Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοποθέτηση πλακιδίων πάνω σε μωσαϊκό


masbass

Recommended Posts

Καλημερα,

θελω να βαλω κεραμικά πλακάκια 20x20 στο μπανιο οπου τωρα το υποστρωμα ειναι παλιό μωσαϊκό με ψιλή ψηφίδα (το κλασικο που εχουν ολα τα σπιτια 35+ ετων, δεν έχει γυαλιστεί ποτέ). Το ερώτημα είναι αν χρειάζεται κάποιο ασταρι για ενισχυση προσφυσης για να πεσει μετα επανω η κόλλα ή αν δεν ειναι απαραιτητο το αστάρι, μπαινει κατευθειαν η κολλα πανω στο μωσαϊκό. Έχω κάνει πολλαπλά σφουγγαρίσματα με αλκαλικό υγρό αφαίρεσης παρκετίνης και όξινο υγρό για άλατα, σκουριες κλπ (τα ξέβγαλα όλα προσεκτικά) οποτε το μωσαϊκό δεν εχει βρωμιές και σκόνες. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστα. Να χρησιμοποιησεις κολλα πλακιδιων σχετικα καλης ποιοτητας μην παρεις καμια φτηνη...Και να ξερεις οτι πανω στο μωσαικο αργει να τραβηξει..

 

Τελος: ΠΡΟΣΟΧΗ τσεκαρε τις αλφαδιες...μπορει να χανει εως και μερικους ποντους..

Στο μπανιο βεβαια δεν νομιζω να εχεις προβλημα γτ ο χωρος ειναι μικρος..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο σκεφτομαι, ενα περασμα με ασταρι κακο δε κανει, και προκειμενου να μη πιασει καλα η κολλα σε καποια σημεια ας περιμενω 2-3 μερες να το περασω (κι ας τρωγομαι να το βαλω μπρος - ειναι αηδια αυτο το πατωμα). Τι ειδος ασταρι ζηταω; Υπαρχει καποιος ορος που πρεπει να ζητησω συγκεκριμενα;

 

Επίσης, τα πλακακια ειναι 20x20 cm, κεραμικά, και θα εχουν 2mm αρμό. Τι δοντι πρεπει να εχει η σπατουλα; Αλλοι μου λενε για πολυ μικρό (4-6 mm), αλλοι για πιο μεγαλο (8-10mm)... Στις ακρες δεν θα εχει σοβατεπί αλλα θα τελειωνει στο πλακακι του τοιχου (οχι ακριβως στο πλακακι, θα εχει ενα κενο 4mm για αρμο διαστολών). Αυτο το κενό γυρω γυρω με τι το γεμιζω;

 

Κολλα πηρα την Kerakoll Super K και της ιδιας εταιρειας αρμοστοκο τον Fugabella Porcelana 0-8, επωνυμη μαρκα ειναι, φανταζομαι ειναι οκ. Ο χώρος είναι περίπου 4 τετραγωνικά κι εχει πιο ψηλα τις ακρες απεναντι απο τη γωνια με το σιφωνι για να βγουν οι ρυσεις, σε τοσο μικρο χωρο ετσι κι αλλιως δεν φαινονται (τις προσεξα τωρα που αδειασα τον χωρο και μετρησα λιγο με το αλφαδι).

Link to comment
Share on other sites

Η κόλλα μια χαρά ειναι αν και θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις και την Flex της ίδιας εταιρείας. Ασταρι δεν θυμάμαι να σου πω τι ακριβώς να βάλεις (εχω 2 χρόνια να χρησιμοποιήσω τέτοιο) αλλα όλες οι εταιρειες έχουν κάτι σχετικό. Εάν ρωτήσεις ένα πωλητή στα καταστηματα με τις κολλες θα σου πει. Πάρε της kerakoll αφού παίρνεις απο εκει υλικά. Αλλα συνήθως δεν πρέπει να αφήνεις τα ασταρια πάνω απο ημέρα μέχρι να περάσεις τα πλακάκια σου αλλιώς θέλουν να τα ξαναπερασεις. Γι αυτό και σε μεγάλες επιφάνειες ασταρωνεις κόμματι κομμάτι. Τα δόντια της σπατουλας έχουν σχέση με το πάχος της κόλλας και το πόσο κάθεται. Για μικρο πάχος βάλε μεγάλα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισως να είναι καλυτερα να χρησιμοποιήσεις κόλλα (έχει και η εταιρεία που αναφέρεις νομίζω η flex είναι) που να κάνει για κάθε τύπου υποστρώμα (μωσαικό, πλακίδια κτλ) και όχι μόνο για τσιμεντοειδή υποστρώματα.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον αυτο με το ασταρι, θα το εχω υπ'οψιν μου. Ειχα βαλει (σαν βοηθος του μαστορα) πλακακια στο πατωμα 14 μπανιων σε συγκροτημα με ενοικιαζομενα που εχτιζε φιλος πριν λιγα χρονια και θυμαμαι την διαδικασια απλα δεν ξερω τις λεπτομερειες που πρεπει να προσεξω σε υλικα. Τοτε τα ειχε διαλεξει ολα ο τεχνιτης κι εγω μονο εκοβα, κολλουσα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιλησα με την Kerakoll και οντως η Flex ειναι γι αυτη τη χρηση (και δεν τζογαρω να βαλω την Super-K, την κραταω για κατι αλλα που θελω να βαλω στον τοιχο της κουζινας

 

Σε απάντηση της τεχνικής σας ερώτησης για συγκόλληση κεραμικών πλακιδίων πάνω σε μωσαϊκό η ενδεικνυόμενη λύση είναι το συγκολλητικό υλικό Η40 Flex.

Απαραίτητη προυπόθεση είναι το μωσαϊκό να είναι καθαρό και στεγνό.

Χρήση του συγκολλητικού Super-K γίνεται μόνο σε απορροφητικά υποστρώματα και άρα δεν είναι κατάλληλο για εφαρμογή πάνω σε μωσαϊκό ούτε προβλέπεται η χρήση ασταριών πρόσφυσης γι' αυτόν το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να κάνεις και μερικές αμυχές με ελαφρύ κομπρεσέρ πάνω στο παλιό υπόστρωμα του μωσαικού και με καλό πλύσιμο και στέγνωμα να περάσεις κόλλα και να προχωρήσεις.

Το έχω δοκιμάσει σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων (αρκετά φορτία) εδώ και 6 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παλιο μωσαϊκό που δεν έχει γυαλιστει ποτε (αν το δεις υπο γωνία φαίνονται σκασιματα παντου και λειπουν πετραδακια) αλλα ετσι κι αλλιως θα το περασω μια με το σβουρακι να φάω την επιφανεια για να πιασει οσο το δυνατον καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.