Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης κτίσματος σε αγροτεμαχίο από αγροτικό σε εμπορικό


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου έτυχε μια ιδιαίτερη περίπτωση και θα χρειαστώ την βοήθεια κάποιου πιο ειδικού απο εμένα.Το 2008 έκδοσα μία άδεια για αγροτική αποθήκη σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο εμβαδού 9200μ και πρόσωπο σε δρόμο άνω των 50 μ, για το οποίο πείρα και παρέκλιση για απόσταση απο πλάγια όρια μικρότερο των 15μ.Η άδεια εκδόθηκε η αποθήκη κατασκευάστηκε και το έργο τελείωσε.Μεχρι εδώ όλα καλά.Τώρα ο ίδιος πελάτης μου ζητάει να εκδοθεί άδεια για παραδοσιακό καφενείο στον ίδιο χώρο άρα κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.Στην πολεοδομία που πήγα οι μισοί λένε οτι δεν βγαίνει άδεια, οι άλλοι μισοί λένε οτι βγαίνει άδεια με τους μικρότερους συντελεστές και πραγματικα δεν ξέρω τι να πω στον πελάτη μου.

Οι ερωτήσεις ειναι οι εξής: 1) Αν εκδίδεται άδεια (έστω και με τους μικρότερους συντελεστές. 2)Αν με αυτήν την άδεια θίγεται η αγροτικη αποθηκη.

ΥΣ.Η αποθήκη είναι 156μ2 και έχει υπόλοιπο δόμησης.

Άν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που του έχει τύχει παρακαλώ να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

H χρήση επιτρέπεται το πρόβλημα είναι κατα πόσο ενώ έχει πάρει παρέκλιση με απόφαση περιφέρειας μπορεί να αλλάξει με τους δυσμενέστερους όρους δόμησης (απόσταση απο πλάγια όρια 5μ για αγροτικό κτίσμα ενώ 15μ για εμπορικό κτίσμα), και τι θα γίνει με το ήδην υπάρχον κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

λες στον ιδιο χώρο, στο ιδιο κτήριο ή στο ίδιο οικόπεδο? στο ίδιο κτήριο δεν γίνεται λόγω της μικρότερης απόστασης των 15μ. από το όριο. στο ίδιο γήπεδο γίνεται, αρκεί:

α) δεν υπάρχει περιορισμός χρήσεων γής στην περιοχή,

β) η συνολική επιτρεπόμενη κάλυψη & δόμηση είναι αυτή που αντιστοιχεί στη δυσμενέστερη χρήση (καφενείο),

γ) πρέπει να πάρεις έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης για το αγροτεμάχιο, ή αν έχει, να την αναθεωρήσης και για τη νέα χρήση.

Link to comment
Share on other sites

α) δεν υπάρχει περιορισμός χρήσεων γής στην περιοχή,

β) η συνολική επιτρεπόμενη κάλυψη & δόμηση είναι αυτή που αντιστοιχεί στη δυσμενέστερη χρήση (καφενείο),

γ) πρέπει να πάρεις έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης για το αγροτεμάχιο, ή αν έχει, να την αναθεωρήσης και για τη νέα χρήση.

 

α)Για αναψυκτήριο επιτρέπεται

 

β)Η δυσμενέστερη απόσο ξέρω είναι κ:0,1 και σ.δ 200μ (το καφενείο-αναψυκτήριο θα είναι 44μ)

 

γ)θα κάνω αναθεώρηση.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας αλλά με την παλιά αποθήκη αλλάζει κατι η παραμένει αγροτικη(εξού και η παρέκλιση) και απλά παίρνουμε τους δυσμενέστερους συντελεστές (που δεν μας ενοχλεί και ιδιαίτερα);

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλάζει τίποτα με την αγροτική αποθήκη, αυτή έγινε. η δόμηση είναι μεγαλύτερη απο 200 μ2, π.χ. για καταστήματα-γραφεία ειναι 600 μ2, ψάχ'το για το αναψυκτήριο γιατί δεν θυμάμαι φίλε....ιιιι-χά!

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα απο την πολεοδομία.Όπως αναφέρει ο φίλτατος πολεοδόμος εφόσον το γήπεδο έχει πάρει παρέκλιση αρα χρησιμοποίησε το άρθρο 2 του γοκ δεν μπορεί τώρα να χρησιμοποιήσει το άρθρο 1 και ότι το γήπεδο έχει δεσμευτεί για αγροτική χρήση και δεν μπορεί να λάβει άλλη(εμπορική).

Απλά πελάγωσα και σκεφτείτε οτι ο αρμόδιος υπάλληλος είναι εκτός και όλλοι οι άλλοι υπάληλοι απλα λένε γνώμες.:confused:

 

 

[ 18-01-2010, 14:03]

 

Συγνώμη προκαταβολικά που ξαναγράφω στο ίδιο post αλλά Ελλάς το μεγαλείο σου.Αφού πείρα την κρυάδα οτι δεν μπορεί να ανεγερθεί κτίσμα άλλης χρήσης στο ίδιο αγροτεμάχιο και ενημέρωσα τους ιδιοκτήτες γύρισε ο υπάλληλος απο την άδεια και με ενημέρωσε οτι επιτρέπεται η μεικτή χρήση σε ενα αγροτεμάχιο εφόσον είναι νόμιμο το υφιστάμενο κτίριο ασχέτως της παρέκλισης.Τώρα εγώ πρέπει να ρίξω τα μούτρα μου και να ενημερώσω τους πελάτες μου οτι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

 

 

ΑΡΕ ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ πρέπει να ρίξω τα μούτρα μου και να ενημερώσω τους πελάτες μου οτι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

ναι μπορεί και αυτό να συμβεί,

σκέψου όμως να ήταν και δυσάρεστη είδηση

Link to comment
Share on other sites

μπορει να επιτρεπεται η μικτη χρηση αλλα το προβλημα ειναι οτι ισχυουν οι δυσμενεστερη οροι οι οποιοι για το καταστημα ειναι πλαγια αποσταση 15 μ ενω με την αδεια εχεις υλοποιηση πλαγια αποσταση 5 μ πριν ενημερωσεις τους πελατες σου παρε γραπτη απαντηση απο την πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως υπάρχει κάποιος που να του έχει τύχει κάτι ανάλογο για μικτή χρήση εκτός σχεδίου να με διαφωτίσει γιατί τώρα ο πολεοδόμος μου τα αλλάζει.

γνωρίζει κανείς την νομοθεσία που να ορίζει επακριβώς οτι σε διαφορετικές χρήσεις στο ίδιο γήπεδο δεν μπορείς να πάρεις διαφορετικούς όρους δόμησης???

Δηλαδή αν ένας φουκαράς έχει κάνει μια αποθήκη να φυλάει το βιός του δεν μπορεί να κάνει και ενα μικρό μαγαζάκι 49μ² για να τα πουλάει;

Άν είχε κάποιος μια παρόμοια υπόθεση ασ απαντήσει με κάποια νομολογία

Υ.Σ Ο πολεοδόμος μαλώνει με τον διευθυντή του για το αν ισχύει η όχι και κανείς δεν ξέρει να απαντήσει επακριβώς και ο αρμόδιος υπάλληλος της περιφέρειας είναι σε άδεια........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.