Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Για να καταλάβεις τι έχω ακούσει, σήμερα στη πολεοδομία μου είπαν να κόψω ΤΠΥ και να γράψω παρακράτηση 20% αλλά το 10% έχει γίνει με ΦΕΜ. Και σπάω το κεφάλι μου πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο μέσω taxis; 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Θα συσνιστούσα στις πολεοδομικές υπηρεσίες να περιωρισθούν στα του αντικειμένου τους και εξ όσων γνωρίζω τα φορολογικά είναι εκτός του οπτικού τους πεδίου. Υπάρχουν αρμοδιότεροι αυτών ως υπηρεσίες .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό δε γίνεται Σωτήρη για δύο λόγους.

Γιατί αυτοί δεν κάνουν ποτέ λάθος ή τουλάχιστον πολύ δύσκολα μπορείς να τους το αποδείξεις ακόμα κι αν είναι προφανέστατο

και γιατί τώρα που δεν κάνουν ελέγχους στις μελέτες με ποιον άλλο τρόπο θα βασανίζουν το κόσμο;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάνει ενα συνολο εργασιών, που δεν εγκρίνονται απο δημόσια υπηρεσία ούτε περνάνε απαραίτητα απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, για μια εταιρία με συνολική αμοιβή 700ε.

Το σωστό είναι να κοπεί ΤΠΥ και παρακράτηση φόρου 20%.

Εάν κοπεί ΔΠΥ και πληρωθεί ΦΕΜ θα υπάρχει πρόβλημα τελικά??

Επίσης εάν το ''σπάσω'' σε τρία ΔΠΥ και τρία ΦΕΜ?

ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις να κάνεις με εταιρία σε τέτοιου είδους παροχή υπηρεσιών: ΤΠΥ και παρακράτηση 20%.

Δεν υπάρχουν εναλλακτικές.

Ειδάλλως σε έλεγχο θα σε (σας, και την εταιρία μαζί νομίζω) ανασκολπίσουν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις να κάνεις με εταιρία    επαγγελματία        σε τέτοιου είδους παροχή υπηρεσιών: ΤΠΥ και παρακράτηση 20%., την οποία παρακράτηση θα κάνει ο λήπτης των υπηρεσιών

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι έκοψα δυο τπυ αλλά δεν έδωσα παρακράτηση. Πλήρωσα κανονικά ΦΠΑ και φόρο στο τέλος όμως. Φέτος έκοψα ένα τπυ. Τι πρέπει να κάνω; Για τα περσινά κάνω κάτι;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 άδειες λειτουργίας. Δεν περνάνε απο δημόσια υπηρεσία. Και το φετινό πάλι σε άδεια λειτουργίας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 άδειες λειτουργίας. Δεν περνάνε απο δημόσια υπηρεσία. Και το φετινό πάλι σε άδεια λειτουργίας. Sent from my iPad using Tapatalk

 

Οι άδειες λειτουργίας αν δεν περνάνε από δημόσια υπηρεσία από που περνάνε ? από το ενοριακό συμβούλιο του τοπικού ιερού ναού ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η φετινή δεν παίρνει έγκριση απο δημόσια υπηρεσία. Οι περσινές έπαιρναν. Τώρα τι μπορώ να κάνω; Διόρθωση με κάποιο τροπο; Για τη φετινή τι χρειάζεται;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.