Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


tirbouson

Recommended Posts

Αν κατσει κανεις και μελετησει αυτη τη σειρα

ΜΤΣ-->ΚΑΤΕ-->ΚΑΤΕΕ-->ΤΕΙ

και το πως αυτες οι σχολες δημιουργηθηκαν και τα πλαισια ιδρυσης τους μεχρι και τα ΚΑΤΕΕ μπορει να καταλαβει ποιον σκοπο εξυπηρετουσαν στο τοτε παραγωγικο γιγνεσθαι. Η μεταβαση απο τα ΚΑΤΕΕ στα ΤΕΙ ηταν σημαντικη αλλαγη , κατα την αποψη μου ομως ηταν περισσοτερο πολιτικαντικου τυπου και η αρχη του προβληματος. Γιατι ? γιατι κατα την αποψη μου δεν εχει νοημα, η υπαρξη ενος ΤΕΙ οταν υπαρχει αντιστοιχο ΑΕΙ. Δεν μπορω να βρω σε ποιο σημειο της παραγωγικης αλυσιδας χρειαζεται η υπαρξη ενος μηχανικου ΤΕΙ με τα μεχρι προτινος επαγγελματικα δικαιωματα. Δηλαδη τι καναμε τοσα χρονια ? Βγαζαμε εναν αποφοιτο σαν μηχανικο αλλα οχι ακριβως μηχανικο ?Εναν ντεμι-μηχανικο ?Που χρειαζεται αυτος ο ανθρωπος ? Κατα την γνωμη μου πουθενα. Εχοντας λοιπον το κρατος μας ,διαχρονικα, δημιουργησει αυτο το μπαχαλο το οποιο το κουτσοεφερνε βολτα με τα μειωμενα επαγγελματικα δικαιωματα , πεφτει πανω στην Ε.Ε. και ......τομπολα. Τι κανουμε λοιπον ? Κανουμε τα ΤΕΙ απο ανωτερες ανωτατες σχολες , οχι ομως Πανεπιστημια ή Πολυτεχνεια ή ΑΕΙ εν πασει περιπτωσει.Τα κανουμε ...ΑΤΕΙ !!! Η εννοια αυτη αν την καλοσκεφτειτε και την αναλυσετε ειναι μια λεκτικη ακροβασια χωρις καμμια εννοια .Ενα πουκαμισο αδειανο που επιτεινει το μπαχαλο που ηδη επικρατουσε.Και ολη αυτη η συζητηση περι εφαρμογης τεχνολογιας , ερευνας και παραγωγης νεας γνωσης ειναι για μενα μια μεγαλη μπουρδα που υπαρχει μονο και μονο για να μην υπαρξει και τυπικα η πληρης εξισωση. Απο τα 130000 + μελη του ΤΕΕ ποσοι κανουν ερευνα ? 100 ? . Στην τελικη ποιον επαγγελματια μηχανικο ενδιαφερει ποιος θα κανει την ερευνα ? απο αυτη ζει ? . Απορω πως εμεις οι Μηχανικοι που εχουμε υποτιθεται ορθολογικη σκεψη αναμασουμε τετοιες εννοιολογικες μαιμουδιες για να στηριξουμε τις θεσεις μας. Η αληθεια ειναι μια και ωμη :

 

1)Χανουμε εμεις οι ΑΕΙ αλλο ενα κομματι της ολοενα συρρικνουμενης πιτας.

2)Δεν γινεται να δεχτουμε οτι θα εχουμε ιδια δικαιωματα με καποιον που απο τα λυκειακα του χρονια διαβασε,σπουδασε,κοπιασε,ξοδεψε, οπως θελετε πεστε το, λιγοτερο απο εμας.

 

Αυτα ειναι κι ας αφησουμε τα προσχηματα περι επαρκειας , ερευνας και επιπεδου σπουδων.

Γι αυτο οπως καταλαβαινετε δεν προκειται ποτε να συμφωνησουμε , μονο αν καταφερουνε να μας υποχρεωσουν νομικα.

 

Η προταση η δικη μου ειναι η εξης:

1)Kαταργηση ολων των τμηματων ΤΕΙ που εχουν αντιστοιχο τμημα ΑΕΙ.

