Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΣΟΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥ ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


Irenicus

Recommended Posts

Γεια σε ολους τους συναδέλφους ηθελα να ρωτησω το πτυχιο του Μηχανολογου ΤΕΙ στην Αγγλια , Γερμανια και γενικα στις Ευρωπαικες χωρες με τι ισοδυναμεί? Για Ολλανδία μολις πληροφορήθηκα οτι ειναι επιπεδου ΗΒΟ δηλαδη τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην αντίστοιχη χώρα. Τωρα για χωρες εκτος Ευρώπης οπως Αυστραλια ,ΗΠΑ ,Καναδας οποιος γνωριζει τι παιζει καλοδεχουμενος .

 

Ευχαριστω πολυ :grin:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όπου και να πας στο εξωτερικό το πτυχίο των ΤΕΙ είναι Bachelor 1ου κύκλου σπουδών που σημαίνει ότι εργάζεσαι ελεύθερα στο αντικείμενό σου χωρίς περιορισμούς, εκτός του Ελλαδιστάν που δεν αναγνωρίζει τις δικές του σχολές....

Για περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ www.engineertech.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα fraafr ευχαριστω για την πληροφορια . Καταρχην στο Ελλαδισταν δεν υπαρχει δουλεια για να δουλεψουμε αλλα δεν πειραζει μεχρι να μας αναγνωρίσουν τα δικαιωματα θα εχουμε ηδη φυγει εκτος . Στην Ολλανδια που ψαχνομαι ειναι ΗΒΟ και στην Γερμανια Diplom - Fachhochschule απ οσο εχω μαθει .Για Αγγλια ειναι Bachelor . Δεν ξερω αν το ιδιο ισχυει και για εκτος Ευρωπης πχ Αυστραλια , Αραβικα Ημιρατα κτλ. Ξερεις αν ισχυει το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο των ΤΕΙ στην Γερμανία είναι B.Sc. (και μάλιστα το υπερκαλύπτει αφού έχει διάρκεια 4 έτη).

Αυτό σημαίνει ότι στο πανεπιστήμιο που θα κάνεις το M.Sc. το τμήμα αναγνώρισης θα το εξετάσει και μετά θα σε δεχτεί.

 

Με το πτυχίο αυτό (των ΤΕΙ που αναγνωρίζεται ως B.Sc.) αποκτάς το M.Sc.

Εννοείται ότι και με το πτυχίο των ΤΕΙ που είναι B.Sc. εργάζεσαι κανονικά σαν Μηχανικός και εγγράφεσαι στο επιμελητήριο στην Γερμανία.

Επίσης με την οδηγία και νομοθεσία της ΕΕ μπορείς να δουλέψεις και στην Ελλάδα σαν Μηχανικός κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Greg Polymerou Πως το υποστηρίζεις αυτό? Εγώ ξέρω ότι αναγνωρίζετε σαν πτυχιο ΑΕΙ και από κει και πέρα παίζει ρόλο και η εμπειρία σου

Edited by konst
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για Αυστραλια σου απανταω εγω με 100% σιγουρια, ισοδυναμει με ενα χαρτι τουαλετας.

 

Αλεξιπτωτιστή, δεν μας ενυπωσιάζεις.

Θυμίζεις όμως καρεκλάτους τσοπάνους του ΤΕΕ...

Edited by Pappos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.