Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετασχηματισμοί συντεταγμένων


Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα και καλως σας βρισκω,

 

με λενε Γιαννη και ειμαι 25 ετων, φρεσκος στο επαγγελμα. Προσπαθω να συνταξω καποια τοπογραφικα σε ΕΓΣΑ, οπως απαιτειται σημερα, ομως μην εχοντας τη δυνατοτητα να νοικιαζω gps με 100 ευρω τη μερα, προσπαθω να βρω εναν εναλλακτικο τροπο. Εχω αναλαβει ενα τοπογραφικο εξω απ την καλλικρατεια χαλκιδικης, ομως η πιο αξιοπιστη πηγη που εχω, οι χαρτες της Κτηματολογιο, αποκλινουν σημαντικα ΚΑΙ απο τη διαδικασια google Earth -> μετατροπη των φ,λ σε Ε, Ν απο τη σελιδα της ΓΥΣ, ΚΑΙ απο τη διαδικασια αλλαγης φυλλου hatt με το coord.gr -> μετασχηματισμος μεσω των πολυωνυμων του ΟΚΧΕ, που υποτιθεται πως εχουν ακριβεια καλυτερη των 10 εκ.

 

Σαν να μην εφτανε αυτο, μου ανατεθηκε κι ενα τοπογραφικο στη Θεσσαλονικη, ο δημος της οποιας χρησιμοποιει ανεξαρτητο συστημα αναφορας, για το οποιο δεν υπαρχουν πολυωνυμα μετασχηματισμου, οποτε η λυση ειναι μονο gps.

 

Τι θα κανατε στη θεση μου, στις δυο αυτες περιπτωσεις;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Edited by Pavlos33
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε. Είναι ντροπή, απο άτομα του κλάδου σας/μάς-πάρτοοπωςθες, να μιλάμε για τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ με μετατροπές και μόντες.

 

Πολύ όμορφα και ωραία, θα πάρεις το total σου, με τον βοηθό σου και θα φάς μια μέρα για το τοπογραφικό. Δεν έχουμε όλοι GPS, οπότε όλοι κάνουμε την ίδια δουλειά...Η οποία φυσικά πρέπει να πληρωθεί.

 

Οπότε για το τοπογραφικό στη Χαλκιδική, θα πάρεις τα ορόσημα της περιοχής (έχω κι εγώ ένα να κάνω εκεί) και θα ζητήσεις κάποιες στάσεις σε ΕΓΣΑ απο κάποιο συνάδελφο εκεί. (οι περισσότεροι θα σε εξυπηρετήσουν). Διότι αν πάς να βρείς τριγωνομετρικά ΓΥΣ και να κάνεις όδευση, θα "νυχτώσεις" και θα φάς τα 100ε του GPS σε βενζίνες.

Πές μου λίγο τον αρ. του αγρ. που θέλεις να δώ αν είμαστε κοντά.

 

Για το τοπογραφικό στη Θεσ/νίκη, είναι το ευκολότερο! Η θεσ/νίκη έχιε δικό της σύστημα συν/νων, το οποίο είναι αρκετά πυκνό και οι τιμές των στάσεων είναι δωρένα και υπάρχουν στο ιντερνετ. Μπες κάπου gis (δε θυμάμαι ακριβώς τη σελίδα), βάζεις οδούς και Ο.Τ. και σου βγάζει ένα κάρο στάσεις/ρεπερ με τις τιμές τους. Πάς τις βρίσκεις και αποτυπώνεις...

Δε νομίζω να θέλεις ΕΓΣΑ μέσα στη πόλη, διότι πλέον, εφόσον υπάρχει μια οικοδομική άδεια, δεν απαιτούνται ΕΓΣΑ.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι νομιζω οτι κανετε λαθος... Μακαρι να εχετε δικιο, αλλα στο gis.thessaloniki.gr, οπως λεγεται το site του Δημου, οντως βγαζει ενα σωρο στασεις, αλλα αυτες ειναι στο τοπικο συστημα αναφορας, και οχι σε ΕΓΣΑ. Οσο για το αν απαιτειται νεο τοπογραφικο, η τεχνικη υπηρεσια λεει ΝΑΙ, ακομα κι αν υπαρχει οικοδομικη αδεια.

 

Kane, το οικοπεδο μου ειναι το 538 του Ο.Τ. 50α στο Λακκωμα... Και οχι, οι ντοπιοι τοπογραφοι δεν εχουν συντεταγμενες ΕΓΣΑ, μονο hatt 40 21, 0 39.... Τις οποιες φυσικα αντε να τις βρεις μεσα στους χωματοδρομους...

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς συνάδελφε. Για ποιό λόγο ζητούν ΕΓΣΑ μέσα στη Θεσ/νίκη. Θαρρώ πως αυτό πλέον έχει καταργηθεί... Γι'αυτο και σου ανέφερα πως μπορείς να δουλέψεις στο τοπικό σύστημα αναφοράς. Εάν δεν απατώμαι, εφόσον υπάρχει Ο.Α. ΔΕΝ χρειάζονται υποχρεωτικά ΕΓΣΑ.

Για ανέμενε να σου πεί και κάποιος άλλος τη γνώμη του. (πάντως εγώ προσωπικά εχω δώσει σε τοπικά Hatt, ή UTM και δεν είχα θέμα).