Η οσα παραμεινουν να εξελιχθουν σε κανονικα ΑΕΙ οχι ΑΤΕΙ και ..τριχες.

2) Οι ηδη αποφοιτοι ΤΕΙ

α)να παραμεινουν στα μειωμενα επαγγελματικα δικαιωματα ή

β) να παρακολουθησουν οσοι θελουν εναν κυκλο σπουδων σε ΑΕΙ και

να βγουν μηχανικοι σαν ολους εμας τους ΑΕΙ.

Σημειωστε εδω οτι σε διατμηματικο μεταπτυχιακο του ΕΜΠ που ηδη τρεχει πανω σε αντισεισμικη μηχανικη , οποιος συμμετεχων δεν εχει το απαιτουμενο υποβαθρο (αρχιτεκτων ή τεχνολογος) συμμετεχει και στα αντιστοιχα προπτυχιακα μαθηματα.Αρα λυση υπαρχει.

 

Τουλαχιστον ετσι θα μπορουμε να ξεκινησουμε απο καθαρη βαση για το μελλον.

 

 

Και μερικες επισημανσεις

 

1.Αναφερεστε συχνα για την καταξιωση στον επαγγελματικο στιβο κλπ. Αυτο μπορεις να το πετυχεις ακομα κι αν εισαι ασχετος .Ειναι θεμα

προβολης.Ψαξτε στο φορουμ το topic με τον "Παμμηχανικο" και θα καταλαβετε.Δεν ειναι λοιπον επιχειρημα για τα επαγγελματικα δικαιωματα.

 

2.Οσο για εσας που υπερασπιζεστε το Αγγλικο μοντελο 3+1 κλπ :

α) Πειτε μου τι επαγγελματικο δικαιωμα μπορω να δωσω σε εναν ΠΜ που εχει τελειωσει το 3ο ετος οποιουδηποτε ΑΕΙ ?

β) Συναδελφος μου εχει αναφερει για αποφοιτους ΠΜ βρετανικων πανεπιστημιων χωρις δικαιωμα αντισεισμικης μελετης !

 

3. Συναδελφοι των ΤΕΙ αυτο που συνεβη ειναι σαν να βαζανε αλλον ενα χρονο στα ΙΕΚ , να τα ελεγαν ΑΙΕΚ και να ειχαν τα ιδια δικαιωματα με τα ΤΕΙ .

 

4. Να εχετε ΑΕΙ και ΤΕΙ υποψη οτι ενω ειμαστε ολοι μεσα στα χαρακωματα , απο τα μετοπισθεν περνανε σιγα σιγα και χαλαρα τα κολλεγια και τα παραρτηματα ξενων σχολων, διοτι αυτα αν δεν το ξερετε υπαγονται στο υπουργειο εμποριου και δεν μπλεκονται στην ολη φαση.

Α ρε Ελλαδαρα , αθανατη ...

 

Αυτα και να με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ και που να σας πω κύριοι διπλωματούχοι ότι προωθείται η εισαγωγή αποφοίτων ΕΠΑΛ (πρώην ΤΕΛ) κατευθείαν στο Πολυτεχνείο και δεν πρόκειται περί αστείου! Άραγε θα τους δεχτείτε σαν ισότιμα μέλη ή θα τους διαχωρίσσεται λόγω προέλευσης; Επιπλέον δεν μεταφόρτωσα ευθύνες στο ΤΕΕ αλλά επειδή είμαι εναντίον των προσωπικών επιθέσεων προτίμησα να γενικεύσω μιας και το ΤΕΕ αντιπροσωπεύει όλους τους Διπλωματούχους Μηχανικούς.

 

Αν είχα το χρόνο και το κεφάλαιο θα έδινα κατακτήριες αλλά όχι γιατί θεωρώ ότι είμαι ανίκανος ως Πολιτικός Δομικών Έργων. Απλώς γιατί θα μου έδινε την ευχέρεια της ανάληψης περισσότερων έργων.

