα περιστατικό που νομίζω ότι έχει αξία να είναι και εδώ.

 

Θέλω να γράψω ένα περιστατικό πρόσφατο.

Ελπίζω να το διαβάσουν με προσοχή συνάδερφοι υδραυλικοί.

Με ρωτάνε φίλοι μου τι κόλλημα έχω φάει με την υγρασία.

Η αιτία του κολλήματος είναι πάλι ο Καπετάνιος.

Πολλές φορές στο φόρουμ έχει μιλήσει για την υγρασία και για τρόπους αντιμετώπισης της.

Σκέφτηκα ότι για να επιμένει τόσο πολύ ο Κάπτεν το θέμα είναι σοβαρό και μας αφορά.

 

Προχτές λοιπόν μου λέει ο συνέταιρος και φίλος μου υδραυλικός.

Ρε σι Γρηγόρη πάμε να δούμε μία υγρασία στην Αγ Παρασκευή….

Το κλίμα είναι λίγο τεταμένο ανάμεσα στους ένοικους του 5ου και του 4ου ορόφου και δεν γουστάρω να πάω μόνος μου….

Οκ του λέω πάμε.

Το πρόβλημα παρουσιαζόταν έντονα στο ταβάνι του 4ου και οι ένοικοι του 5ου ήταν δύο γυναίκες, μανα και κόρη.

Ηταν πολύ καιρό άρρωστες (ίσως και με πνευμονία)δεν το πολύ δεχόντουσαν ότι η αιτία ήταν στο δικό τους σπίτι.

Μέγα λάθος χαζο Ελληνική νοοτροπία θα καταλάβετε παρακάτω το γιατί.

 

Πάμε λοιπόν και εμείς καρφί στον πέμπτο όροφο.

Με το που μας άνοιξαν μας είπαν ότι εδώ και πολλές μέρες είναι βαριά κρυωμένες και έτσι αποφύγαμε να έρθουμε σε κοντινή επαφή μαζί τους. Πράγματι από τον βήχα τους κατάλαβα ότι είχαν γερό κρύωμα.

Αλλά αυτό που παρατήρησα με το που μπήκα στο σπίτι ήταν ότι ήταν κρύο.

Ιδαίτερα κρύο για κάποιον που είναι κρυωμένος.

Περικοπές σκέφτηκα για να κουρεύεται ο Γιωργάκης με 600 €.

Πωρωμένος εγώ μιας και αυτές τις μέρες μελέταγα τον ψυχρομετρικό χάρτη παρατήρησα και κάτι άλλο.

Τα τζάμια ήταν όλα ιδρωμένα. Δεν μπορεί ρε πστ σκέφτηκα…

Έξω δεν κάνει πολύ κρύο και οι κυρίες μέσα στο σπίτι δεν είχαν ζέστη για να δικαιολογεί το ίδρωμα των τζαμιών.

Τις ρώτησα λοιπόν.

Μήπως μαγειρέψατε ή κάνατε μπάνιο πριν από λίγη ώρα;…

Όχι μου απαντάνε.

Κώστα του λέω κάτι δεν πάει καλά εδώ και να δεις ότι υγρασία είναι η αιτία που είναι άρρωστες οι γυναίκες από τον Δεκέμβρη όπως μας είπαν.

Δεν με πολύ πίστεψε.

Εγώ όμως είχα το θερμόμετρο μαζί μου και πήρα θερμοκρασίες.

16-17 μέσα στο σπίτι… 13 βαθμούς περίπου τα κουφώματα και τα τζάμια….

Πάνω από 80 % σκέφτηκα αλλά δεν είχα μαζί μου τον χάρτη για να το επιβεβαιώσω.

Θα ήταν και προχωρημένη η κατάσταση μου να πηγαίνω για μερεμέτια και να κουβαλάω και ψυχρομετρικό χαρτί….

Βρήκα στην κουζίνα ένα φτηνό θερμουγρασιόμετρο και πράγματι έγραφε 81% υγρασία. Δεν τα έχω εμπιστοσύνη όμως αυτά.

 

Αυτές μου είπαν ότι το σπίτι έχει υγρασία και αυτό οφείλετε επειδή η ταράτσα μπάζει.

Από ότι κατάλαβα αυτός είναι ένας λόγος που πλακώνονται στη πολυκατοικία.

Εγώ όμως δεν είδα πουθενά στο ταβάνι τους υγρασία πλην του μπάνιου.

Στα μπάνια τα οποία είναι ψηλοτάβανα και το παράθυρο είναι χαμηλά έχω δει άπειρες φορές υγρασία στα ταβάνι και ήμουν σίγουρος ότι δεν οφείλετε από την ταράτσα.

 

Το ρεζουμε και η αιτία του προβλήματος.

 

Στην μπανιέρα από κάτω και από την μεριά του διαδρόμου, υδραυλικός είχε ανοίξει μία τρύπα πριν από χρόνια για να επισκευάσει διαρροή σε σωλήνα του καλοριφέρ που πέρναγε από εκεί. Αφού επισκεύασε το πρόβλημα αντί να ξανακλείσει την τρύπα έβαλε μία περσίδα….και καλά έκανε.

Έλα όμως που στην πορεία τα πλακάκια και οι αρμοί γύρω γύρω από την μπανιέρα έμπαζαν νερό σε κάθε χρήση αυτής.

Η μπανιέρα από κάτω γέμιζε νερό.

