Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Πρόβλημα με λέβητα


djzap

Recommended Posts

γεια σας!εχω το εξής προβλημα.εχω αυτόν τον λέβητα απλα ποιο παλιό μοντελο

τον μικροτερο σε θερμιδες

 

http://www.thermostahl.gr/misc/TS_technical.pdf

 

τον εκανα για 2 σπιτια αυτόνομη θέρμανση με πινακα μετρησης.

ο λεβητας εχει όπως βλέπετε το κυκλοφορητή του επάνω

και στη συνέχεια 2 ηλεκτροβανες 1 για καθε σπιτι.

ισόγειο και τα 2 σπιτια.ο λεβητας ειχε ρυθμίστηκε στους 70βαθμους τα νερα να φευγουν στους 45!πιεση 1,5βαρ κρυο 2bar ζεστο

το προβλημα: οταν το 1 η το 2 σπιτι αναβε τα καλοριφερ ζεσταινόταν το νερο ωσ τους 70 εαν εκλεινε το καλοριφερ για καποιο λογο

και δεν κυκλοφορούσαν τα νερα στο διαμερισμα να κρυοσουν η θερμοκρασια του νερου εφτανε 100 έπεφτε η ασφαλεια και εφτηνε και νερα.

 

για να λυσω το προβλημα μου ειπαν να κανω bay bass δηλαδη οταν συμβαίνει η πάνω ιστορια που σας ειπα τα νερα να κανουν βολτα στουσ σωλήνες ετσι ωστε να ριχνει θερμοκρασια νερου και ολα κομπλε!

ηρθε υδραυλικος εκανε bay bass ο ηλεκτρολογος έβαλε το θερμοστατη εξωτερικό (για το ποτε απελευθερονοντε τα νερα)και ρύθμισε και το πινακα που γραφει τις ωρες όπως έπρεπε!

ωραια μου ειπαν τελος αυτο ηταν δεν εχεισ προβλημα!

 

Δυστυχώς ομως πάλη το ιδια όπως σας περιγραψα! μου λενε να αλαξω τους διακοπτες-αισθητηρες λεβητα.αγοραζω τα αλλαζω!τιποτα τα ιδια!

αναγκαστικα να κατεβασω θερμοκρασια λεβητα την πηγα 60 αλλα στα δυνατά κρυα τα σπιτια δεν ζεσταινόταν αργουν παρα παρα πολλη.

δεν ξερω τι να κανω!οι σκεψεις μου ειναι η εξης μιας και εχω ρίξει πολύ διαβασμα στο ιντερνετ και φυσικα υδραυλικος δεν ειμαι!

 

1)μπορω να κανω της ηλεκτροβανες να ανοιγουν μετα απο καποια θερμοκρασια υψηλη?π.χ το ρυθμισα στους 70 και εχει παei 90 να ανοιγει η βανα να εκτονονοντε τα νερα μεσα στα σπιτια.ξερω οτι υπαρχουν πινακες που το κανουν αυτοματα ο δικος μου δεν ειναι απο αυτους.

2)οταν σταματισει η ζήτηση απο τα διαμερίσματα και κληση λεβητας ο πινακας ανηγει για 30 δευτερόλεπτα την βανα!μπορω αυτα τα 30δευτερα να τα κανω 2 λεπτα μιας και ο λεβητας δεν θα ξαναζεστανει το νερο επειδι εχει σταματισει η ζητηση ωπος ειπα?

3)να βαλω ακομα ενα δοχειο διαστολης εξτρα?εξωτερικο?

δεν ξερω θελω τα φωτα σας!κοινως εχω παγωσει και εκνευριστει με το να πηγενω να παταω την ασφαλεια του λεβητα και να συμπληρωνω νερα!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην βάλεις βόμβα στον λέβητα, έχεις ήδη μία "βόμβα" στο λεβητοστάσιο... :)

 

Αυτό το πράμα φίλε μου δεν είναι λέβητας, είναι σαβούρα. Βρες έναν μηχανολόγο να σου κάνει μια μελέτη και να διαστασιολογήσει έναν σωστό λέβητα, διαφορετικά θα πετάς τα λεφτά σου. Τα λεβητάκια αυτά συχνά δεν είναι τα κλασσικά (με φλογαυλούς), έχουν σερπαντίνα και μαντεμένιες πλάκες (πιάνουν τουλάχιστον 300°C)... Είναι τελείως ακατάλληλα να δουλέψουν με ηλεκτροβάνες, κάθε φορά που κλείνει η βάνα θα "ανατινάζονται" (θα βράζει το νερό και θα ανοίγει ο πιέσεως). Χώρια που με αυτό θα καις το τρελό πετρέλαιο.