 

Τελειώνοντας υποβάλλω τα σέβη μου και δηλώνω ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω με το ζήτημα μιας και πλέον δεν έχει νόημα. Ενώ θα έπρεπε να αναπτύξουμε έναν κόσμιο και δημοκρατικό διάλογο βλέπω ότι έχει υιοθετηθεί η κλασσική μέθοδος άμυνας, όπου ο καθένας και δη αυτός που προφανώς νιώθει περισσότερο απειλούμενος ταμπουρώνεται πίσω από κλισέ, χωρίς να δύναται να παρακολουθήσει την πραγματικότητα, χωρίς έρευνα και μελέτη του ζητήματος. Από τη μεριά μου το λέω για τελευταία φορά. Δεν αποζητώ την πλήρη εξίσωση με τα ΑΠΕΙ. Ζητώ αυτό που δικαιούμαι βάσει των γνώσεών μου και σαφώς οι γνώσεις μου υπερκαλύπτουν το διώροφο με θεμελίωση πεδίλων. Αυτά.-

Link to comment
Share on other sites

Αποφοιτος ΤΕΙ Εργων Υποδομης Αθηνας 2002, απόφοιτος Πολυτεχνικης σχολης Πανεπιστημιου Πατρων 2007 και στρατος στο ενδιαμεσο. Πιστευω οτι πηγα καλα στην ακαδημαϊκη μου ζωη. Αυτο που καταλαβα γιατι εζησα και στους 2 χώρους ειναι το εξης: Όποιος θελει , διαβαζει και μαθαινει!!!!!

Οταν τελειωσα ΤΕΙ ηξερα οτι εχω ενα τεραστιο κενο στη στατική και στα μπετα. Αυτος ηταν και ο λογος που εδωσα κατατακτηριες. Για παραδειγμα μου ειχε μεινει μεγαλη απορια το πως λυνεται ενα απλο αμπιπακτο δοκαρι, πραγματικα στα ΤΕΙ ηταν εκτος υλης τα υπερστατικα. Επισης δεν μαθαιναμε καθολου υποστυλωματα στα μπετα (δεν καταλαβα γιατι, απλα μρναμε στις πλακες και στα δοκαρια). Απο μονος μου παραδεχόμουν οτι δεν ηξερα. Θυμαμαι αλλους συναδελφους ΤΕΙ να μου λενε αυτα που ξερουμε δεν τα ξερουν στο Πολυτεχνειο, δεν τα κανουν ειναι ασχετοι κλπ... Πηρα λοιπον την αποφαση να δωσω κατατακτηριες και περασα Πατρα.

Εκει καταλαβα τα παρακατω; Οι περισοοτεροι φοιτητες διαβαζαν ενα μηνα πριν τις εξετασεις και πηγαινανα και εδιναν 8~14 μαθηματα και όσα τους καθονταν. Το επιπεδο δυσκολίας ήταν 2 φορες πάνω από τα ΤΕΙ αλλα στη διαρκει της χρονιας ηταν αραχτοι. Οι φοιτητες του ΤΕΙ λογω εργαστηριων ειχαν εβδομαδιαιες εργασιες αλλα και εξαμηνου. Επισης η σύνδεση πρακτικου με θεωρητικό ειναι ανυπαρτη στα ΑΕΙ ( θυμαμαι την κοπελα μου τοτε και συμφοιτητρια μου που ενω ηταν καλη στα μπετα δεν μπορουσε να καταλαβει γιατι σε ενα δοκαρι δε μπορεις να βαλεις 6Φ8 ή σε πλακα 5Φ20 αντι Φ10/10, παλιες εποχες...)

Συμπερασμα, οταν τελειωσα και το ΑΕΙ, όπου με βοηθησε το ΤΕΙ, καταλαβα οτι πρεπει να διαβαζω συνεχεια γιανα εξελισσομαι. Στο ΤΕΙ με εμαθαν το "πως γίνεται"ενω στο ΑΕΙ το "γιατι γινεται ετσι" κnοw how.

Ξερω αστερια του ΤΕΙ , που δεν εχουν γνωσεις για μελετη αλλα σκιζουν σε εργοταξια, αλλα ξερω και πολλους Διπλωματουχους πολιτικους μηχανικους, που δεν ξερουν αν τα σιδερα σε μπαλκονι μπαινουν πανω ή κατω, επειδη οι προβολοι δεν ηταν sos. Το θεμα ειναι πως εισαι ως ανθρωπος και ποσο ψαχνεσαι?

