Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

Η απόσβεση του ΙΧ αυτοκινήτου υπόκειται σε φορολογική αναμόρφωση στη φορολογία εισοδήματος , σύμφωνα με τα ισχύοντα στο άρθρο 31 του ν 2238/1994.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Εννοείς ότι το ποσό που θα αποσβένω κάθε χρόνο υπόκειται σε φορολογική αναμόρφωση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που υπόκεινται και τα έξοδα συντήρησης του (δηλαδή εκπίπτει το 70% αυτών);

Edited by skizw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mε το ποσοστό που θα ισχύει κάθε χρήση (σήμερα είναι 70%, αύριο κάποιο άλλο...........) ανάλογα με τον κυβισμό του ΙΧ αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mε το ποσοστό που θα ισχύει κάθε χρήση (σήμερα είναι 70%, αύριο κάποιο άλλο...........) ανάλογα με τον κυβισμό του ΙΧ αυτοκινήτου.

 

@SOTHRIS: Είσαι πολύ μπροστά :smile:

Καλό 2013.

Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS: Είσαι πολύ μπροστά :smile:

Καλό 2013.

 

Tα ποσοστά αυτά αλλάζουν μέσα στα χρόνια , άλλοτε ανεβαίνουν, άλλοτε κατεβαίνουν, ανάλογα με την εκάστοτε συγκυρία.

Καλό 2013 και σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για αγορά μεταχειρισμένου από ιδιώτη, ως 'παραστατικό αγοράς' μπορεί να θεωρηθεί μία κατάθεση σε τράπεζα;

Σε συνδυασμό με ΥΔ ότι 'παραχωρώ το τάδε αυτοκίνητο στον τάδε αντί του τάδε ποσού';

 

ΥΓ Πάντως πέρσι σε έλεγχο από την εφορία, για μεταβίβαση αυτοκινήτου από συγγενικό μου πρόσωπο, μου ζήτησαν μόνο μία ΥΔ όπως αυτή που γράφω παραπάνω...

 

edit Σε ποια νομοθεσία αναφέρεται ότι μπορώ να το περάσω στα πάγια, με τις ανάλογες αποσβέσεις; Συγκεκριμένα για αυτοκίνητο.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω εταιρεία Ε.Ε. και ασχολούμαι με κατασκευές αλλά δεν διαθέτω επαγγελματικό όχημα γιατί χρησιμοποιώ εξωτερικούς συνεργάτες. Έχω ένα Corolla με αξία μεταπώλησης περίπου 5.000€ το οποίο το χρησιμοποιώ 80% για τη δουλειά.

Θα καταθέσω φάκελο για το ΕΣΠΑ με δυνατότητα να βάλω επιλέξιμη δαπάνη αυτοκίνητο μέχρι 10.000€ με επιδοτούμενα τα 5.000€.

Για τη δουλειά χρειάζομαι-δεν χρειάζομαι βανάκι και η λογική ήταν να πουλήσω το Corolla 5.000€ να επιδοτηθώ τα άλλα 50000€ και να συμπληρώσω κάτι λίγο για να πάρω κάτι το οποίο σε μεγάλο μέρος θα μπαίνει στα έξοδα της εταιρείας.

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα καινούργια βανάκια βγαίνουν γύρω στα 20000€ οπότε θεωρώ οτι αξίζει περισσότερο να πάω σε μεταχειρισμένο ή σε χρονομίσθωση.

Όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας μου πει τη γνώμη του για το τι συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω...αλλά δεν το ανέφερα ξεκάθαρα. Οι επιλογές είναι 3 ή μάλλον 4:

-Ένταξη στο ΕΣΠΑ (πιθανότητα 1/1000), επιδότηση 5000€, πώληση του corolla και αγορά οικονομικού καινούργιου 12000€...αν υπάρχει

-Πώληση του corolla και αγορά μεταχειρισμένου αξίας 5000-7000€

-Χρονομίσθωση

-Κρατάω το corolla και όπου μας βγάλει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Εννοείς ότι το ποσό που θα αποσβένω κάθε χρόνο υπόκειται σε φορολογική αναμόρφωση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που υπόκεινται και τα έξοδα συντήρησης του (δηλαδή εκπίπτει το 70% αυτών);

Ισχύει και σήμερα η απόσβεση επιβατικού αυτοκινήτου μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.