Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραγδαιες αλλαγες στα Δημοσια Εργα


KF

Recommended Posts

Αλλαγές στα δημόσια έργα φέρνει το Πολυνομοσχέδιο (Μέρος Β)

 

Διαβάστε το κείμενο εδώ: http://content-mcdn....o_id3356452.doc

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 71

 

2. Οι τεχνικές ικανότητες των οικονομικών φορέων αποδεικνύονται με έναν ή περισσότερους από τους ακόλουθους τρόπους, ανάλογα με τη φύση, την ποσότητα ή τη σπουδαιότητα και τη χρήση των έργων, των προμηθειών, ή των υπηρεσιών:

α) i) Υποβολή καταλόγου των εργασιών που έχουν εκτελεσθεί κατά την προηγούμενη πενταετία, συνοδευόμενο από πιστοποιητικά ορθής εκτέλεσης των σημαντικότερων εργασιών. Τα πιστοποιητικά αυτά αναφέρουν το ποσό, τον χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των εργασιών και προσδιορίζουν εάν πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με τους κανόνες της τέχνης και εάν περατώθηκαν κανονικά. Η αρμόδια αρχή μπορεί να διαβιβάζει τα πιστοποιητικά αυτά απευθείας στην αναθέτουσα αρχή.

 

Με μια γρηγορα ανάγνωση, πρόσεξα το παραπάνω. Δηλαδή απο εδώ και περά η καταταξη της Εργ. Επ., συγγνώμη, του οικονομικού φορεα, δεν θα γινεται με βαση τα ΜΕΚ που τον στελέχωνουν, αλλα με βάση τις εργασίες που έκανε την τελευταία 5ετια.

Επομενως η εμπειρια των εργων δεν θα πιστωνεται στα ΜΕΚ, αλλα θα πιστωνεται απευθειας στον οικονομικο φορεα και θα μετραει τι εχει κανει την τελευταια 5ετια.

Αρα οι δουλειες θα πηγαινουν σε οσους εχουν δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτά που συμβαίνουν...

 

Να προχωρήσω στη σύσταση εταιρείας ή όχι. Δε ξέρω τι να κάνω.

 

Απ'τη μια ψάχνω εμπειρία για τα ΜΕΚ των συναδέλφων. Μήπως εν τέλει δε θα χρειαστεί; Τα όρια θα τα καταργήσουν.

 

Απο την άλλη, η εταιρεία ως νεοσύσταση, θα έχει μηδενική εμπειρία. Συνεπως...δε θα μπορεί να λάβει μερος σε διαγωνισμό...επειδή τη 5ετία σαν εταιρεία ειχε...0 ενεργητικό;

 

Η απο την άλλη, αν κοιτάξουν την εμπειρία των στελεχών της, οκ το ένα στελεχος ειχε 300.000 τζίρο. Τα άλλα είχαν 0. Θα ακυρώσουν τις κατηγορίες των άλλων;

 

Να δούμε πότε θα βγάουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτά που συμβαίνουν...

 

Να προχωρήσω στη σύσταση εταιρείας ή όχι. Δε ξέρω τι να κάνω.

 

Απ'τη μια ψάχνω εμπειρία για τα ΜΕΚ των συναδέλφων. Μήπως εν τέλει δε θα χρειαστεί; Τα όρια θα τα καταργήσουν.

 

Απο την άλλη, η εταιρεία ως νεοσύσταση, θα έχει μηδενική εμπειρία. Συνεπως...δε θα μπορεί να λάβει μερος σε διαγωνισμό...επειδή τη 5ετία σαν εταιρεία ειχε...0 ενεργητικό;

 

Η απο την άλλη, αν κοιτάξουν την εμπειρία των στελεχών της, οκ το ένα στελεχος ειχε 300.000 τζίρο. Τα άλλα είχαν 0. Θα ακυρώσουν τις κατηγορίες των άλλων;

 

Να δούμε πότε θα βγάουμε άκρη.

 

λογικα, δεν θα ειναι ετσι απλα. Για καθε νεα επιχειρηση που ξεκιναει, θα δινουν καποια πιστοποιηση για να πηγαινει σε καποια εργα, δεν μπορει να ξεκιναει απο το 0.

Αλλα φυσικα, εχουν βγαλει το πολυνομοσχεδιο, πετανε την βομβα, οτι αλλαζουν ολα, και τωρα εμεις περιμενουμε το Π.Δ. που θα καθορισει τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

.......ή ότι διαπράττει φοροδιαφυγή ή ότι έχει δηλώσει ψευδή ή ανακριβή στοιχεία για την απόκτησή του. Ο φορολογούμενος έχει σε κάθε περίπτωση το δικαίωμα να αποδείξει ότι δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου.».

 

Συνταγματολόγος ή νομικός δεν είμαι, αλλά αν αυτό στέκει... εγώ είμαι ο Πάπας της Ρώμης.

 

(από ότι ξέρω ο κατήγορος αποδεικνύει....., τεκμήριο αθωώτητας....., κλπ)

Link to comment
Share on other sites

λογικα, δεν θα ειναι ετσι απλα. Για καθε νεα επιχειρηση που ξεκιναει, θα δινουν καποια πιστοποιηση για να πηγαινει σε καποια εργα, δεν μπορει να ξεκιναει απο το 0.

Αλλα φυσικα, εχουν βγαλει το πολυνομοσχεδιο, πετανε την βομβα, οτι αλλαζουν ολα, και τωρα εμεις περιμενουμε το Π.Δ. που θα καθορισει τις αλλαγες.

 

Παύλε σίγουρα δεν θα'ναι τόσο απλά.

 

Αλλά, όταν δε γνωρίζεις τι έχουν στο μυαλό τους, πώς διάολο να προχωρήσω εγώ σε εταιρεία, με ΜΕΚ απο δώ κι απο κεί, με κόσμο που θα πληρώνω και πάει λέγοντας...

 

Τι να πώ. Εβαλα τα πράγματα σε μια ρέγουλα και τώρα πάλι στην αναμονή :(

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οτι  και  να  αλλαξει  οποιος  εχει  τα  καλα  κονε  και  τις  ασυμετρες  διασυνδεσεις  

θα  παιρνει  τα  εργα   .  ολοι  οι  αλλοι  θα  παιρνετε  ξεροκοματο  με  εκπτωση  56-60%  .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το κολπο με τα τελευταια 5 χρονια, οι δικοι μας περνανε τα εργα, οι δικοι θα τα ξαναπαρουν. εδω δεν εχει κλειστο επαγγελμα???

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το κολπο με τα τελευταια 5 χρονια, οι δικοι μας περνανε τα εργα, οι δικοι θα τα ξαναπαρουν. εδω δεν εχει κλειστο επαγγελμα???

 

Αυτο το παρατηρησα και το επεσημανα, αλλα δεν βλεπω να υπαρχει ιδιαιτερη αντιδραση απο τους συνδεσμους.

Αντι να πιστοποιουν τα ΜΕΚ, θα πιστοποιουν τους οικονομικους φορεις με βαση την δραστηριοτητα την τελευταια 5ετια. Οι δουλειες θα πηγαινουν σε οσους παιρνουν τις δουλειες

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.