 

Α, οικόπεδο είναι...για να αναφέρεις Ο.Τ. Αρχικά είπες αγροτεμάχιο, σόρρυ. Και αυτό χρειάζεται ΕΓΣΑ; έχει μέσα αυθαίρετο άνευ Ο.Α.;

Εάν ναι, και εφόσον δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οι τοπικοί συνάδελφοι (πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό...) τότε θα αναγκαστείς να πράξεις όπως είπαμε πιο πάνω. Οι υπόλοιποι τρόποι δεν ενδύκνυνται για επιστημονική δουλειά, χωρίς να θέλω να σε μειώσω, πρός θεού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ... Κατι τελευταιο... εφ οσον ολες οι μεθοδοι κλωτσανε αρκετα, το να παρω - στην αναγκη - τις συντεταγμενες της "Κτηματολογιο" (μου το προτεινε ακομα και πανεπιστημιακος καθηγητης!) ειναι μια καποια λυση...?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε...γνωρίζεις την απάντηση μου ήδη, στα ανέλυσα παραπάνω.

 

Κατ'εμέ, δές αν χρειάζεσαι σώνει και καλά ΕΓΣΑ πρώτα. Αν όχι, οι δουλειές σου είναι "εύκολες"! στοιχεία για Ο.Τ. θα βρείς άνετα.

 

Σκέψου πως εάν ένας τειτζής, άνοιγε αυτό το τόπικ, τώρα θα τον είχαν μπανάρει κιόλιας οι ατμ του φόρουμ :mrgreen:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,jfasoul, επειδή σίγουρα σε κάποιες περιοχές της Θεσσαλονίκης θα υπάρχουν κτηματογραφημένες περιοχές, θέλω να πιστεύω πως ο καθηγητής εννοούσε να χρησιμοποιήσεις ζεύγη τριγωνομετρικών της Κτηματολόγιο Α.Ε.

Γενικά, για να ενταχθείς στο ΕΓΣΑ87 θα πρέπει είτε να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο τριγωνομετρικών της Γ.Υ.Σ., είτε αυτό της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. σε περιοχές με κτηματογράφηση, είτε κάποιο ιδιωτικό δίκτυο ή HEPOS (με χρήση GPS). Μαγικοί τρόποι δεν υπάρχουν.

Εάν τώρα θές να ..."ενταχθείς" (??) στο ΕΓΣΑ87 μπορείς να το κάνεις με τους ορθοφωτοχάρτες της Κτηματολόγιο, το Google Earth, GPS χειρός κλπ κλπ...

Είσαι πλέον επαγγελματίας και εσύ θα αποφασίσεις που θα βάλεις την υπογραφή σου και τι απαιτήσεις έχεις από την δουλειά σου και τον εαυτό σου.

Εγω προτείνω να ακολουθείς πάντα τους δόκιμους τρόπους. Κάι επειδή κάθε αρχή και δύσκολη, στις πρώτες δουλειές θα χρειαστεί να βάλεις κάτι λιγότερο στην τσέπη ώστε να ενοικιάσεις ενα GPS για μια μέρα, ή θα χρειαστεί να ρίξεις λίγο τα μούτρα και να ζητήσεις είτε συνεργασία με κάποιον συνάδελφο ή έστω κάποιες στάσεις (που πιστεύω δεν θα αρνηθεί να σου δώσει..)

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε jfasoul στα πρώτα-πρώτα χρόνια στο επάγγελμα έτρεχα στα ΠΣΕΑ στις νομαρχίες για τριγωνομετρικά. Κλπ,κλπ. Επειδή δεν θέλω να τα περάσουν αυτά οι νέοι συνάδελφοι θέλω να σε βοηθήσω. Υπάρχει ακριβώς ανατολικά του χωριού Λάκωμα, δίπλα στα πεύκα, στο «ϋδραγωγείο» βάθρο ΓΥΣ (εύκολο), παίρνεις προσανατολισμό στο «ράχη» (Νοτιοανατολικά με υψόμετρο 183,56μ) ή στο «σπιτάκια» βόρεια με υψόμ 190,22. (πριν μερικά χρόνια είχαν ορατότητα) .Έχω τις τιμές ΗΑΤΤ (δεν επιτρέπεται να τις γράψω …στον αέρα). Αν επικοινωνήσεις μαζί μου θα στις στείλω. Μετά Μπορείς εύκολα να κάνεις μετατροπή σε ΕΓΣΑ87. Είναι φύλλο χαρτου063 Βασιλικών φ=40,15, λ=-0,45

Edited by Pavlos33
μεγέθυνση γραμματοσειράς
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, επεσε στα χερια μου τοπογραφικο στη Σιάτιστα με ετος σύνταξης το 2012 στο οποίο εχει επανω συντεταγμένες αλλα οχι εγσα. Η απορια ειναι οτι κατα τη δηλωσγ και την αρχική αναρτηση στο κτηματολόγιο το οικοπεδο πηρε συντεταγμενες εγσα και ακριβωςτο ιδιο εμβαδον με το τοπογραφικό. Ο ιδιοκτητγς απόρησε και εγω μαζί. Υπαρχει καποιο τοπικο σύστημα στην περιοχή? Δεν αναφέρεται στο τοπογραφικο μεθοδολογία εξάρτησης.

Συνάδελφε βάλε τονισμό στο κείμενο.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.