Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανατροπή όρων δόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι

Έλαβα γνώση της 551/2008 απόφασης του ΣΤΕ η οποία ερήμην μας θέτει τα θεμέλια για την ανατροπή των όρων δόμησης σε εκτός σχεδίου περιοχές.

Συγκεκριμένα γνωρίζουμε (και έχει αναγραφεί στο φόρουμ πολλές φορές) ότι για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα γηπέδων εκτός σχεδίου προ του 2003 δεν τίθεται θέμα προσώπου παρά μόνον επιφανείας.

Με την παραπάνω απόφαση τίθεται θέμα υποχρέωσης προσώπου σε αναγνωρισμένη οδό για όλα τα εκτός σχεδίου γήπεδα ασχέτως χρονολογίας σχηματισμού. Βέβαια παραπέμπει το θέμα προς επίλυση στο 7ο τμήμα του ΣΤΕ αλλά ο νόμος του Μέρφυ (θυμηθείτε το άρθρο 9 του ΓΟΚ)είναι αδυσώπητος. Το χειρότερο θα συμβεί.

Επειδή το θέμα μας θίγει άμεσα παρακαλώ θα ήθελα τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε μου arcgeo μπορείς να ανεβάσεις την απόφαση για να χουμε σαφεστερη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι,ειναι εξαιρετικα σοβαρο.ανατρεποντε τα παντα.ειναι ομως ετσι?πως ειναι δυνατον?μηπως να καταργηθει το ΣΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

την απόφαση την έχω σε PDF και επειδή το αρχείο είναι μεγάλο δεν ανεβαίνει. Δεκτές συμβουλές ή οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οριστικο, πρεπει να περιμενουμε την αποφαση της ολομελειας αλλα εγω θα συμβουλευα οποιος εχει κτημα α-προσωπο, να βγαλει αδεια συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dgt

Είναι ήδη αργά. Άρχισαν διακοπές εργασιών με δικαστικές αποφάσεις βασισμένες στα παραπάνω. Συνάδελφος παθών έχει διακοπή εργασιών(δικαστικώς) παρόλο που έχει έγγραφο της πολεοδομίας ότι έχει σύννομη άδεια.

Υ.Γ. Επειδή την παραπάνω περίπτωση την γνωρίζω προφορικά χωρίς να έχω γνώση των λεπτομερειών επιφυλάσσομαι να επανέλθω μόλις δω τα έγγραφα. Ελπίζω να είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.