Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση ηλεκτροπαραγωγού ζεύγους


SAKI

Recommended Posts

εχω εγκαταστησει ενα η/ζ 8kva. θα ηθελα να ρωτησω στη περιπτωση που η εγκατασταση λειτουργει με το η/ζ τι γινεται με τη γειωση της εγκαταστασης?

το η/ζ πρεπει να το γειωσω?

σε περιπτωση διαροης ρευματος καποιας συσκευης της εγκαταστασης την ωρα που τροφοδοτηται απο το η/ζ πως υπαρχει προστασια?

ο ΔΔΕ θα λειτουργησει?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και πρέπει να γειώσεις το Η/Ζ !!!

Στην γείωση του κτηρίου.

 

Επίσης, γειώνεις τον Ουδέτερο του Η/Ζ σε ΧΩΡΙΣΤΗ γείωση.

 

Η μεταγωγή γίνεται με 4πολικούς διακόπτες 3Φ + Ουδέτερος.

 

Έτσι σε λειτουργία Η/Ζ η όλη εγκατάσταση "βλέπει" παροχή από

το Η/Ζ (και όχι από την ΔΕΗ) και τα ΔΔΕ λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο ουδέτερος κόμβος του Η/Ζ γειώνεται συνήθως ξεχωριστά όπως σωστά ανέφερε ο gliv καθότι αποτελεί ανεξάρτητη πηγή τροφοδοσίας. Δύναται πάντως, εφόσον η γείωση του κτιρίου έχει πολύ χαμηλή αντίσταση να πέσει στην ίδια γείωση. Ο ΔΔΕ θα λειτουργήσει σε κάθε περίπτωση καθώς η φιλοσοφία παραμένει η ίδια, δηλ. διανυσματικό άθροισμα ρευμάτων.

 

Τώρα πράγματι τίθεται ένα θέμα. Αν γειώσουμε όντως τον ουδέτερο του Η/Ζ ξεχωριστά τότε η υπόλοιπη εγκατάσταση (ας υποθέσουμε ουδετερογειωμένη εγκατάσταση) θα βρεθεί (καθ όλη τη διάρκεια τροφοδοσίας από το Η/Ζ) σε ένα άτυπο σύστημα άμεσης γείωσης. Δηλαδή ο ουδέτερος της πηγής τροφοδοσίας ξεχωριστά, τα μεταλλικά μέρη της εγκατάστασης (φορτία κλπ) ξεχωριστά επίσης. Τούτο είναι προτιμότερο από την κοινή γειώση για τον εξής νομίζω λόγο. Η ΔΕΗ, εφόσον γειώνει το σύστημά της (ουδέτερο) κάθε 100-200μ, έχει εξασφαλίσει θεωρητικά την καλύτερη δυνατή γείωση, οπότε η ουδετερογείωση είναι μια καλή μέθοδος. Αυτό όμως δεν εξασφαλίζεται με την απλή γείωση του Η/Ζ. Εκτός έαν έχουμε θεμελιακή γείωση με τιμή <1 Ohm όπου τότε μπορούμε να έχουμε κοινή γείωση. Η άμεση γείωση είναι εξίσου καλή και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την ουδετερογείωση ως μέθοδος αν καταφέρουμε να πετύχουμε πολύ μικρή αντίσταση γείωση όπως παλαιότερα ήταν εφικτό λόγω του μεγάλου μεταλλικού δικτύου ύδρευσης της ΕΥΔΑΠ, που σήμερα όμως δεν υφίσταται λόγω αντικατάστασης μεγάλου μέρους του.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ας πούμε ότι γειώνουμε το Η/Ζ στην υπάρχουσα γείωση. Σε περίπτωση σφάλματος L-PE, ο βρόγχος σφάλματος είναι ο εξής:

 

Φάση Η/Ζ-PE-ισοδυναμικός ζυγός-Αγωγός που γειώνει τον ουδέτερο του Η/Ζ (δεν ξέρω πως να τον πω, μάλον αγωγός ισοδυναμικής σύνδεσης μπορεί να ειπωθεί)-Ουδέτερος Η/Ζ.

 

Δηλαδή ξεκινάμε από τη φάση και καταλήγουμε στον ουδέτερο, με παρεμβολή μόνο αγωγών πολύ μικρής αντίστασης. Η αντίσταση γείωσης δεν μπαίνει πουθενά στο παιχνίδι μέχρι στιγμής και το σφάλμα L-PE είναι ουσιαστικά βραχυκύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, για αυτό και ο GeorgeS αναφέρει ότι εάν ο ουδέτερος συνδεθεί με

την γη, τότε πρέπει να έχουμε πολύ μικρή αντίσταση γειώσεως.

Τότε μπορεί να μπει και 3-πολικός διακόπτης.

 

Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι με χωριστή γείωση και 4-πολικό.

Γενικά, ο διαχωρισμός ουδετέρου από την γείωση προτιμάται διότι

μία ασυνέχειά του (άπειρη αντίσταση γειώσεως), από σφάλμα, θα

μπορούσε να φέρει τα μεταλλικά μέρη υπό επικίνδυνη τάση.

 

Στον ΕΛΟΤ 384 (παρ. 551.4.2) προβλέπεται ότι πρέπει να υπάρχει

χωριστό ηλεκτρόδιο γειώσεως και η προστασία από ηλεκτροπληξία να

μην βασίζεται στον γειωμένο ουδέτερο.

