Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθη στην τιμολόγηση της παραγόμενης ενέργειας


stvxri

Recommended Posts

Μεταφορά μηνυμάτων από άλλο topic - miltos

 

εχω εγγυημενη τιμη για στεγη 0,495 και σημερα πηρα τον πρωτο λογαριασμο και λεει 3130 kwh x 0,55 eyro/kwh.. τι ειναι αυτο παλι? μηπως μετα μου τα ζητανε πισω?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο εχει συμβει και σε πελατη μου!! Αντι για 0,495 τον πλήρωσαν για 0,55!

Αλλα δεν εχει μιλησει ακομη στην ΔΕΗ!

Αλλα μαλλον το πιο λογικο ειναι να τα παρουν πισω!

Link to comment
Share on other sites

Όταν αντιληφθούν οτι πληρώσαν με λάθος τιμή θα τα πάρουν πίσω. Μήπως πρέπει να τους ειδοποιήσεις για να μην τρέχεις μετά μιας και η σύμβασή σου αναφέρει άλλη τιμή ?

Για την έτήσια αύξηση 25% , όπως μου είπαν απο την Κηφισιά, δεν την έχουν δώσει ακόμα και κάποια στιγμή θα τη δώσουν αναδρομικά. Έστειλα και e-mail στη ΔΕΗ αλλά φυσικά καμιά απάντηση. Αν μάθετε κάτι, ενημερώστε μας αμέσως. Μέχρι τότε όπου μπορούμε ας πιέσουμε (είναι ευρώ δεν είναι αστεία)

Link to comment
Share on other sites

Για την αύξηση του 25% δεν ξέρουν τίποτα όσους εχω ρωτήσει! Οσον αφορα το λαθος ο πελατης μου μαλλον θα κανει την "πάπια".

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τρεις 0,495ρηδες που πληρώθηκαν με 0,55. Οπότε το λάθος είναι γενικευμένο και κάνουν δε κανουν τη πάπια θα τα επιστρέψουν αναδρομικά. Εκτός αν το αφεντικό τρελάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γνωρίζω τέτοια περίπτωση και αυτός την πάπια κάνει και σίγουρα θα τα ζητήσουν πίσω αναδρομικά.

για την προσάυξηση πρέπει να το απαιτήσετε, με πολύ πίεση, η έυκολη απάντηση είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω αν εκεί αρχίσει η πίεση το θέλο γραπτώς επιστολές στα κεντρικά κλπ μπορεί κάτι να βγεί, απαιτήστε το!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έβγαλα ακρη με την τοπική ΔΕΗ (κατάστημα Άργους) όσον αφορά την λανθασμένη τιμολόγηση της κιλοβατώρας και οχι μονο.

 

1) ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ (πχ αντι για 0,495 τιμολογούσαν με 0,55)

 

- πρόβλημα: Συγκεκριμένα οπως έχουν ηδη αναφερει και σε προηγούμενα ποστ καποιοι συνάδελφοι εδω, πελατες μας ενω είχαν κλείσει τιμή πχ 0,495, η τιμολογηση είχε ερθει με 0,55. δηλαδη προέκυπτε μια διαφορά 0,055€/kWh

 

- αιτία: Το προβλημα οφειλοταν στο οτι το πληροφοριακό σύστημα της ΔΕΗ δεν ειχε "αναβαθμιστεί" με τις νέες τιμές.

 

-λύση: Ηδη η ΔΕΗ έχει αρχίσει να διορθώνει το πρόβλημα. πχ: πελάτης τιμολογηθηκε με 0,55 για 3000κιλοβατώρες (0,55€/kWh * 3000kWh = 1650€), άρα για ο πελάτης χρωσταει στην ΔΕΗ 0,055€/kWh * 3000kWh = 165€. Αυτα τα χρήματα στον αμέσως επόμενο εκκαθαριστικό θα αφαιρεθούν.