Ειμαστε ισοι? , όχι άλλο 5 χρονια και άλλο 3 συν 1 εξαμηνο πρακτικης, ή 3,5 χρονια + πρακτικης.

Νομιζω όμως οτι θα έπρεπε να ειχαμε εννιαιο φορεα ασφάλισης (αποψη μου) και διαφορετικό μισθολόγιο. Αλλα 1) Υπαρχουν τοσοι μηχανικοι, ΤΕΙ, ΑΕΙ , ΤΕΙ+master, ΑΕΙ εξωτερικου που δεν ξερεις τι σου γινεται. Η αγορα πλεον κρίνει και οι εργοδότες που κάνουν τις προσλήψεις.

Ολα τα άλλα ειναι παιχνιδια πολοτικων που δεν θελουν να απογοητευσουν μεριδα ψηφοφορων. Θα μπορουσα να γραφω για μερες αλλα σταματαω εδω, ειναι και μια ιστορία που παντα με πληγωνε γιατι οταν ημουν ΤΕΙ, όλοι μισουσαν τα ΑΕΙ (αφου ειμαστε ισοι μπλα, μπλα) ενω εγω ηθελα να μαθω παραπανω, οταν πηγα ΑΕΙ προσπαθουσα να πείσω καποιους οτι και στα ΤΕΙ γινεται δουλεια σε άλλο επιπεδο, αλλα κανεις δε με ακουγε και με σνομπαραν κι'ολας, αφου ημουν ΤΕΙτζης.

Anyway....

edit: ξεχασα να αναφέρω οτι τα παιδια που μπαινουν στα ΑΕΙ, ΤΕΙ από ΤΕΛ, νυχτερινα κλπ είναι και αυτα ανθρωποι που τους αξιζουν ευκαιριες και αφου το συστημα τους αξιολογει με καποιες εξετασεις (γελοιες) μετα περνανε σε καποιο ΑΕΙ / ΤΕΙ αφου τα καταφεραν. Το θέμα ειναι άλλο, αφου δεν εχουν βασεις και όντως ειναι πολύ αδυναμοι σε βασικα μαθηματα, πως παιρνουν πτυχία;; Μηπως πρεπει να αναρωτηθουμε και για το ΑΕΙ/ ΤΕΙ τι ρόλο παιζει και αν εχει πεσει η ποιοτητα του? Δεν ξερω αν θυμαστε πριν απο 2 χρονια που πηγαιναν παιδια σε νυχτερινο για να περασουν γιατροι με 14? Απιστευτο. Ελλαδαρα ,μπανανια μου. Διαιρει και βασιλευε δε λεει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!

ειμαι νεος στο forum και θεωρω οτι ολες οι συζυτησεις ειναι σημαντικες και πραγματικα υψηλου επιπεδου - εκτος απο αυτην εδω!

ηρεμηστε λιγο και ακουστε και μια διαφορετικη αποψη:

ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!!

και με μηχανικους πανεπιστημιου και με δομικους τε

με τους μεν γιατι νοιωθουν (κατα εμενα ορθα) οτι εχουν κοποιασει παραπανω για να αποκτησουν πραγματι γνωσεις ανωτερες των τει και με τους δε γιατι δεν τελειωσαν το λυκειο και ονοματιστηκαν μηχανικοι απο μονοι τους - εκατσαν και εκεινοι τον κ..λο τους κατω 4 χρονια και διαβαζαν το κατι παραπανω απο ενα λυκειοπαιδο για να αποκτησουν δικαιωματα που τους εδωσε το κρατος και πολλες φορες ειλικρινα αυτα που πηραν απο το τει τους ισως ειναι και ισαξια των πανεπιστημιων (βλεπε επαγγελματισμος) για να μην πω και παραπανω...

μην μπλεκετε με ονοματα και τιτλους αλλα προσπαθηστε να κανετε αυτο που μαθατε ΣΩΣΤΑ!

 

εγω ειμαι μηχανικος δομικων εργων τε συνεργαζομαι με αρχιτεκτονα εδω και 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα (το καρπουζι στη μεση!)

αν ακουσετε οτι ο συνεταιρος μου υπογραφει μηχανολογικα πισινας και στατικα 3 οροφης κατοικιας τι θα πειτε?