 

Και κάτι ακόμη: Τα 8ΚVA είναι μικρό Η/Ζ. Εγώ, μιλούσα για μεγάλα

3-φασικά. Αυτό μπορεί να είναι και μονοφασικό. Νομίζω ότι υπάρχει

περίπτωση, ένα τέτοιο Η/Ζ, να έχει ενωμένο (εσωτερικά) τον ουδέτερο

με την γείωση. Ας μας πει κάποιος που να έχει δουλέψει με μικρά Η/Ζ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ο διαχωρισμός ουδετέρου από την γείωση προτιμάται διότι

μία ασυνέχειά του (άπειρη αντίσταση γειώσεως), από σφάλμα, θα

μπορούσε να φέρει τα μεταλλικά μέρη υπό επικίνδυνη τάση.

 

Ναι, αυτό είναι το μεγάλο και ύπουλο πρόβλημα της ουδετερογείωσης.

 

Από την άλλη όμως υπάρχει το πλεονέκτημα της, υπό νορμάλ συνθήκες, αμελητέας αντίστασης γείωσης.

 

Στην περίπτωση του Η/Ζ του οποίου ο ουδέτερος γειώνεται στην γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης, δεν νομίζω να μπορεί να εμφανιστεί το πρόβλημα της διακοπής του ουδετέρου. Για να γίνει αυτό πρέπει ο ουδέτερος να αποσυνθεθεί πριν το σημείο σύνδεσής του με τη γείωση. Όμως από το σημείο αυτό και πίσω, προς τα τυλίγματα, δεν υπάρχει άλλη γείωση από την οποία μπορεί να επιστρέψει ρεύμα στον ουδέτερο.

 

Στην περίπτωση του δικτύου της ΔΕΗ το πρόβλημα εμφανίζεται επειδή το ρεύμα περνάει από τη γείωση στη γη, και από τις υπόλοιπες γειώσεις του ουδετέρου "ανεβαίνει" πάλι σε αυτόν. Στην περίπτωση που συζητάμε δεν υπάρχουν οι υπόλοιπες γειώσεις. Το δυναμικό των γειωμένων τμημάτων ανεβαίνει ως προς τη γη κατά την πτώση τάσης στην γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Miltos, μπερδεύτηκα λίγο. Αν αποσυνδεθεί ο ουδέτερος του ΕΗΖ σε ουδετερογείωση ΤΝ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Πριν απαντήσουμε στην αρχική ερώτηση είμαι της άποψης ότι πρώτα πρέπει να δει κανείς διάφορα, όπως σε τι δίκτυο βρίσκεται ΤΤ ή ΤΝ, αν υπάρχει ΥΣ και τι τιμές γειώσεων έχουν επιτευχθεί στην εγκατάστασή μας.

 

Το ότι πολλές φορές συνδέουν τη γείωση του ΕΗΖ σε χωριστό τρίγωνο είναι γεγονός, όμως τι να το κάνεις όταν η συν. αντίσταση του βρόχου δεν σε καλύπτει σε βραχυκύκλωμα? Πάντα πρέπει να σκεπτόμαστε ότι είναι δύσκολο να επιτυγχάνεις χαμηλές αντιστάσεις γείωσης και σε βάθος χρόνου. Είναι δύσκολο επίσης γιατί δεν είναι επιτρεπτό το 'ανακάτεμα' των δικτύων. Φυσικά το πρόβλημα μένει σ' αυτόν που έχει την ευθύνη της εγκατάστασης μετά τη περίοδο εγγύησης του κατασκευαστή (ο καθένας μπορεί να σου πεί ότι εμείς τη μετρήσαμε και τη βρήκαμε 1 ΩΜ). Εννοείται φυσικά ότι στην ουδετερογείωση πάντοτε φτιάχνεις τη δική σου γείωση όσο καλύτερη μπορείς, αν θυμάμαι καλά ο παλιός κανονισμός προέβλεπε 10ΩΜ τα οποία φυσικά δεν σε προστατεύουν σε διακοπή ουδετέρου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΛΟΤ 384 (όπως προανέφερα) δεν νομίζω ότι δίνει κάποια άλλη δυνατότητα

για τα μονίμως συνδεδεμένα Η/Ζ, παρά αυτή που περιέγραψα αρχικά.

 

Ο τρόπος είναι διεθνώς αποδεκτός ως ο πλέον ασφαλής.

 

Σημείωση: Ο ουδέτερος μπαίνει σε χωριστό τρίγωνο - όχι η γείωση (αυτή

συνδέεται σε αυτή του κτηρίου). Μάλιστα το τρίγωνο για τον ουδέτερο

πρέπει να μπει μακριά από την γείωση του κτηρίου...

 

Ο παλιός ΚΕΗΕ επέτρεπε και την ουδετέρωση για TN (με r <10Ω) όπως λέει

ο Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ότι έτσι λέει ο 384. Κουβέντα κάνουμε για να ερμηνεύσουμε το λόγο που τα γράφει αυτά.

Αν αποσυνδεθεί ο ουδέτερος του ΕΗΖ σε ουδετερογείωση ΤΝ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Πρόβλημα για τις συσκευές, ή για τον άνθρωπο. Δεν μπορώ να φανταστώ το δεύτερο. Μιλάω για την περίπτωση που έχουμε μία κοινή γείωση. Μπορεί να έχεις δίκιο, απλά δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Αν έχω 2 γειώσεις, μία για τον ουδέτερο του Η/Ζ και μία για την εγκατάσταση όπου ξαναγειώνω τον ουδέτερο, σίγουρα έχω πρόβλημα. Αν κοπεί ο ουδέτερος ανάμεσα στις 2 γειώσεις την κάτσαμε τη βάρκα.

 

Για να μην μπερδευόμαστε, ανοίξαμε 2 θέματα.

 

1)Κοινή γείωση ουδέτερου κόμβου και γείωση προστασίας της εγκατάστασης.

2)Δύο γειώσεις, μία για τον ουδέτερο και μία για την εγκατάσταση, όπου ξαναγειώνεται ο ουδέτερος (ουδετερογείωση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.