Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού σε μελέτες "Αρχιτεκτονικής εσωτερικών χώρων"


ChristosP

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

 

η ειδικότητά μου είναι Πολιτικός Μηχανικός και έχω μία απορία σχετικά με τα επαγγελματικά μου δικαιώματα. Έχω το δικαίωμα εκπόνησης μελετών αρχιτεκτονικής εσωτερικών χώρων / interior design? Γνωρίζω ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν το νόμιμο δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος του Αρχιτέκτονα, ο οποίος εκπονεί μελέτες εσωτερικών χώρων και interior design, άλλα δεν ξέρω σε ποιά έκταση.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νομικά κατοχυρωμένο επάγγελμα "Αρχιτέκτονα Εσωτερικών Χώρων", συνεπώς δεν υπάρχουν και προϋποθέσεις ή αποκλεισμοί στην άσκησή του.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατοχυρωμενο και θεσμοθετημενο το "μελέτες εσωτερικών χώρων και interior design" ?

 

Γιατι εγω νομιζω οτι δεν υφισταται αυτο το πραγμα στην Ελλαδα. Εχει ξανασυζητηθει το θεμα αυτο απο αρχιτεκτονες εδω, σε σχεση με τους διακοσμητες, με το "οτι δηλωσεις εισαι και οτι θες κανεις" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λένε οι Achille & Ckiriako. Άλλωστε αν ρωτήσεις αυτούς που δηλώνουν interior designers τι έχουν σπουδάσει, θα εκπλαγείς και όχι ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν εντελώς τραγικό να μιλάμε για ορισμό τέτοιου επαγγέλματος... Ειδικά όταν αυτοί οι άνθρωποι μοιραία θα καλούνται σε μερικές περιπτώσεις να το παίζουν μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Erling

Το έγραψα ευγενικά. Γιατί οι περισσότεροι δηλώνουν αρχιτέκτονες (+) και όταν τους ζορίσεις τότε λένε Interior designer.

Έλεος πια, ο καθένας δηλώνει αρχιτέκτων + (οτιδήποτε μπορεί να φανταστείς) και καθαρίζει. Ο όρος μηχανικός είναι πιο γενικός και θα μπορούσε να ταιριάζει με πολλά, αλλά το αρχιτέκτων είναι πιο πιασάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, όταν με βαρεμάρα είπα σε έναν "είμαι μηχανικός" με ρώτησε "αυτοκινήτων;"

Ενώ το "αρχιτέκτονας" δεν το μπερδεύεις....

Οπότε θα υιοθετήσω τον τίτλο "Αρχιτέκτονας μηχανικός ηλεκτρονικής σχεδίασης δομικών έργων Τ.Ε." Τα έχει όλα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μιά ελαφριά κατοχύρωση από πέρσι .

 

Γιά ρίξτε μιά ματιά εδώ

 

http://www.teiath.gr/sgtks/eadsa/categories.php?mid=3879&id=4320&lang=el

 

Η βάση της σχολής με τα σχέδια είναι 19500 , υπήρχε μόνο στην Αθήνα και ξεκίνησε από φέτος στις Σέρρες.

 

Ανήκει στην σχολή Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Σπουδών .

 

Βέβαια από τους δηλώνοντες διακοσμητές ή Αρχιτέκτονες εσωτερικού χώρου ελάχιστοι θα είναι οι πτυχιούχοι της , απλά και μόνο λόγω αριθμού μιά και οι εισακτέοι κατ' έτος είναι μόνο 85 άτομα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.