Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυξηση δόμησης με ''h λεκανοπεδίου''


X.R.Y.S.A

Recommended Posts

Μηπως γνωρίζει κάποιος πότε ίσχυε ο νόμος, ο οποίος έδινε προσαύξηση ποσοστού δόμησης κατα 40% εντός λεκανοπεδίου Αττικής?

 

Στους όρους δόμησης αναφέρεται ως h λεκανοπεδίου.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ο Α.Ν. 395/1968 ίσχυσε απο το 1968 εως το 1978.

 

Ο τομέας υψών "Η" αναφέρεται στο Β.Δ. 30.8/9.9.1955, προέβλεπε 3 ορόφους και μέγιστο ύψος 11μ (προ ΓΟΚ '73)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Achille,

Μπορεις να με βοηθησεις στο εξης?

Εφοσον ο νομος ειχε ισχυη εως το 1978 πως γινεται να εχω αδεια ανεγερσης του 82 & αναθεωρησης της το 88 για προσθηκη κατ επεκταση, με την αυξηση συντελεστου βασει αυτου του νομου?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Έχω μία περίπτωση όπου σε γωνιακό γήπεδο (230 τ.μ.) στην Ηλιούπολη χτίστηκαν ισόγειο και Α' όροφος, 200 τ.μ. έκαστος, (το '70 και το '72 αντίστοιχα) με κάλυψη 85% και προσαύξηση 40%. Το '82 έγινε προσθήκη Β' ορόφου και στο εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης ο μελετητής εμφανίζει σ.δ. 1,80 και αναφέρει ότι τα τετραγωνικά που απομένουν για τον Β' όροφο είναι το ποσοστό του σ.δ. που απομένει από την προσαύξηση. Στη συνέχεια αθροίζει τα υπάρχοντα τ.μ. (200+200) και υπολογίζει το 40% της προσαύξησης επί του οικοπέδου και το προσθέτει στο άνω άθροισμα (400 τ.μ. + (2 όροφοι * 0,85 * 230 τ..μ * 0,40)) και από εκεί υπολογίζει το ποσοστό που απομένει από την σ.δ. 1,80 και στη συνέχεια τα τ.μ. που μπορούν να κατασκευαστούν στον Β' όροφο.

 

Αν έχω καταλάβει σωστά το 1978-1979 εφαρμόστηκαν σ.δ. (στην περίπτωση μου 1,80). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να χρησιμοποιείται η προσαύξηση αφού πλέον υπάρχει συντελεστής δόμησης (το άθροισμα (400 τ.μ. + (2 όροφοι * 0,85 * 230 τ..μ * 0,40)) είναι μεγαλύτερο από το γινόμενο 1,80 * 230). Προσπάθησα να βρω άκρη στην πολεοδομία αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Έψαξα για ΦΕΚ του '78 για τους συντελεστές αλλά βρήκα μόνο για εκτός σχεδίου. Μπορεί κάποιος/κάποια να με βοηθήσει να καταλάβω αυτό που κάνει ο μελετητής πως δικαιολογείται βάση νομοθεσίας ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

απο ΝΟΜΟΣ, νομοθετηματα, εξ αρχής εως την επιμαχη περιοδο, για Ηλιούπολη.

Α 166/55

Α188/58

Α 86/60

Δ 132/68

Α 66/72

Β 537/77

Δ 376/78

Δ 544/78

Α 46/80

Δ 410/80

καλη συνεχεια

υγ

αν και νομιζω οτι το θεμα σου θα ειναι σε "μεταβατικες διαταξεις" ...στον ΓΟΚ????...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.