Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποθήκη-Γκαράζ χρήση


nikoskourtis

Recommended Posts

Καπου διαβασα οτι σε υπογειο που στην αδεια ειναι χαρακτηρισμενο ως γκαραζ ή ως αποθηκη μπορεις να βαλεις τουαλετα. Επιπλεον ελεγε οτι μπορεις να βαλεις και επιπλα μεσα, η πολεοδομια δεν παρεμβαινει σε κινητα μερη αλλα μονο στα σταθερα που ανοικουν στο οικημα. Δηλαδη οτι αν ο ιδιοκτητης μενει σε διαμερισμα στον 1ο και ταυτοχρονα χρισιμοποιει το γκαραζ ως σπιτι για τον εαυτο του δεν μπορει κανενας να του πει οτι εκανε αλλαγη χρησης επειδη εχει μεσα επιπλα και αλλα κινητα αντικειμενα. ισχυει κατι τετοιο;

 

Αν μετατρεψουμε την αποθηκη (στο υπογειο) σε διαμερισμα και βαλουμε μεσα τουαλετα, κρεββατι, τραπεζι, νεροχυτη, υπολογιστη, τηλεοραση κτλ χωρις να αλλαξουμε τοιχους, παραθυρα, πορτες κτλ και μεινω εγω μεσα (η οικογενεια μου απο πανω στον οροφο) μπορει να επεμβει η πολεοδομια σε περιπτωση καταγγελιας ή εχω δικαιωμα στην αποθηκη μου να βαλω οτι θελω μεσα;

Η πολεοδομια κρινει αν εχει γινει αλλαγη χρησης με αποδεικτικα στοιχεια ή υποκειμενικα (με το ματι). Δε σκοπευω να το νοικιασω για διαμερισμα, ουτε να ανοιξω μαγαζι, απλα να εχω ενα προσθετο διαμερισμα για τον εαυτο μου.

 

Υ.Γ. Και βεβαια εχω προβληματιστει πολυ γιατι οντως εχει μια βαση αυτο που διαβασα. Μεχρι σημερα στην αποθηκη αυτη εχω ολα μου τα βιβλια (σχολικα, πανεπιστημιακα, εγκυκλοπεδιες κτλ) σε 2 μεγαλες βιβλιοθηκες, εχω μεσα 2 κρεββατια και στρωματα (στιβαγμενα), εναν υπολογιστη σε ενα γραφειο, διαφορα ρουχα που δε τα φοραμε πλεον και οτι αλλο περισσευει απο το σπιτι. Οπως ειναι τωρα τοποθετημενα φαινονται για αποθηκη. Αν τα τακτοποιησω θα κριθει ως διαμερισμα; Ποσο τακτοποιημενα πρεπει να ειναι για να θεωρειται οικια και ποσο ατακτα στιβαγμενα σε γωνιες ωστε να θεωρειται αποθηκη; (Δυσκολη ερωτηση).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο,

Για να ερθει η πολεοδομια, θα πρεπει πρωτα να γινει απο καποιον (επωνυμα) καταγγελια...

Αν και καλοθελητες παντα υπαρχουν...

Ελπιζω να τα εχεις καλα με τους γειτονες!!!!

Απο την αλλη, κατα τη γνωμη μου δεν εχεις προβλημα αν ειναι για προσωπικη χρηση. Προβλημα υπαρχει μονο αν το θελεις για ενοικιαση(100% παρανομια...).

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι γειτονες εχουν τριοροφα που τα εχουν ξεχωσει (3 μετρα πανω απο το εδαφος αντι για 1,5 που πρεπει) και μαλιστα οι μισοι τα εχουν κανει επαγγελματικους χωρους, τα εχουν νοικιασει για σπιτια κτλ. Μια φορα ομως αλληλοκαρφωθηκαν ολοι μεταξυ τους και αρχισαν να χωνουν τον κατω οροφο και να γκρεμιζουν τοιχους. Μετα τα ξεχωσαν παλι. Αρα η περιοχη ειναι επιφοβη ετσι κι αλλιως.

