Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δεν θα ελεγχονται οι παλιες οικοδομες με ελεγκτες δομησης?


Recommended Posts

Συναδελφοι τσεκαρετε λιγο την νεα εγκυκλιο που βγηκε χθες και αυτη που λεει "οδηγιες για την εφαρμογη του αρθρου 7 του ν4030/11" που αναφερεται για την ηλεκτροδοτηση των οικοδομων.Εγω αυτο που καταλαβα διαβαζοντας και τις δυο ειναι οτι για τις παλιες οικοδομες που ειναι στο σταδιο ρευματοδοτησης μπορουμε να παμε κανονικα στην πολεοδομια να θεωρησουμε την αδεια και δεν γινεται ελεγχος απο τους ελεγκτες δομησης.Περιμενω την αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κανατε στην περιπτωση που υπαρχουν αυθαιρεσιες σε αδεια σε ισχυ ? θα την θεωρουσατε για ρευμα με δηλωσεις , γνωριζοντας οτι υπαρχουν αυτες και στη συνεχεια θα κανατε δηλωση αυθαιρετου ,ή πρωτα την δηλωση και μετα αφου ρυθμιστει να "παει για ρευμα?Εχω μπλεξει σε μια δικια μου αδεια , που εβγαλα αδεια προσθηκης α οροφου το 2009 και τελικα διαπιστωσα οτι το υπαρχον κτιριο του 1976(υπογειο και ισογειο) εχει μεγαλωσει κατα 1,20μ στην κατασκευη (και δυστυχως δεν εδειξα στην αδεια ).οπως και ετσι εγινε και η προσθηκη.Το υπογειο και το ισογειο θα μπει στην ρυθμιση αφου δεν μπορει να βγει αδεια νομιμοποιησης, οπως και η προσθηκη.Θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να παω πρωτα για ρυθμιση της προσθηκης και μετα να παει για ρευμα.Ο προβληματισμος μου ειναι , οταν θα παω στην πολεοδομια με ρυθμισμενη την προσθηκη ανα θα μου δημιουργησουν εκει κανενα θεμα , το οτι δλδ οι κολωνες ηταν απο τηναρχη στο +1,20και εγω δεν το εδειξα.Δεν ξερω αν ψαχνω ψυλλους στα αχυρα αλλα πλεον ειμαι πολυ αγχωμενη με ολες αυτες τις αλλαγες....

Link to comment
Share on other sites

τελικα το σωστο ειναι να παει πρωτα για ρυθμιση και μετα για ρευμα, Καλυτερα επισης να δηλωθουν τα επιλεον μ2 υπογειου και ισογειου οτι εγιναν με την προσθηκη το 2009 , να χρεωθει ο ιδιοκτητης 500 +500ε παραπανω παρα να εχω εγω προβλημα με την αδεια

Link to comment
Share on other sites

τελικα το σωστο ειναι να παει πρωτα για ρυθμιση και μετα για ρευμα, .......

 

Αυτό πιστεύω και 'γώ διότι στην αντίθετη περίπτωση και η δήλωση σου

για το ρεύμα θα είναι ψευδής αλλά και έπειτα δήλωση για τον χρόνο

κατασκευής, που θα έχεις στην ρύθμιση έρχεται σε αντίθεση με την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τσεκαρετε λιγο την νεα εγκυκλιο που βγηκε χθες και αυτη που λεει "οδηγιες για την εφαρμογη του αρθρου 7 του ν4030/11" που αναφερεται για την ηλεκτροδοτηση των οικοδομων.Εγω αυτο που καταλαβα διαβαζοντας και τις δυο ειναι οτι για τις παλιες οικοδομες που ειναι στο σταδιο ρευματοδοτησης μπορουμε να παμε κανονικα στην πολεοδομια να θεωρησουμε την αδεια και δεν γινεται ελεγχος απο τους ελεγκτες δομησης.Περιμενω την αποψη σας.

 

Εχω οικοδομή που δεν έχει ρευματοδοτηθεί (και με αυθαιρεσίες που δεν έχουν ακόμα ρυθμιστεί με τον Ν.4014).

Από την αρμόδια Πολεοδομία μου είπαν ότι επειδή ακόμα η διαδικασία με τους ελεγκτές δόμησης δεν έχει οριστικοποιηθεί πρέπει να γίνουν τα εξής βήματα:

Υποβάλλουμε αίτηση (όπως παλιά) με τεχνική έκθεση, υπεύθυνες δηλώσεις μηχανικών, υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη, δήλωση υδραυλικού κ.λ.π. παίρνουμε ρεύμα, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει έλεγχος από τους ελεγκτές δόμησης οπότε προσοχή

στις αυθαιρεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία είναι βαθιά νυχτωμένη.

Από τη στιγμή που οι εργασίες έχουν ξεκινήσει προ 01.03.2012, δε θα περάσει ελεγκτής.

Η δική σου περίπτωση (για το πως θα πάρεις ρεύμα) περιγράφεται στην εγκύκλιο 1.12 του ΥΠΕΚΑ στο Β2β.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε εγω σε ενα εργο(προσθηκη καθ υψος οροφου) ξεκινησα τις εργασιες 27/2/2012. δε θα ερθουν δηλαδη λες ελεγκτες δομησης οταν τελειωσει το εργο και θελω ρευμα?και πως αποδεικνυω οτι ξεκινησα τοτε?επιδεικνυοντας τα ενσημα του ΙΚΑ?γιατι ελεγα για τρεις μερες να τα καταθεσω τον επομενο μηνα,δηλαδη να φαινονται απο 1/3/2012

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ είναι καλός τρόπος.

Πιστεύω ότι θα γίνετια δεκτός.

Κόλλησε κάποια ένσημα για τον Φλεβάρη.

Έτσι και αλλιώς 3 μέρες είναι.

Έχεις θεωρήσει την άδεια στο Α.Τ.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.