Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί: το ψηφισθέν κείμενο για την αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα


Engineer

Recommended Posts

Παραθέτουμε το άρθρο 20 του ψηφισθέντος νομοσχεδίου "Συνταξιοδοτικές ρυθµίσεις Δηµοσίου και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις, ενίσχυση της προστασίας των εργαζοµένων, δικαιώµατα ατόµων µε αναπηρίες και άλλες διατάξεις", το οποίο αφορά στην αποσύνδεση ασφάλισης από την ιδιότητα, για μηχανικούς και δικηγόρους:

 

Άρθρο 20

Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα

 

1. Οι αυτοαπασχολούµενοι που είναι εγγεγραµµένοι ή θα εγγραφούν στο Τεχνικό Επιµελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ) υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύµφωνα µε τις σχετικές νοµοθετικές ρυθµίσεις του πρώην Τοµέα Σύ- νταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δηµοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ και του Ενιαίου Ταµείου Επικουρι- κής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών (ΕΤΕΑΕΠ), σύµ- φωνα µε τις διατάξεις του άρθρου 76 του ν. 4387/2016, από την ηµεροµηνία έναρξης άσκησης του επαγγέλµα- τος στην αρµόδια ΔΟΥ και µέχρι τη διακοπή της επαγ- γελµατικής δραστηριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ.

 

2. Οι δικηγόροι που είναι εγγεγραµµένοι ή θα εγγρα- φούν στους οικείους δικηγορικούς συλλόγους και α- σκούν ελεύθερο επάγγελµα υπάγονται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, σύµφωνα µε τις σχετικές νοµοθετικές ρυθµί- σεις του πρώην Τοµέα Ασφάλισης Νοµικών (ΤΑΝ) του ΕΤΑΑ και του Ενιαίου Ταµείου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών (ΕΤΕΑΕΠ), σύµφωνα µε τις διατά- ξεις του άρθρου 76 του ν. 4387/2016, από την ηµεροµη- νία έναρξης άσκησης του επαγγέλµατος στην αρµόδια ΔΟΥ και µέχρι τη διακοπή της επαγγελµατικής δραστη- ριότητας και τη διαγραφή από τη ΔΟΥ.

 

3. Η ισχύς των παραγράφου 1 και 2 του παρόντος άρ- θρου αρχίζει την 1.1.2017. Ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί και αφορούν σε περίοδο ασφάλισης α- πό 1.1.2017 έως την ισχύ της ρύθµισης συµψηφίζονται ή επιστρέφονται, πλην των ασφαλιστικών εισφορών για υ- γειονοµική περίθαλψη.

 

4. Τα πρόσωπα των παραγράφων 1 και 2 που έχουν υ- παχθεί στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ και του ΕΤΕΑΕΠ µέχρι την ισχύ του παρόντος νόµου και για τα οποία προκύ- πτει, κατ’ εφαρµογή της παρούσας ρύθµισης, διακοπή της ασφάλισής τους στον ΕΦΚΑ και του ΕΤΕΑΕΠ, µπο- ρούν προαιρετικά να συνεχίσουν την ασφάλισή τους για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπά- γονταν µέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής τους ασφά- λισης. Στην περίπτωση αυτή η µηνιαία ασφαλιστική ει- σφορά υπολογίζεται µε βάση το κατώτατο όριο µηνιαίου εισοδήµατος για τους ασφαλισµένους άνω 5ετίας του άρθρου 39 του ν. 4387/2016.

 

Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύµφω- να µε τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισµέ- νου εντός προθεσµίας τριών (3) µηνών από την έναρξη ι- σχύος του παρόντος. Η προαιρετική συνέχιση της ασφά- λισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισµέ- νου, από την πρώτη ηµέρα του επόµενου µήνα από την υποβολή της αίτησης. Νέα αίτηση για προαιρετική ασφά- λιση δεν µπορεί να υποβληθεί.

 

Δείτε το πλήρες ψηφισθέν κείμενο του νομοσχεδίου, εδώ: http://www.hellenicp...s-sydas-pap.pdf

 

Πηγή: https://www.b2green.gr/el/post/49805/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ μεχρι τον Ιούνιο του 2016 οταν και διαγραφηκα. Πολυ νωρίτερα ειχα κλεισει και τα βιβλία στην ΔΟΥ.

Εκτοτε δούλεψα ως μισθωτος του ΙΚΑ.

Αν τωρα επαεγγραφω στα μητρωα της περιφέρειάς μου και στο ΤΕΕ, ωστε να αποκτήσω ξανα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σαν μηχανικος, ο εργοδοτης μου θα συνεχισει να με ασφαλίζει σαν μισθωτο, αφου βιβλία στην ΔΟΥ δεν θα εχω.

Καταλαβαίνω σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε αυτη την κυβερνηση για την ενεργεια. Να λέγονται και τα καλα.

 

Ντροπη κ αισχος για το καθεστως τρομου κ ανασφαλειας που δουλευαμε τοσες δεκαετιες, βασισμενο σε κοινωνικα ταμπου των αρχων του προηγουμενου αιωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εγώ που δεν ασκώ το επάγγελμα στην Ελλάδα και δεν έχω βιβλία, μπορώ να εγγραφώ μόνο στο μητρώο; Έγινε επιτέλους το αυτονόητο;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εγώ που δεν ασκώ το επάγγελμα στην Ελλάδα και δεν έχω βιβλία, μπορώ να εγγραφώ μόνο στο μητρώο; Έγινε επιτέλους το αυτονόητο;;

Για πιο λόγο να το κανεις; :)

 

Πάντως η απόφαση αυτή είναι σταθμός και θα βοηθήσει πολύ μα παρά πολύ κόσμο.. Επιτέλους δεν θα χρεώνεται τζάμπα και βερεσέ ο ανεργος, ο απόφοιτος, αυτός που θέλει να δουλέψει σε κάτι άλλο...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να το κανεις; :)

 

Θέλω άδεια ασκήσεως και στην Ελλάδα. Καβάντζα ένεκα Brexit (ή φύλαγε τα ρούχα σου...). 

Link to comment
Share on other sites

 

 



Ήμουν ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ μεχρι τον Ιούνιο του 2016 οταν και διαγραφηκα. Πολυ νωρίτερα ειχα κλεισει και τα βιβλία στην ΔΟΥ.
Εκτοτε δούλεψα ως μισθωτος του ΙΚΑ.
Αν τωρα επαεγγραφω στα μητρωα της περιφέρειάς μου και στο ΤΕΕ, ωστε να αποκτήσω ξανα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σαν μηχανικος, ο εργοδοτης μου θα συνεχισει να με ασφαλίζει σαν μισθωτο, αφου βιβλία στην ΔΟΥ δεν θα εχω.
Καταλαβαίνω σωστα;


Πολύ σωστά. Θα σου έλεγα να έχεις πάντως, καλού κακού και το χαρτί της διακοπής μαζί σου, κατά την επανεγγραφή. Ποτέ δεν ξέρεις με δαύτους. Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.