Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμες για το NIKON NIVO


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν τα Νιvo M έχουν τέτοια δυνατότητα. Τα C έχουν πάντως ΒΤ. άρα Σίγουρα συνδέονται. 

Αλλά γιατί να το συνδέσεις?? έχει πάνω του καλύτερο πρόγραμμα για αποτύπωση?? ή περισσότερες ρουτίνες από ότι το survey pro???

Σε ΚΑΝΕΝΑ όργανο της αγοράς ΔΕΝ θα βρείς περισσότερες ρουτίνες απ' όσες έχει το survey pro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι την αγορά ενος απλού χωρίς windows γ. σταθμού και όχι ενος με windows για να γλιτώσω χρήμα....

Θέλω να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι ήδη έχω το data collector με πολύ δυνατό πρόγραμμα το access.... Ετσι λέω να παρω ένα φτηνότερο TS, να τον συνδέω με το χειριστήριο TSC3 που έχω και να έχω ΜΙΑ δουλεία gps-ts μαζι...

Νομίζω πως θα έιναι πολύ εξυπηρετικό να έχω σε ένα χειριστήριο όλα τα δεδομένα μαζί, gps και σταθμού

Τo access κανει μέχρι και ογκομετρήσεις  ...

Αυτό που με προβληματιζει ( και το έγραφα και στο άλλο νήμα) είναι οτι δε ξέρω κατα πόσο είναι οκ να έχει καποιος τα χέρια στο όργανο και παράλληλα να ρυθμίζει και πράγματα στο data collector, αλλά βέβαια νομίζω συνήθεια είναι όλα. Και σιγουρα θέλω να μην έχω καλώδιο για πολλούς λόγους (βασικός ότι κάποια στιγμή η σειριακή σιγουρα θα ταλαιοπωρηθεί και θα τα πάιξει....)

Επίσης μη θεωρείς δεδομένο πώς επειδή έχει bt το όργανο θα συνδεεται κι ολας.... Η trimble και φαντάζομαι ολες οι εταιρίες, δεν θέλουν να αγοράζεις αλλων εταιριών οργανα, αλλα να σε κρατάνε πελάτη (και καλα κάνουν απο τη σκοπιά τους...) αλλά και μεις τι να κάνουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιος αλλος συναδελφος μια γνωμη για τα nivo ή focus;

 

Προβληματα βγαζουν;

 

Διαβαζα σε φορουμ εξωτερικου παραπονα οτι χανει γωνιες. Μου φαινεται αδιανοητο απλα. Δεν το πιατευω

 

Κατα τα αλλα θετικα σχολια πολλα

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια έχω το focus 8 το μόνο πρόβλημα που έβγαλε ήταν στο αποστασιόμετρο κι αυτό από φθορά από άλλους λόγους (ένα μικροπέσιμο)!

κατά τα άλλα έχει τόσες ρουτίνες πάνω του που ούτε το 10% δεν έχω δουλέψει - αξιοποιήσει.!!!

Γωνίες δεν έχω χάσει (αν εννοούμε σε grads) αλλά γωνίες σπιτιών ναι έχει τύχει αρκετές φορές να μου επιστρέψει μεγαλύτερη απόσταση (πχ πίσω τοίχο) από εκεί που σημάδευα. Γι αυτό θέλει λίγο πιο μέσα από τη γωνία να γίνεται η στόχευση ώστε να είσαι σίγουρος. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγε το σερβις edm αραγε;

 

Εγω παιρνω παντα 2, 3 μετρησεις σε γωνιες... Μια που την εχω ως γωνια ακριβείας αλλα με ερωτηματικο στην αποσταση κ μια μετρηση σιγουρη γωνια κ στην αποσταση διπλα... Κ αλλη μια παρα διπλα ή επομενη γωνια κτηριου....Ετσι στο cad κανω ray απο την σταση στο πρωτο σημειο κ βρισκω με extend απο τα δυο διπλανα την γωνια μου ακριβεστατα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρόνο να κάνεις 2πλες μετρήσεις.... κάνε τες...........

Εγώ συνηθισμένος από τα προηγούμενα ΝΙΚΟΝ που συνέκλιναν τη δέσμη του laser εκεί όπου εστίαζες..... δεν είχα μάθει να μου φέρνει τίποτα άλλο παρά τη γωνία και μόνο τη γωνία του κτιρίου, δε μπορώ τώρα να κάνω δύο τρείς μετρήσεις για μια γωνιά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια θετική γνώμη για focus 8 απο μένα, μετά από 4+ χρόνια χρήσης. Αυτό με το laiser, θέλει λίγο προσοχή και καλό είναι να παίρνουμε 2-3 μετρήσεις σε γωνίες που δεν βλέπουμε καθαρά και σε διαφορετικό υψόμετρο. Όσο αφορά το survey pro, θεωρώ το survCe κλάσεις ανώτερο είδικά σε ρουτίνες χάραξης καθώς και ότι η αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση είναι αρκετά ακριβή. Σε γωνίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.