 

2) ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΓΕΝΙΚΑ (ΟΙΚΙΑΚΟ Φ/Β ΜΕ ΤΙΜΗ 0,495€ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΜΕ 0,25€/kWh ή ΜΕ 0,47€/kWh)

 

η περιπτωση αυτή αφορά οικιακά φ/β στον Νομο Αργολιδας και δεν ξερω αν εχει συμβει σε άλλες περιοχες γιατι οπως θα δειτε παρακατω το λαθος οφείλεται σε υπαλληλο ΔΕΗ.

 

- προβλημα: έχω δυο περιπτωσεις δικων μου πελατων οι οποίοι ετυχε να τιμολογηθουν σε προσφατο εκκαθαρστικο, ο ένας με 0,47 και ο αλλος με 0,25

 

- αιτία: Λαθος υπαλληλου του καταστηματος Ναυπλιου ο οποίος οποτε καταχωρούσε νεα εγκατσταση φ/β, στο πεδίο ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ του πληροφοριακού συστηματος αντί για την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ καταχωρουσε την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ!

 

- αποτελεσμα: το πληροφοριακό συστημα διαβαζε εν τελει την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ και αυτοματα επαιρνε ως τιμη τιμολογησης την τιμή που ισχυε την ημερα εκεινη. Συγκεκριμενα, ο ενας πελατης συνδεθηκε 13/8/2012 οπου για εκεινες τις ημερες (συμβασεις από 1/8/2012 έως 16/8/2012) η τιμή ηταν 0,47€/kWh, και ο άλλος πελάτης συνδέθηκε 18/8/2012 οπου πλέον η τιμή ηταν 0,25€kWh (συμβασεις από 18/8/2012 εως 31/1/2013).

 

- λύση: Αυτές τις ημέρες τα τοπικα καταστηματα (στο Άργος ανηκουν οι δυο παραπανω πελατες μου) διορθωνουν χειροκινητα την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ αφου προσκομισει ο πελατης την ΣΥΜΒΑΣΗ για να επιβεβαιωνουν καθε φορα την σωστη ημερομηνια. Ετσι το συστημα αυτοματα θα καταλαβει την σωστη τιμη και θα γινει διορθωση.

 

Παιδιά η περίπτωση 2 δεν γνωρίζω αν εχει συμβει σε αλλη περιοχη ή οχι, τουλαχιστον στον Νομο Αργολιδας είναι πλεον επιβεβαιωμενο και καλο ειναι όσοι εχετε πελατες εδω να τους ενημερωσετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους...

 

Ξερει καποιος αν εχει αποφασιστει μειωση της kwh για τα ηδη διασυνδεδεμενα οικιακα Φ/Β.

 

Η Φ/Β μου εγκατασταση εχει κλεισει ενα χρονο λειτουργιας και σημερα που μου ηρθε ο εκαθ. λογ/σμος κανωντας την διαιρεση του ποσου με τις kwh που ειχαν παραχθει μου βγηκε 0.35/kwh ενω εγω ειχα κλειδωσει τιμη 0.55  !!!!Οποτε και ελλειπαν καπου 700 ευρω απο τον λογ/σμο.

 

Να σημειωσω οτι ο λογ/σμος ηταν κενος!!!Δηλαδη δεν εγραφε επανω αναλυτικα τιποτα.ουτε ποσο κοστολογει την kwh του Φ/Β σταθμου ουτε ποσο κοστολογει την kwh της καταναλωσης ρευματος του ρολογιου γενκα δεν εγραφε τιποτα παρα μονο τις συνολικες kwh που παρηγαγα και αυτες που εκαψα και ενα ποσο επιστροφης το οποιο και μου εβαλαν στην τραπεζα...Καμια αλλη πληροφορια...

 

Την τιμη την κλειδωσα το 12/2011 και το συστημα ενεργοποιηθηκε τον 03/12...

 

Ξερει καποιος κατι πανω σε αυτο??Υπαρχει περιπτωση να ειναι λαθος υπαλληλου???

 

Ευχαριστω

Edited by geoman87
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.