Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση:

Έκανα μια κάτοψη φροντιστηρίου για έναν επιτηδευματία (ιδιοκτήτη φροντιστηρίου). Η συμφωνησθείσα αμοιβή είναι κάτω των 300€. Άρα κόβω ΤΠΥ.

 

1) Γίνεται παρακράτηση 20%  επί της αμοιβής?

2) Πληρώνω ΦΕΜ 10% ?

3)Πρέπει η πληρωμή του ΦΕΜ να γίνει την ίδια μέρα που θα κοπεί και το ΤΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ

 

1) Όχι.

2) Μόνο εάν πρόκειται για άδεια.

3) Όχι απαραίτητα.

Ευχαριστώ, συνεπώς αφού δεν πάει σε δημόσια αρχή (δεν είναι για οικοδ άδεια- απλά αποτύπωση έκανα) μπορώ να μην πληρώσω ΦΕΜ και να κόψω μόνο το ΤΠΥ.

Ούτε στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ μπαίνει σωστά?

Απλά θα κάνω και ένα συμφωνητικό με τον πελάτη για να είμαι εξασφαλισμένος και είμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πληρωθείς άμεσα, μπορείς να μην κάνεις ούτε συμφωνητικό.

Εννοώ να είμαι εξασφαλισμένος ως προς πιθανό έλεγχο από εφορία κλπ. 

Να το καταθέσω στο τέλος του τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Ο 3919 δε σε υποχρεώνει να κάνεις συμφωνητικό. Μάλιστα αν δεν έχεις συμφωνητικό, ο 3919 σου δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσεις τη "νόμιμη" αμοιβή. Στην περίπτωση του φίλου βέβαια δεν έχει εφαρμογή η νόμιμη.

 

Επίσης, μη ξεχνάμε ότι και η προφορική συμφωνία έχει την ίδια νομική ισχύ με το έγγραφο συμφωνητικό.

 

ΑΝ είναι να κάνεις συμφωνητικό έστω και για το μικρό αυτό ποσό, θα το κάνεις μήπως φορολογηθείς ως μισθωτός και γλυτώσεις 1900€ και όχι για το φορολογικό έλεγχο (σ.σ. για να φορολογηθείς ως μισθωτός πρέπει να έχεις συμφωνητικά για όλες τις αποδείξεις - τιμολόγια που έχεις κόψει στη χρονιά και να πληρούνται και οι σχετικές προϋποθέσεις).

 

Μια ακόμη παρατήρηση, αυτό που γράφεις "η αμοιβή είναι κάτω από 300€, άρα κόβω τιμολόγιο" δεν ισχύει ακριβώς. Ισχύεουν τα  "κάτω από 300 καθαρά σε επιτηδευματία, άρα δεν έχω παρακράτηση 20%" και "παρέχω υπηρεσία σε επιτηδευματία (για το δουλειά του), άρα κόβω τιμολόγιο".

Edited by Meremeti
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με ερώτηση 

Ο ιδιοκτήτης φροντιστηρίου κατέθεσε την κάτοψη-αποτύπωση μαζί με μια δήλωση στατικής επάρκειας στον ΕΟΠΠΕΠ (ΝΠΙΔ) για αδειοδότηση του φροντιστηρίου.

Η ερώτηση είναι απαιτείται να κόψω ΦΕΜ?

Διευκρινίζω ότι θα κόψω ΤΠΥ αφού πρόκειται για επιτηδευματία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.