Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου


Dekanat

Recommended Posts

Απο ότι εχω διαβασει στο φόρουμ , καταλαβαίνω δυστυχώς ότι η παρακράτηση φόρου 20% για επιχειρησεις-επιτηδευματίες είναι υποχρεωτικη.

 

Το προβλημα που έχω είναι ότι τα τεέυταία 5 χρόνια δεν εχω κόψει ποτέ τπυ ή απυ με παρακράτηση φόρου ( εκτος απο αδείες) γιατί δεν το ήξερα-δεν το είχα ψάξει. Ειχα εμπιστοσυνη στον λογιστη μου τον οποιο είχα μεχρι τώρα , ωστε να με κατατοπίσει στα φορολογικα .

 

Προσφατα όμως άλλαξα λογιστη και ο καινούριος μου λέει ότι θα έπρεπε να κόβω πάντα τπυ με παρακράτηση 20 % καιότι σε πιθανο έλεγχο εφορίας θα μου ζητηθει το ποσο αναδρομικα με προσάυξηση 300% !!!!!!!!!!!!!!!

Μολις μου τοέίπε, ρωτησα τον προηγούμενο λογιστη ,ο οποίος μου είπε οτι δεν υπάρχει προστιμο ουτε φοβος, γιατι απο την στιγμη που δεςν εγραφα παρακρατηση στις απυ και πληρωνα τον φορο στο τελος της χρονια ολο μαζι (φορογικη δήλωση) , δεν υπάρχει προβλημα.

 

Αλλος τριτος ,μου είπε οτι ο φορος παρακρατησης είναι 3%

 

Τελοςπαντων , έχω μπερδευτει και δεν ξέρω αν εχω προβλημα ή οχι και αν θα πρέπει να κρυβομαι απο την εφορία χωρις να εχω κάνει κατι εκούσια και χωρίς να εχω αποκρυψει ποτε εσοδα, αφου καθε χρονια αποδιδω τον αναλογουμενο φόρο στο τέλος της χρονιας(χωρις παρακράτηση)

 

Οποιος γνωρίζει κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται σε ποιον κοβεις το τιμολογιο. Στη δικη μου περιπτωση (τοπογραφος) σε εταιρειες ειναι 20% (για ολους) και σε ΟΤΑ ειναι 4% (στα τοπογραφικα)

Σε ιδιωτες δεν εχει παρακρατηση, λογικο γιατι ο ιδιωτης δεν μπορει να αποδωσει φορο στο ονομα σου

 

Το κακο ειναι οτι για φετος παγωνει η επιστροφη φορου, οποτε δεν εχει λαμβανειν :sad:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, υπόχρεος για την παρακράτηση και απόδοσή της στην εφορία είναι ο λήπτης της υπηρεσίας και όχι ο φορολογούμενος.

 

Από ένα ψάξιμο στη νομοθεσία, αυτή λέει:

 

Αρθρο 58

Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

1. Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών. Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών.

Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθ. 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων, μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.

(Με την παρ. 17 του άρθρου 3 του Ν. 2579/98, ΦΕΚ-31 Α' ορίζεται ότι : "Ο προβλεπόμενος από τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του ν. 2238/1994 συντελεστής παρακράτησης δεκαπέντε τοις εκατό (15%) αυξάνεται σε είκοσι τοις εκατό (20%)").

 

¶ρθρο 59

[Αρχή Τροποποίησης]

Απόδοση του φόρου με διμηνιαίες δηλώσεις - ΑΝΤΙΚ. ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡ. 1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡ. 18 ΤΟΥ ¶ΡΘΡΟΥ 3 ΤΟΥ Ν. 2579/98, ΦΕΚ-31 Α' [Τέλος Τροποποίησης]

[Αρχή Τροποποίησης]

1. Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 4, 5, 6 και 7 του άρθρου 14, των περιπτώσεων α', ε' και η' της παραγράφου 1 του άρθρου 55 και των άρθρων 56, 57 και 58, υποχρεούνται να αποδίδουν αυτόν με εφάπαξ καταβολή στη δημόσια οικονομική υπηρεσία της έδρας τους, μέχρι την 20ή ημέρα των μηνών Μαρτίου, Μαΐου, Ιουλίου, Σεπτεμβρίου, Νοεμβρίου και Ιανουαρίου κάθε έτους με προσωρινή δήλωση, η οποία περιλαμβάνει τα ακαθάριστα ποσά που έχουν καταβληθεί στο προηγούμενο ημερολογιακό δίμηνο και το φόρο που παρακρατήθηκε. Η υποβολή της δήλωσης πραγματοποιείται ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.) του φορολογουμένου, με αρχή για το ψηφίο 1 την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών αυτών και ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα (11) εργάσιμες ημέρες.

6. Σε περίπτωση μη υποβολής προσωρινής δήλωσης ή εκπρόθεσμης υποβολής ή υποβολής ανακριβούς προσωρινής δήλωσης, επιβάλλεται πρόσθετος φόρος και πρόστιμο, κατά τα οριζόμενα από τις διατάξεις των άρθρων 86 και 87, με ενιαίο φύλλο ελέγχου που εκδίδεται μετά τη λήξη της προθεσμίας για την υποβολή της οριστικής δήλωσης, επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθ. 67 για τον προσωρινό έλεγχο. Επίσης, όταν συντρέχει περίπτωση, επιβάλλονται και οι λοιπές κυρώσεις του παρόντος.

 

¶ρθρο 86

Πρόσθετοι φόροι

1. Οι υπόχρεοι, που υποβάλλουν εκπρόθεσμη δήλωση, υπόκεινται σε πρόσθετο φόρο που ορίζεται σε ποσοστό δυόμισι τοις εκατό (2,5%) επί του οφειλόμενου με τη δήλωση φόρου για κάθε μήνα εκπρόθεσμης υποβολής της δήλωσης.

2. Οι υπόχρεοι, που υποβάλλουν ανακριβή δήλωση, υπόκεινται σε πρόσθετο φόρο, που υπολογίζεται σε ποσοστό επί του φόρου, την πληρωμή του οποίου θα απέφευγε ο υπόχρεος λόγω της ανακρίβειας ως ακολούθως:

α. Επί διαφοράς φόρου μέχρι ενός εκατομμυρίου (1.000.000) δραχμών ο πρόσθετος φόρος ορίζεται σε ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%).

β. Για το πέραν του ενός εκατομμυρίου (1.000.000) δραχμών ποσό, ο πρόσθετος φόρος ορίζεται σε ποσοστό εκατόν πενήντα τοις εκατό (150%).

3. Οι υπόχρεοι, που δεν υποβάλλουν δήλωση, υπόκεινται σε πρόσθετο φόρο, που ορίζεται σε ποσοστό διακόσια τοις εκατό (200%) επί του φόρου, την πληρωμή του οποίου θα απέφευγαν, λόγω μη υποβολής της δήλωσης.

4. Προκειμένου για υπόχρεους σε παρακράτηση φόρου, τα παραπάνω ποσοστά πρόσθετων φόρων διπλασιάζονται. Απαγορεύεται η με οποιονδήποτε τρόπο επίρριψη του πρόσθετου φόρου από τον υπόχρεο σε παρακράτηση στον πραγματικό φορολογούμενο.

5. Οι πρόσθετοι φόροι του παρόντος άρθρου επιβάλλονται χωρίς να εξετάζεται η ύπαρξη δόλου ή αμέλειας ή αν ο υπόχρεος παρερμήνευσε σχετικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που προκύπτει πάλι?:(

 

Eντονη φημολογια και χλιαρη διαψευση του υπουργειου:

 

Τι απαντά το υπουργείο Οικονομικών

 

Με αφορμή τα σχετικά δημοσιεύματα και τη φημολογία περί αδυναμίας του Δημοσίου να επιστρέψει τα ποσά που προκύπτουν από την εκκαθάριση των δηλώσεων εισοδήματος φυσικών προσώπων έτους 2010, κάνουμε γνωστό ότι κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Αυτό το γνωρίζουν χιλιάδες φορολογούμενοι που έλαβαν κανονικά την επιστροφή που δικαιούνταν μέχρι σήμερα.

