Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβαδες


Soteristbuyer

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου.

Ηθελα να ρωτησω ποσες μερες πρεπει περιμενουμε απο το πρωτο στο δευτερο κ τριτο χερι σοβα.

 

Ευχαριστο.

 

 

πρώτο χέρι 7-10 μέρες αναμονή και διαβροχή τις 2 πρώτες μέρες ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες.

δεύτερο χέρι: 15-20 μέρες ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες,το υλικό και το πάχος του σοβά.

τρίτο χέρι: αναμονή: εως και 28 μέρες ανάλογα με το υλικό.

 

Όπως καταλάβατε δεν υπάρχει σταθερός κανόνας ημερών αναμονής και ακόμα δεν μιλήσαμε ούτε για το υπόστρωμα και για την χρήση υαλοπλέγματος στις ενώσεις,ούτε για την αποφυγή των πεταλίδων,ούτε για την χρήση ασταριού και γαλακτώματος.Μόνο ο μηχανικός σας θα κρίνει σωστά και επι τόπου την σωστή εφαρμογή και την αντοχή του υλικού στον χρόνο.

Edited by σιδερας
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας, ειμαι νεα μηχανικος (αρχιτεκτονας) και απο τον Ιουνιο που μας περασε ανελαβα την κατασκευη μιας εξοχικης μονοκατοικιας (της οποιας ειχα βγαλει και την Ο.Α.) στην Νοτια Ευβοια. Η εδρα μου ειναι στη Θεσσαλονικη.

Προκειται για την πρωτη μου κατασκευη, το περισσοτερο διαστημα εμενα εκει, ολα τα εκανα μονη μου απο την αρχη (ευρεση συνεργειων, χαραξη, κλπ) και τωρα φτασαμε στους σοβαδες, που αποτελουν και το τελευταιο σταδιο του συμφωνητικου με τον πελατη μου. Το εργο στοιχισε μεχρι τωρα αρκετα παραπανω, γιατι αν και πηγα 'διαβασμενη' προεκυψαν εξτρα εξοδα που δεν ειχα προβλεψει (πχ ρευστοποιητες κι αλλα απαραιτητα, πληρωνα τα καρφια του μπετατζη, κι αλλα ωραια...!).

Ετσι, ειμαι στο διλημμα τι να κανω με τους σοβαδες, δεδομενου οτι ειμαι και 600χλμ μακρια, η βενζινη εχει ακριβυνει απο τον Νοεμβριο που διακοψαμε και δεν μπορω να ειμαι εκει συνεχεια. Οι τιμες που εχουν κατω δεν παιζονται, 4,50 ευρω φατουρα, 8,50 με υλικα. Προσφατα ο εργολαβος που θα κανει τις επενδυσεις της πετρας μου εδωσε προσφορα για 7,00 ευρω με υλικα μαζι. Δεν μπορω να υπολογισω τι με συμφερει περισσοτερο, να το δωσω ετσι και να κατεβω ανα σταδιο για επιβλεψη ή μηπως να εχω τα υλικα και να ειμαι οσο πιο πολυ μπορω εκει μηπως μου βγει πιο οικονομικα; Τα μετρα ειναι περιπου 1000τ.μ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.