και το λεω επειδη εχω ψιλοασχοληθει με επιβλεψη στατικων στο εργοταξιο και την κανω εγω γιατι εκεινος δεν ξερει!εννοειται οτι τα στατικα τα κανει αλλος...ΧΑΜΟΣ!

...και κατι αλλο οταν πηρα πτυχιο και πηγα στο τεε να γραφτω - με εδιωξαν!δεν με ενοιαξε -ειπα ετσι ειναι το σωστο!στεναχωρηθηκα ομως οταν στην πρωτη μου αδεια μου ζητησαν να τους πληρωσω και μου εδωσαν αριθμο μελους και κωδικο...

 

ειναι το ολο συστημα ΜΠ...ΔΕΛΟ-μην τσακωνεστε λοιπον για τιτλους γιατι καποιες φορες δεν κανουν μονο τα ρασα τον παπα

 

δεν υποτιμω κανενα και ξανα λεω οτι πραγματικα πιστευω οτι υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των 2...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι γεία σας.Με λενε Γιάννη και είμαι Μηχανολογος Μηχανικός Τ.Ε. και θα ήθελα να πω την γνώμη μου σχετικά με όλα όσα λέγονται με τα επαγγελματικά δικαιώματα.Πιστέυω πως ο κάθε λογικός άνθρωπος και μηχανικός (ΑΕΙ & ΤΕΙ) μπωρεί να καταλάβει πως δεν είναι δίκαιο αλλά και σωστό οι Διπλωματούχοι να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Πτυχιούχους.Να σας πω την αλήθεια ούτε και εγώ το θέλω.Οι συνάδερφοι του Πολυτεχνείου δίαβασαν περισσότερο,και σε γενικές γραμμές αξίζουν περισσότερα δικαιώματα.Το θέμα όμως είναι περισσότερο κατα την γνώμη μου όχι η εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά η ανυπαρξία επαγγελματικών δικαιωμάτων στους μηχανικούς ΤΕ.Είναι εντελώς άδικο να σπουδάζεις 4 χρόνια και να μην έχεις το παραμικρό δικαίωμα (και όποιο έχεις να είναι από Β.Δ. του 1930).Είναι άδικο να λέγονται Διπλωματούχοι Μηχανικοί απόφοιτοι πανεπιστημίων Βουλγαρίας,Ρουμανίας και δεν ξέρω και εγώ από πού αλλου και να έχουν απεριόριστα δικαιώματα. Δηλαδή ένας απόφοιτος Βουλγάρικου ή Ρουμάνικου ή ενός πεταμένου Αγγλικού πανεπιστημίου έχει περισσότερες γνωσεις από έναν απόφοιτο ΤΕΙ????Δεν νομίζω. Θέλω να με πιστέψετε (λόγω εμπειρίας) οι άνθρωποι αυτοί είναι επικύνδυνοι(ως μηχανικοί).Ακόμα όσον αφορά το θέμα γνώση πιστέυω πως το επάγγελμα του το ξέρει καλύτερα αυτός που το αγαπάει και ασχολείται και περισσότερο.Θέλω να με πιστέψετε γιατι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.Έχω συνεργαστεί με πάρα πολλούς απόφοιτους ΑΕΙ.Κάποιοι ήταν άριστοι και κάποιοι αλλοι εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.Το ίδιο ισχύει κάποιους απόφοιτους ΤΕΙ.Τέλος κάπου διάβασα (και συμφωνώ) για τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς.Είναι αδιανόητο κάποιος που διδάσκεται 5 μαθήματα μηχανολογίας να έχει απεριόριστα δικαιώματα και κάποιος που 4 χρόνια διδάσκεται ΜΟΝΟ μηχανολογια να είναι στον πάτο. π.χ.για τον συνέταιρό μου (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΑΠΘ) ο λέβητας ήταν "το κόκκινο κουτί στο υπόγειο",ο κύκλος ψύξης άγνωστη λέξη και την έκφραση ''πτώση πίεσης λόγω τριβών'' κάπου την είχε ακούσει.Όπως αντιλαμβάνεστε εγώ τα κάνω όλα και αυτός απλά υπογράφει.

