Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικοί Σύμβουλοι


sirus

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.. Οι εταιρίες ποιους φωνάζουν ως τεχνικούς σύμβουλους για μια ανάθεση σύμβασης παροχής υπηρεσιών? Αυτούς που είναι στα μητρώα μελετητών ή μεκ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επαναδιατυπώσεις την ερωτηση σου, δεν έχω καταλάβει ακριβως τι θελεις να ρωτησεις...

 

ΜΕΚ και Μητρωο Μελετητων αναφερονται στα δημόσια έργα. Τεχνικός Συμβουλος μπορει να ειναι ο οποιοσδηποτε, για οτι μπορεις να φανταστεις.

Link to comment
Share on other sites

Για μια συμπληρωματική μελέτη εννοώ.. Αν μπορεί να την κάνει ο οποιοδήποτε από τους δυο.. Για δημόσια έργα φυσικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι ευκολο να το καταλαβεις. ΜΕΚ = Μητρωο Εμπειριας Κατασκευαστων...

Πρεπει να ειναι Μελετητης εγγεγραμενος στα Μητρωα και μαλιστα στην αναλογη κατηγορια.

 

Θελεις να μου/μας πεις τι ακριβως εχεις κατα νου γιατι μεχρι τωρα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας... Συγνωμη κιολας...

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα να μου πεις πιο περιγραφικα το ερωτημα σου αλλα οπως και να εχει:

 

Οταν γινεται μια μελετη για ενα δημοσιο εργο, γινεται απο Μελετητες εγγεργαμενους στα Μητρωα του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Αυτη τη μελετη τη περνει μια κατασκευαστικη εταιρια εγγεγραμενη στα μητρωα του ΥΠΕΧΩΔΕ και αρχιζει και κατασκευαζει.

 

Αν στην πορεια προκυψει ενα τεχνικό ζητημα το οποιο πχ δεν ειχε προβλευθει, οι αρχικοι μελετητες δινουν την λυση. Εαν δεν μπορουν διοτι ειναι ειδικο το ζητημα τοτε, μαλλον, γινεται διαγωνισμος για να βρεθει ενα αλλος μελετητης εγγεγραμενος στα μητρωα και αυτος, για να δωσει λυση στο προβλημα. Εκτος και εαν η κατασκευαστικη εταιρια καλεσει ενα ειδικο μελετητικο γραφειο για να της δωσει λυση.

 

Ολα αυτα βεβαια που σου λεω ειναι πολυ θεωρητικα, καθοτι οι ακριβης συνθηκες του εργου δεν ειναι γνωστες. Ισως εαν μου ελεγες ακριβως ακριβως τι σε προβληματιζει θα μπορουσα να σου πω κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δε με προβληματίζει κάτι συγκεκριμένο. Απλώς θέλω να διαλέξω ένα από τα δυο πτυχία και είναι δύσκολο τώρα στην αρχή να πάρουμε μια τέτοια απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Τωρα μαλιστα, μπηκες στο ψητο...

 

Η γνωμη μου είναι οτι βαση της ιδιοτητας σου, καλυτερα να διαλεξεις το κατασκευαστικο τομεα (ΜΕΚ).

 

Αν και για να ειμαι ειλικρινης, η νεα ταση για εργα με παραχωρηση (γεφυρα Ριο-Αντιριο, αεροδρομιο βενιζελος, αυτοκινητοδρομοι με σηραγγες, κλπ) θεωρουνται ιδιωτικα εργα οποτε ειτε το ΜΕΚ ειναι το Πτυχιο Μελετητη δεν εχουν εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Οι σήραγγες για δημόσιους δρόμους ΠΑΘΕ ή σιδηρόδρομους Εργοσέ δε θεωρούνται δημόσια? και τι είναι τότε δημόσιο? το μετρό?

Link to comment
Share on other sites

Ειπα, η νέα τάση ειναι εργα με παραχωρηση. Δεν νομιζω να δουμε νεα "Εγνατια Οδο" στα επομενα χρονια.

 

Οι σηραγγες στη ΠΑΘΕ (Ολυμπια Οδος, Νεα Οδος, Αυτοκινητοδρομος Αιγαιου), Ιονια Οδος (Αντιριο-Γιαννενα), Ε65 (Λαμια-Γιαννενα), Μορεας (Κορινθος-Τριπολη) ειναι ηδη εργα με παραχωρηση.

Οι καθετες στην Εγνατια εχουν μεινει και ο ΒΟΑΚ (νομιζω δηλαδη) που ειναι ακομα δημοσια εργα.

Για την ΕΡΓΟΣΕ εχεις δικιο. Μην εκπλαγεις ομως ενα πχ η "Σιδηροδρομικη Εγνατια" γινει με παραχωρηση...

Το Μετρο δεν ειμαι σιγουρος τι καθεστως έχει ή τι καθεστως ΘΑ εχει...

 

Το θεμα δεν ειναι αυτο ομως. Το θεμα ειναι οτι ακομα και να παρεις Πτυχιο Μελετητη η Κατασκευαστη δεν θα το δουλεψεις μονος σου αλλα θα στελεχωσεις μια εταιρια που ασχολειται με τετοια εργα, και στην Ελλαδα δεν ειναι και πολλες αυτες οι εταιριες... Και οι πιο πολλες εχουν ήδη μεγαλη ταξη πτυχιου. Εκτος και εαν νομιζεις οτι καθε μηνα στο Ενημερωτικο Δελτιο του ΤΕΕ βγαινουν διαγωνισμοι για σηραγγες στο Δημοτικο Διαμερισμα Ανω Αετοραχης (Μελετη ή Κατασκευη).

 

Ελπιζω να μην παρεξηγησε με το τροπο που σου τα λεω. Οπως και να εχει, αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και δεν χρειαζεται να την ασπαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.