Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ογκομέτρηση δεξαμενής


mastoras74

Recommended Posts

Στην πολυκατοικία που διαμένω ο κατασκευαστής είχε την "ιδέα" να τοποθετήσει δεξαμενή πετρελαίου σχήματος οβάλ από πλαστικό. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην μπορεί να μετρηθεί ο όγκος του πετρελαίου με μέτρο καθώς και είναι άγνωστο το πως μεταβάλλεται ο όγκος της δεξαμενής καθ ύψος αλλά και μεταβάλλονται οι διαστάσεις της δεξαμενής αφού "φουσκώνει" ανάλογα με την πληρότητα της.

 

Θα ήθελα να μου πει αν ξέρει κανείς κάποιο ασφαλή τρόπο ελέγχου της εισρεόμενης ποσότητας σε λίτρα για να μπορώ να ελέγξω τον προμηθευτή του πετρελαίου. Προσωπικά έχω σκεφτεί να τοποθετηθεί μετρητής πριν την είσοδο της δεξαμενής ως μια λύση ή και την τοποθέτηση ζυγών στα πόδια της δεξαμενής όμως δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζυγαριά (-ές) στα πόδια της δεξαμενής; Δεν είναι καλή ιδέα.

Προβληματική στατικότητα και ισορροπία του συστήματος, αδυναμία καλιμπραρίσματος, συνεχής καταπόνηση των αισθητήριων (εάν δεν πρόκειται για μηχανικό ζυγό).

 

Λιτρομετρητής στην σωλήνα εισόδου της δεξαμενής. Χμμμ, δεν είναι άσχημη ιδέα

 

Αν βρεις κανένα πρατήριο που κάνει ανακαίνιση, μπορεί να σου δώσει τον παλιό λιτρομετρητή σε σχετικά χαμηλή τιμή.

Το κύριο όφελος που θα έχεις είναι ότι ο προμηθευτής θα ξέρει ότι υπάρχει κάποιος έλεγχος και δεν θα σε κλέβει απροκάλυπτα.

Να είσαι προετοιμασμένος για αποκλίσεις έως και 4% ανάμεσα στους δύο λιτρομετρητές (+2% του προμηθευτή και -2% του δικού σου).

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι την κοίταξες γύρω γύρω να ελέγξεις αν έχει κάποιο δείκτη.

 

Καλά φανταστικές αλλά ακόμα και αν είναι σωστή η βαθμονόμηση που έχει πλευρικά έχει τόσο συμμετρική και χονδροειδή υποδιαίρεση που δε μου κάνει γιαυτό και δεν την ανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα αντίστοιχο πρόβλημα με δεξαμενή ελλειψοειδούς σχήματος. Τότε αποτύπωσα την έλλειψη και με αναλυτικό τρόπο (άλγεβρα) υπολόγισα τον όγκο της δεξαμενής ανά εκ. ύψους. Έτσι με μία μέτρηση στην αρχή και μία στο τέλος η διαφορά των όγκων μου έδινε την ποσότητα που προμηθεύτηκα.

Υ.Γ.1 Αυτό βέβαια σε περίπτωση που η δεξαμενή σου είναι κάποιο γεωμετρικό σχήμα.

Υ.Γ.2 Τότε ήμουν νέος μηχανικός και είχα όρεξη για τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι ότι μεταβάλλεται το σχήμα της δεξαμενής αλλιώς θα μπορούσα να την βαθμονομήσω εύκολα.. μερικά ολοκληρώματα είναι αλλά άντε και το κάνω σιγά μην πείσω το προμηθευτή πετρελαίου. Το πρώτο που θα μου πεί είναι ότι φαρδαίνει η δεξαμενή κατά την πλήρωση χαμηλά και στενεύει ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ζωνάρια εξωτερικά με ράβδους διατομής L, αν σε παίρνει ο χώρος.

Αλλά πάλι δεν θα έχεις την επιθυμητή ακρίβεια <2%

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γεμίσεις τη δεξαμενή ανά 100 λίτρα μαζί με κάποιον βενζινά που εμπιστεύεσαι και ύστερα από συνεννόηση φυσικά και να την βαθμονομίσεις εκ νέου. Έτσι, θα συμπεριλάβεις και τις παραμορφώσεις από τη μέση και μετά. Βέβαια, αυτό δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα παραμορφωθεί επιπλέον η δεξαμενή αν μείνει για καιρό με φορτίο μέσα. Μάλλον η μέθοδος αυτή σε συνδυασμό με ζωνάρια θα ήταν η καλύτερη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

1) ο κλασσικός τρόπος ογκομέτρησης είναι έχεις ένα μικρό δοχείο γνωστής χωρητικότητας και να το χρησιμοποιήσεις για να βαθμονομήσεις τη μεγάλη σου δεξαμενή - αρκετή φασαρία για την περίπτωση σου

2) μπορεί να βάλεις τη δεξαμενή πάνω σε βάση με δυναμοκυψέλες, οπότε στην ουσία να τη ζυγίζεις - εύκολη λύση και αξιόπιστη

3) να χρησιμοποιήσεις μετρητή καυσίμων ηλεκτρονικό ή μηχανικό (γραναζωτό) - λύση ακριβή και σε περίπτωση διαφωνίας τίθεται θέμα βαθμονόμησης του μετρητή σου

 

δες κοστολόγιο για 2) και σύγκρινε με το κόστος αντικατάστασης της υπάρχουσας δεξαμενής με άλλη ορθογωνικής διατομής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.