Υ.Σ. θα ήθελα να αναφερθώ και στους Διπλ.Πολιτικούς Μηχανικούς.Αυτοί οι άνθρωποι φωνάζουν για μαθήματα που δεν έχουν κάνει οι ΤΕΙτσίδες και για γνώσεις????οι εν λόγω κύριοι έχουν δικαίωμα να υπογράψουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Από Η/Μ , βιολογικούς καθαρισμούς ,πισίνες, αρχιτεκτονικά μέχρι μεταλλικά κτίρια.ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΜΗΧΑΝΙΚΟΙ. Ας μας πει λοιπόν κάποιος σε ποιο ελληνικό πολυτεχνείο πολ.μηχ. διδάσκονται μαθήματα σχετικά με τα παραπάνω αντικείμενα. Τα δικαιώματα απλως τα έχουν λόγω κλίκας....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε απο τον Βόλο τι λες τωρα?!

και βιολογικούς καθαρισμούς κάνουμε (επεξεργασία λυμάτων,καθαρισμός νερου)και τα βασικά της αρχιτεκτονικής (2 μαθήματα σχέδιο,1 οικοδομική και 1 ηλεκτρονικό σχέδιο(αutocad)),πισίνες τι ενοείς (τα στατικά?),ε σιγά τα αβγά και μηχανολογικά υπογράφουμε θερμομόνωση που την κάνουμε στην οικοδομική και ύδρευση αποχέτευση που έχουμε αντίστοιχα μαθήματα.

μην το ψάχνετε παιδιά απο τα Τ.Ε.Ι σεβαστείτε τον κόπο μας και αφήστε τις τρέλες.

Το οτι η σχολή μας έχει τα δικαιώματα που έχει το ξέρατε όταν δίνατε πανελλήνιες!

και κάτι άλο φαντάροι δεν πήγατε?υπήρχαν οι αξιωματικοί και οι υποαξιωματικοί που δεν φτάναν ποτέ τον ανώτατο βαθμο,ξέρετε υποιατρο από Τ.Ε.Ι ?ξέρετε υποδικηγόρο από Τ.Ε.Ι?δηλαδή στο κάτω κάτω δεν καταλαβαίνετε οτι δεν γίνεται να έχουμε 50000 μηχανικούς με τα ίδια δικαιώματα!!που θα δουλέψουν όλοι αυτοί ή θα επικρατήσει το ο πιο μάγκας "επαγγελματίας " ας κερδίσει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε nik

μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που έγραφα και βιάστηκες να απαντήσεις.Λέω λοιπόν πως ''Πιστέυω πως ο κάθε λογικός άνθρωπος και μηχανικός (ΑΕΙ & ΤΕΙ) μπορεί να καταλάβει πως δεν είναι δίκαιο αλλά και σωστό οι Διπλωματούχοι να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Πτυχιούχους.Να σας πω την αλήθεια ούτε και εγώ το θέλω.Οι συνάδερφοι του Πολυτεχνείου δίαβασαν περισσότερο,και σε γενικές γραμμές αξίζουν περισσότερα δικαιώματα.Το θέμα όμως είναι περισσότερο κατα την γνώμη μου όχι η εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά η ανυπαρξία επαγγελματικών δικαιωμάτων στους μηχανικούς ΤΕ.Είναι εντελώς άδικο να σπουδάζεις 4 χρόνια και να μην έχεις το παραμικρό δικαίωμα (και όποιο έχεις να είναι από Β.Δ. του 1930).Είναι άδικο να λέγονται Διπλωματούχοι Μηχανικοί απόφοιτοι πανεπιστημίων Βουλγαρίας,Ρουμανίας και δεν ξέρω και εγώ από πού αλλου και να έχουν απεριόριστα δικαιώματα. Δηλαδή ένας απόφοιτος Βουλγάρικου ή Ρουμάνικου ή ενός πεταμένου Αγγλικού πανεπιστημίου έχει περισσότερες γνωσεις από έναν απόφοιτο ΤΕΙ????Δεν νομίζω. Θέλω να με πιστέψετε (λόγω εμπειρίας) οι άνθρωποι αυτοί είναι επικύνδυνοι(ως μηχανικοί).''ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑΖΕΙΣ?Όσο για τα άλλα που λες πως αφού κάνετε τα βασικά μαθήματα μπωρείτε και να υπογράφετε είναι εντελώς άδικο.Εσείς φωνάζετε για την μη επιστημονική κατάρτηση των απόφοιτων ΤΕΙ.Εσείς που την βρήκατε την κατάρτηση στα αρχιτεκτονικά π.χ.???από 2 μαθήματα????να ξέρετε πως σήμερα υπάρχουν τουλαχιστον 5 ελληνικές πολυτεχνικές σχολές που δεν έχουν ούτε τα ελάχιστα επαγγελματικά δικαιώματα και αυτό γιατί δεν τους αφήνει ο σύλλογος ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ.Μεχρι και η εφημερίδα ''ΘΕΣΣΑΛΙΑ''πριν από ένα μήνα περίπου είχε αρθρο για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο τον Βολο εδω ανοιγεις δυο διαφορετικα θεματα που δεν εχουν και μεγαλη σχεση μεταξυ τους.