Οταν ανάβανε το καλοριφέρ οι σωλήνες που περπάταγαν κάτω από την μπανιέρα βοηθούσαν στη εξάτμιση του νερού με αποτέλεσμα η υγρασία μέσα στο σπίτι να πηγαίνει στο θεό.

Συμβούλεψα τις γυναίκες να αγοράσουν ένα καλό υγρασιόμετρο, να επισκευάσουν κάθε διαρροή εντός του σπιτιού να αερίζουν τακτά αλλά για μικρό χρονικό διάστημα το σπίτι.

Στην χειρότερη του είπα αν δουν υγρασίες πάνω από 60% να αγοράσουν έναν καλό αφυγραντίρα και να κρατάνε την υγρασία κάτω από 60 %.

Μίλαγα Κινέζικα….Αυτές είχαν φάει το κόλλημα ότι φταίει η ταράτσα και οι λοιποί ιδιοκτήτες πουν δεν την μόνωναν.

Χαζός δεν είμαι… αμέσως κατάλαβα ότι αυτά που τους έλεγα δεν τα λάμβαναν καθόλου σοβαρά υπόψη του….

Ούτε γατρός είμαι αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι αυτή η υγρασία αν δεν ήταν η αιτία της αρρώστιας σίγουρα δεν τις βοηθούσε να γίνουν καλά.

 

Να λοιπόν που είχε δίκαιο ο κάπτεν που φώναζε να μελετήσουμε τον ψυχρομετρικό χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

Θα ηθελα να μεταφερω κι εγω με τη σειρα μου το προβλημα. Ενοικιαζω σε νεοδμητη οικοδομη ενα διαμερισμα με συνθετικα κουφωματα.Το υπνοδωματιο μου βρισκεται στη βορινη πλευρα και είναι το πιο κρύο δωματιο,η μια μερια συνορευει με το σαλονι η δευτερη με διαδρομο ενω οι αλλοι 2 τοιχοι είναι εξωτερικοι εκτεθειμένοι ο ενας εκ των οποιων οδηγει στο μπαλκονι μεσω μπαλκονόπορτας. Μετα απο περιοδο μιας εβδομαδας οπου το σπιτι εμεινε κλειστο λόγω απουσιας επιστρέφοντας παρατηρησα στον τοιχο που συνορεύει με το σαλονι μικρα σημαδια μουχλας. Σε διαστημα ενος μηνα αυτη επεκτείνεται κατα μήκος του τοιχου που οδηγει στο μπαλκόνι μέχρι το σημειο που εν.ωνεται με τον αλλο εξωτερικό τοίχο. Στο σημείο δε της ένωσης των 2 εξωτερικών τοίχων οι μύκητες και μούχλα δια τρέχουν τον τοίχο από το πάτωμα εως το ταβάνι. Ταυτόχρονα εξω απο τις 2 γωνίες κατεβαίνουν λούκια εκ των οποίων το ένα είχε διαρροή και δεν ξερω αν ισχύει το ιδιο και για το δευτερο. Τέλος να αναφέρω οτι από επάνω είναι το μπαλκόνι του 5 ορόφου δηλαδη ακριβώς απο επάνω το δωμάτιο είναι εκτεθειμένο.

Αν η υγρασία οφείλεται στα λούκια λύνοντας το πρόβλημα θα σταματήσει η μούχλα η νομίζετε οτι θα χρειαστει παραπάνω αντιμετώπιση?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβα τι σχεση εχει ο τοιχος του σαλονιου με την μουχλα των εξωτερικων τοιχων....... σιγουρα το πρωτο πραγνα που θα πρεπι να αλλαξεις ειναι τα λουκια. Αν βγαζουν νερα και "γλυφουν" τον τοιχο σιγουρα ειναι αιτια για μουχλα λογω υγρασιας. Αν δεις οτι συνεχιζετε το προβλημα κοιτα αν περνανε και αλλοι σωληνες απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι ο τοιχος ο οποιος απο τη μια μερια βλέπει στο δωματιο, απο την αλλη πλευρά του βλέπει στο σαλόνι και στην ένωση του με τον κάθετο τοίχο την εξωτερική του μεριά κατεβαίνει το λούκι, εμφάνισε αρχικά μούχλα η οποία επεκτάθηκε κατά μήκος της εσωτερικής πλευράς του εξωτερικού τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Στο μπάνιο μου δημιουργείται υγρασία στούς αρμούς και δεν ξέρω αν είναι απο υδρατμούς η΄απο κάποια άλλη αιτία. Το μπάνιο είναι μικρό σχετικά 7 τετραγωνικά περίπου και την υγρασία την βγάζει στην ένωση που κάνει ο τοίχος με το πάτωμα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από κάποια διαρροή? Αν ναι η υγρασία δεν θα πήγαινε προς τα κάτω μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρης 111

 

εαν απο κάτω έχει διαμέρισμα που θερμαίνεται ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω είναι το μπάνιο άλλου διαμερίσματος πού έχει ψευδοροφή. Η υγρασία βγαίνει όταν ανοίγω την θέρμανση, πάνω στους αρμούς. Τώρα που το σκέφτομαι είναι ακριβός σε σημείο που έτρεχε νερό από διαρροή της ένωσης της λεκάνης. Είναι πιθανό να είναι αυτή η αιτία (είχα διαρροή πριν 1-2 μήνες περίπου)?

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.