Από ελέγχους που γίνονται διαρκώς πλέον στις υποβληθείσες δηλώσεις φόρου εισοδήματος διαπιστώθηκαν 800 περίπου περιπτώσεις, στις οποίες υπάρχει ασυμφωνία με τα στοιχεία που έχουν υποβάλλει οι επιχειρήσεις που απασχολούν μισθωτούς στις δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (Φ.Μ.Υ.). Στις περιπτώσεις αυτές απαιτείται ο έλεγχος της ακρίβειας αυτών των δηλώσεων από τις αρμόδιες Δ.Ο.Υ.. Όπου επιβεβαιώνεται η ακρίβεια των στοιχείων των δηλώσεων, η επιστροφή γίνεται το αργότερο εντός 15 ημερών από την ημερομηνία ελέγχου.

Το σύνολο των δηλώσεων που έχουν εκκαθαριστεί μέχρι σήμερα είναι 1.353.343, εκ των οποίων οι 412.640 είναι πιστωτικές.

Στη Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων έχουν συσταθεί και λειτουργούν ειδικά συνεργεία, τα οποία σε συνεργασία με τις Κεντρικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών, προβαίνουν σε διαρκείς ελέγχους των υποβαλλομένων δηλώσεων με σκοπό τον έγκαιρο εντοπισμό παραβατικών συμπεριφορών τόσο στις ηλεκτρονικές όσο και στις έντυπες υποβολές. Όσες σχετικές περιπτώσεις εντοπίζονται αποστέλλονται στις αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες για έλεγχο, ενώ ορισμένες περιπτώσεις παραπέμπονται και στη Δικαιοσύνη.

 

M. Χριστοδούλου

http://www.bankingnews.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Σε τιμολόγιο τεχνικού έργου, το οποίο εκδόθηκε 16/6, το οποίο υπόκειτο σε παρακράτηση 3%, δε πληρώθηκε μέχρι τις 15/7.

Συνεπώς όταν πληρωθεί θα είναι εκπρόθεσμο.

 

Αν πώ να το πληρώσω σήμερα 31/7 , πληρώνω πχ τα 1000ε της παρακράτησης, +1.5% επι αυτού του ποσού ώς ποινή, σωστά; Πάλι ομως έχω το δεκαπενθήμερο αυτό μπόνους για να το πληρώσω με +1.5%, ήτοι μέχρι και 15/7 ;

Link to comment
Share on other sites

ήτοι μέχρι και 15/7 ;

15/08 εννοείς;

Νομίζω ότι πάει έτσι.

Ανά μήνα.

Δλδ τι σήμερα τι στις 15/08.

Βέβαια πρόσεχε γιατί άμα το αφήσεις μέχρι τελευταία μέρα, δε βλέπω να το καταφέρνεις.

Εκτός άμα κάνει το θαύμα της η Μεγαλόχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ναι, σημείωσε λάθος.

 

Δηλαδή πρακτικά εχουμε μπόνους, το δεκαπενθήμερο του επομένου μήνα κάθε φορά. Οποτε το ξεπερνάμε, +1.5% για κάθε μήνα.

 

Το τελευταίο σου ήταν όλα τα λεφτά! Η τροϊκα ειναι ικανή να τους βάλει και τότε να εργάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Για σύμβαση εργου με ανώνυμη εταιρία ΟΤΑ θα πρέπει να κοψω ΑΠΥ. Σε αυτη την περίπτωση

αν το καθαρο πόσο που συμφωνήσω είναι 1000 ευρώ θα πρέπει να κόβω 1200 (20% παρακράτηση)+ΦΠΑ;

Την παρακράτηση φρου οφείλει να την καταβάλει ο εργοδοτης στο Μηχανικό

και θα πρέπει στο συμφωνητικό να αναγράφεται το πόσο των 1200 + φπα για να

παρω στο χέρι τα 1000 καθαρα που θα συμφωνήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.