 

1)Το θεμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα των συναδελφων Πολιτικων Μηχανικων.Πραγματικα εκει θεωρω και εγω πως υπαρχει θεμα αφου οι Πολιτικοι ειναι οι ΥΠΕΡΜΗΧΑΝΙΚΟΙ στην Ελλαδα και σε μεγαλο αριθμο εργων δεν εχουν αναγκη κανεναν αλλο μηχανικο.

Εγω ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω με ποια λογικη ενας Πολιτικος Μηχανικος υπογραφει ενεργειακα??Ἥ πραγματικοτητα ειναι πως γινονται ολα αυτα αφου το μπλοκ Πολιτικων+Αρχιτεκτονων+Τοπογραφων ειναι το πλεον πολυαριθμο στο ΤΕΕ και ασκουν ισχυρες πολιτικες πιεσεις.Μην ξεχναμε την ιδιοτητα του προεδρου του ΤΕΕ καθως και του πολιτικου προισταμενου ΥΠΕΧΩΔΕ των ΜΕΚ και ΜΕΕΠ.Αυτο που ειπες πως πολλες σχολες δεν εχουνε επαγγελματικα λογω του συλλογου ΠΜ αληθευει και φανταζομαι εννοεις τους Μηχανικους Χωροταξιας,τους Μηχανικους Περιβαλλοντος κ.λ.π.

Βεβαια στο κομματι των αρχιτεκτονικων δεν συμφωνω καθως οσους φιλους εχω ΠΜ μια χαρα τα καταφερνουν και γνωστικο υποβαθρο εχουν.

 

2)Τωρα οσον αφορα την συγκριση μεταξυ ΤΕΙ και αποφοιτων Βουλγαριας και Ρουμανιας συμφωνω με την αποψη σου.Δυστυχως στην Ελλαδα ο καθενας φιλε μου ευνοειται μονον απο την δυνατοτητα του να ΠΙΕΖΕΙ και τιποτε αλλο.Οπως αργα η γρηγορα θα δεις πως και τα κολλεγια την πλατειας Κανιγγος-"ψευτοπανεπιστημια" θα αποκτησουν πληρη ακαδημαικη ισοτητα μιας και απο πισω θα εχουν ενα ολοκληρο υπουργειο παιδειας της Μ.Βρεττανιας.

Αλλα το θεμα ειναι πως το ΤΕΕ εχει πολυ σκληρη σταση απεναντι στους αποφοιτους ξενων ιδρυματων και αμφιβαλλω αν η επαγγελματικη αναγνωριση θα ερθει ευκολα.

 

Υ.Γ. Παιδια μονο να επισημανω κατι.Ολη αυτη η κουβεντα που κανουμε εδω και καιρο νομιζω πως σε 3-4 χρονια θα ειναι ανεδαφικη αφου προβλεπεται πως ως το 2012 θα ερθει μεσω Ευρωκοινοβουλιου η πληρης ισοπεδωση των επαγγελματικων δικαιωματων και η αγορα θα πλημυρισει με ανθρωπους που θα μπορουν να υπογραφουν.Τοτε δυστυχως ο καθενας θα υπογραφει σχεδον τα παντα.Ολα αυτα βεβαια με εναν και μονο σκοπο: πολλοι αποφοιτοι--->μεγαλη ανεργια--->μικροτεροι μισθοι---->μεγαλυτερα κερδη για τους επιχειρηματιες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.