 

Στο δια ταύτα, η εγκατάστασή σου είναι τουλάχιστον επικίνδυνη, αυτά που σου λένε είναι ανοησίες, βρες μηχανολόγο και φτιάξε σωστό λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τον δουλεύεις ως λέβητα αυτονομίας.

 

Μπορεί να γίνει κύκλωμα που να καθυστερεί το κλείσιμο των ηλεκτροβανών, αλλά κι αυτό λεφτά θέλει και είναι ημίμετρο.

Εν ολίγοις, βρες και βάλε σωστό λέβητα. Θα σε αποζημιώσει (οικονομικά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η δουλειά των τεχνιτών είναι να κατασκευάζουν αυτά που μελετούν οι μηχανικοί και όχι να "μελετούν" οι ίδιοι αυτά που κατασκευάζουν. Βέβαια, τώρα θα μου πεις τι λέω..

 

Είναι ευκαιρία, με την αύξηση τιμής των καυσίμων και της ηλ. ενέργειας, να καταλάβει ο κόσμος, ότι για να λειτουργήσει μια εγκατάσταση αποδοτικά και άρτια, χωρίς υπερδιαστασιολογήσεις, υπερκαταναλώσεις, θορύβους και άλλα προβλήματα, πρέπει να την μελετήσει μηχανικός κατάλληλης ειδικότητας.

 

Εν προκειμένω, ένας μηχανολόγος θα σου δώσει λύση στα προβλήματά σου και σίγουρα θα καταλήξεις να καταναλώνεις λιγότερο πετρέλαιο, σε σχέση με την τωρινή κατάσταση. Είναι απαραίτητο, επίσης, να αντιληφθούμε ότι αυτές οι δαπάνες, αποτελούν επένδυση που αποσβένεται στο μέλλον και όχι ένα έξοδο που δεν μπορούμε να αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βγάλατε τόσο άχρηστο το μηχάνημα…

Δεν συμπαθώ τις μονάδες αλλά η συγκεκριμένη έχει μετρηθεί με βαθμό απόδοσης πάνω από 90% πολλές φορές και είναι κρίμα να την πετάξει όπως του συστήνεται.

Απλά οι μονάδες έχουν μικρή περιεκτικότητα σε νερό και για αυτό υπερθερμαίνουν.

Η λύση σου είναι αυτή που ακολουθούν πολλές Ελληνικές αυτονομίες.

Πίνακας αυτονομίας που αφήνει την τελευταία ηλεκτροβανα ανοιχτή για αποθέρμανση.

Αν έχεις μέταλλα μάζας 100-150 κιλά πυρωμένα και μόνο 15 -20 λιτρα νερό μεσα τους γίνεται να μην σου υπερθερμάνουν.

Link to comment
Share on other sites

O λέβητας αυτός δεν μ' αρέσει καθόλου, αλλά την ίδια συμπεριφορά μπορεί να έχουν και άλλοι λέβητες, ειδικά μαντεμένοι, και μάλιστα πολύ καλοί λέβητες. Απλα πρέπει να ληφθεί ένα μέτρο για την αντιμετώπιση της υπερθέρμανσης, όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βγάλατε τόσο άχρηστο το μηχάνημα…

 

Η λύση σου είναι αυτή που ακολουθούν πολλές Ελληνικές αυτονομίες.

Πίνακας αυτονομίας που αφήνει την τελευταία ηλεκτροβανα ανοιχτή για αποθέρμανση.

 

Λογικός πρακτικός και ενημερωμένος... +1000

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν του είπε κάποιος ότι πρέπει να τον αλλάξει οπωσδήποτε. Ο αλέξης ανέφερε ότι η υπερθέρμανση είναι χαρακτηριστικό τους (που πρέπει να αντιμετωπίζεται) και ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να το δει κάποιος με γνώσεις ανάλογες, για να δώσει λύση.

 

Ήρθαν δυο τεχνίτες ως τώρα, τον έβαλαν σε ένα σωρό έξοδα και δουλειά δεν έγινε. Ας συμβουλευτεί και ένα μηχανολόγο ο άνθρωπος. Δε νομίζω ότι θα κοστίσει και τόσο πια, σε σχέση με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.