Μετάβαση στο περιεχόμενο

- - - - -

Στρατός

• Please log in to reply
17 απαντήσεις στο θέμα

#1 spek48

spek48

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 22 Μηνύματα:

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 15:59

Γεια χαρα μολις πήρα το πτυχίο μου(τ.ε.ι. δομικων εργων)και μαζί με αυτό μου ειρθε και ένα άλλο χάρτι, αυτο της καταταξης στον ελληνικό στρατό..Λογω τροχαιου ατυχήματος δεν μπορώ να υπηρετίσω(3 κοιλες μεσοσπονδυλίου δισκου).Απο το ανάλογο Φ.Ε.Κ. γνωρίζω οτι δικαιούμαι απαλαγής.Επειδή οπως γνωριζετε οι περισσοτεροι, κατι τετοια απαιτουν μπάρμπα υπουργο ειπάρχει η λυση τις απαλαγης για ψυχολογικους λογους(Ι5 ψυχολογικο αντι παθολογικου,κοινος τρελοχαρτο). Ξέρει κανείς τι επιπτωσεις μπορει να εχει το χαρτι αυτό στη μελλοντικη καριερα ενος μηχανικου??

π.χ. μπορεις αγορι μου εσυ που εισαι τρελος και με χαρτι πλεον να υπογραφεις και να φερεις ευθυνη για κατασκευες που θα στεγαζουν ανθρωπινες ζωες??

η εχει ζητηθει σε κανεναν σας για οποιαδηποτε δουλεια η πιστοποιηση (εναρξη επαγγελματος αδεια εργασιας κτλπ)αναλογο χαρτι??

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας και ζητω συγνωμη για
α)ορθογραφικα λαθη αν υπαρχουν
β)τονους
γ)το θεμα που ειναι ασχετο
δ)μεγαλο και κουραστικο

#2 koulosb

koulosb

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 553 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΛεωνιδιο - Τριπολη
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 19:27

Το οτι θα παρεις ενα χαρτι απο το στρατο δε σημαινει τιποτα στην μετα πορεια σου.

Η γνωμη ειναι αν μπορεις μην πατησεις καθολου εκει μεσα. Χαμενος ενας χρονος.

#3 parist43

parist43

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.426 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 19:29

στον Δημοσιο δεν μπορεις να διοριστεις χωρις απολυτηριο Στρατου

#4 sterzam

sterzam

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 95 Μηνύματα:

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 19:36

Θα πας να καταταγείς κανονικά και θα περάσεις από εξετάσεις την πρώτη βδομάδα στο κεντρο, από στρατιωτικό νοσοκομείο και επιτροπή.
Εκεί θα σε βγάλουν Ι5 για παθολογικούς λόγους και όλα ΟΚ.
Μην αγχώνεσαι καθόλου...
Μέσα σε 15-20 μέρες από την κατάταξη θα πάρεις απολυτήριο...

#5 mkalliou

mkalliou

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 643 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΜεταξύ RHO-ATH-SKG
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 19:37

Μπορείς να διοριστείς στο δημόσιο αν έχεις υπηρετήσει και απολυθεί ή έχεις νόμιμα απαλλαγεί (ο λόγος δεν αναφέρεται πλέον - προσωπικά δεδομένα)

#6 sterzam

sterzam

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 95 Μηνύματα:

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 19:39

Και για δημόσιο, το χαρτί δεν αναφέρει το Ι αλλά μόνο ότι έχεις εκλπηρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου...

#7 dgt

dgt

Διακεκριμένο Μέλος

• Μη μηχανικός
  • PipPipPipPip
  • 706 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαGaza strip
  • Ειδικότητα:Οικοδόμος

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 21:46

μα λογικο δεν ειναι; αφου με Ι5 δεν υπηρετεις!

φιλε μου αν δε σε ενδιαφερει καριερα δημοσιου υπαλληλου (μπρρρρρ) no problem!
παιξ'το τρελιτσα.. :-)

#8 nikmmech

nikmmech

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.160 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2010 - 22:49

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, δεν εχεις κανένα κώλυμα για θέσεις δημοσίου τομέα, αρκεί να έχεις απαλλαγεί νόμιμα από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Εξαιρούνται οι θέσεις σωμάτων ασφάλειας (λιμενικό, πυροσβεστική, αστυνομία) όπου πρέπει να έχεις υπηρετήσει και μάλιστα ως Ι1.

Αλλά είσαι σίγουρος ότι με το παθολογικό πρόβλημα που έχεις δεν δικαιούσαι απαλλαγή για παθολογικά αίτια? Στο λέω γιατί γενικότερα υπάρχουν διάφοροι μύθοι γύρω απο θέμα "στρατός" και ένας και κύριος είναι ότι τα πάντα απαιτούν κάποιον να μεσολαβήσει. Το τι βαθμός σωματικής ικανότητας (Ι) θα σου αποδωθεί καθορίζεται με σαφήνεια σε ένα ΦΕΚ, όπου καταγράφονται χιλιάδες παθήσεις και το Ι που αντιστοιχεί στον καθένα σύμφωνα με αυτές.

Εν κατακλείδι, πήγαινε πρώτα να καταταγείς με τα απαιτούμενα αποδεικτικά παλαιότερων εξετάσεων σου και θα σε κατατάξουν αυτοί. Το πιο πιθανό είναι να σου δώσουν 2ετή αναβολή και μετά να ακολουθήσει απαλλαγή.

[εδιτ] έχε υπόψη σου πάντως, πώς για να πάρεις απαλλαγή είτε για παθολογικά είτε για ψυχολογικά αίτια, πρέπει υποχρεωτικά να προηγηθούν αθροιστικά 2 έτη αναβολών, καθώς είναι απαίτηση του στρατολογικού νόμου. Οπότε σε αυτό το διάστημα προφανώς και δεν μπορείς να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς κατάταξης στο δημόσιο

#9 mkalliou

mkalliou

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 643 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΜεταξύ RHO-ATH-SKG
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 27 Ιανουάριος 2010 - 02:15

Για παθολογικά προβλήματα νομίζω ότι δεν απαιτείται επανεξέταση και απαλλάσεσαι αυτομάτως, τουλάχιστον σε αυτά που δεν ενδέχεται να μεταβληθούν στο μέλλον (αν πχ έχεις ένα πόδι). Έχω υπόψη μου δύο περιπτώσεις.

#10 MAKAP

MAKAP

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.895 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός

Δημοσίευση 27 Ιανουάριος 2010 - 07:34

Επιβεβαιώνω, και εγώ, ότι το απολυτήριο αναγράφει ότι εκπλήρωσες τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, αλλά δεν γνωρίζω τι γράφει σε περίπτωση απαλλαγής.

Τη σίγουρη απάντηση θα την βρεις στο Στρατολογικό Γραφείο, το οποίο, για την Αττική, βρίσκεται στο Ρουφ, στην αρχή της Ιεράς οδού.