 

Απλα αν ξερει καποιος πως μπορω να μαθω η πολεοδομια πως κρινει μια αποθηκη αν ειναι αποθηκη. Υπαρχει καποιο νομοθετικο πλαισιο; Πως μπορω να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι σε υπογειο που στην αδεια ειναι χαρακτηρισμενο ως γκαραζ ή ως αποθηκη μπορεις να βαλεις τουαλετα...

Αυτό πού το διάβασες γιατί απ' όσο θυμάμαι σε υπόγειο χώρο που δεν μετρά στη δόμηση δεν μπορείς να έχεις WC ή κουζίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα forum σχετικο το διαβασα. Γι' αυτο ρωταω γιατι δεν ξερω.

 

Ψαχνω το Γ.Ο.Κ και δεν αναφερει πουθενα τις προϋποθεσεις που πρεπει να πληρουν οι αποθηκες και τα γκαραζ. π.χ. Μπορω να βγαλω αδεια ωστε να χωρισω την αποθηκη σε 2 μερη με μεσοτοιχια; Εστω οτι θελω τη μιση για το ενα διαμερισμα και την αλλη μιση για το αλλο. Που θα βρω ρε παιδια πως πρεπει να ειναι ολα αυτα ωστε να γινει δεκτη η αναθεωρηση της αδειας;

 

Ο Γ.Ο.Κ δε λεει π.χ. οτι στη αποθηκη απαγορευεται να βαλεις μια μικρη τουαλετα, ουτε λεει οτι απαγορευεται να βαλεις κεντρικη θερμανση, μονο γενικοτητες λεει για τους βοηθητικους χωρους. Αν ο μηχανικος μου καταθεσει αλλαγη της αδειας με χωρισμενη αποθηκη και ενα μικρο μπανιο στην αποθηκη θα του την κοψουν στην πολεοδομια; Σε ποιο νόμο θα βασιστουν;

Link to comment
Share on other sites

Σου τα παραθέτω όπως τα βλέπω γραμμένα: ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΓΟΚ

 

"θ) Η κατασκευή βοηθητικού χώρου υγιεινής στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών της οικοδομής και του οικοπέδου εν γένει, είναι δυνατή χωρίς ο χώρος αυτός να προσμετρηθεί στο σ.δ. του οικοπέδου.

 

Ομως όταν κατασκευάζονται χώροι υγιεινής στο υπόγειο κατοικίας και αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς η επιφάνεια των χώρων αυτών καθώς και η επιφάνεια του διαδρόμου προσπέλασης προς αυτούς προσμετράται στο σ.δ."

 

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατασκευάσουμε WC στο υπόγειο τότε δε θα μετρήσει όλο το υπόγειο στη δόμηση παρά μόνο το εμβαδόν του WC και του διαδρόμου που οδηγεί σ' αυτό.

 

Για κουζίνα δεν λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ομως όταν κατασκευάζονται χώροι υγιεινής στο υπόγειο κατοικίας και αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς η επιφάνεια των χώρων αυτών καθώς και η επιφάνεια του διαδρόμου προσπέλασης προς αυτούς προσμετράται στο σ.δ."

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

 

Ειναι ξεκαθαρο φιλαρακο και σε ευχαριστω πολυ. Αναποσπαστο τμημα της κατοικιας η λειτουργια της οποιας ειναι αδυνατη χωρις αυτο το WC δεν ειναι στην περιπτωση μου, διοτι τα αποπανω διαμερισματα εχουν 2 μπανια το καθενα.

 

Αν μπορεις πες μου που σε ποια κωδικοποιηση και ποιο αρθρο ειναι, γιατι προφανως δε τα ειδα. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κωδικοποίηση ΓΟΚ Αρθρο 7 Παρ.1Ββ θ). 'Ετσι λέγεται η έκδοση απο το ΤΕΕ. Εαν τυχόν υπάρχει τίποτα καινούριο που δεν γνωρίζω πιθανό. Γιαυτό να ψάξτε μήπως υπάρχει καμια τροποποίηση ή αναθεώρηση! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει ΓΟΚ μεχρι το 2000 και δε λεει πουθενα στο αρθρο 7 αυτο που μου εγραψες.

Μηπως ξερεις που μπορω να βρω την πιο προσφατη ενημερωμενη εκδοση του ΓΟΚ; Ακομα και στο site του υπουργειου ειναι 10ετιας και βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.