Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCAD ή Τέκτων;


Recommended Posts

Αρχικά γειά σας...

Είμαι νεο μέλος εδω και μπορώ να πω οτι επιτέλους βρήκα μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα. Είμαι φοιτήτρια στο 4ο εξάμηνο δημοσίου ΙΕΚ στην ειδικότητα "Σχεδιαστής μέσω Η/Υ", οπου εκει μαθαίνουμε το autoCAD.

Πρόσφατα πήγα σε ενα αρχιτεκτονικό γραφείο για πρακτική. Εκεί όμως δούλευαν με τον "Τέκτων".

Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει αν είναι πιο εύκολο η πιο δύσκολο πρόγραμμα απο το autoCAD.

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω οτι το autoCAD το γνωρίζω πάρα πολύ καλά και το χειρίζομαι με απίστευτη ευκολία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ελευθερία!

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία.

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To autocad όπως ξέρεις είναι ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα γενικής χρήσης. Το Τέκτων είναι εξειδικευμένο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, οπότε όλα γίνονται ευκολότερα και πολύ πιο γρήγορα.

 

Εγώ που δουλεύω χρόνια το Τέκτων , όταν βλέπω σχεδιασμό σε autocad , μου φαίνεται βασανιστήριο και σπατάλη χρόνου.

 

Νομίζω ότι το autocad αν δεν κυκλοφορούσε σε χίλιες δυο σπασμένες εκδόσεις , κανένας αρχιτέκτονας δεν θα το χρησιμοποιούσε πια.

Link to comment
Share on other sites

οτι συνηθίσει ο καθένας του φαίνεται πιο εύκολο... αν μάθεις όμως autocad θα μπορεις να κάνεις ότι σχέδιο θές και όχι μόνο αρχιτεκτονικό (π.χ. στατικό, μηχανολογικό, κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

... αν μάθεις όμως autocad θα μπορεις να κάνεις ότι σχέδιο θές και όχι μόνο αρχιτεκτονικό (π.χ. στατικό, μηχανολογικό, κ.τ.λ.)

Και με το Τέκτων κάνεις στατικά σχέδια (ξυλοτύπους)!

Οι ξυλότυποι του Fespa στο περιβάλλον του Τέκτων επεξεργάζονται μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δουλευω Τεκτωνα και Fespa..

Πρωτον αυτο που λεει ο ilias ισχυει 100%..

 

Σε οτι εχει να κανει με τον Τεκτωνα τωρα, ειναι παρα πολυ πιο ευκολο στην γενικη του χρηση απ'οτι το Autocad.. Δεν ξερω αν εχεις καποια επαφη με το συγκεκριμενο προγραμμα, αλλα αν θες να το δοκιμασεις μπορεις να βρεις demo στον ιστοτοπο της εταιριας (δεν εχεις δυνατοτητα αποθηκευσης).. Πιστευω ομως οτι αν "παιξεις" λιγο με το προγραμμα θα καταλαβεις τις γενικες του αρχες και θα δεις αν και ποσο σου κανει..

 

Το καλυτερο παντως θα ηταν να το μαθεις και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω και τα δύο. Το tekton για απλά σχέδια είναι οκ. Αν θέλεις να κάνεις κάτι πιο περίεργο σίγουρα θα "κολώσεις" (π.χ. μια σκάλα με πλατύσκαλο και μεταρρυθμιζόμενα σκαλοπάτια). Με το autocad κάνεις τα πάντα όμως προϋποθέτει ότι θα έχεις πολύ καλά blocks. Το tekton σου βγάζει όψεις-τομές κατευθείαν και έτσι γλιτώνεις κάποιο χρόνο. Βέβαια, οι τομές και οι όψεις αυτές χρειάζονται επεξεργασία.

 

Εγώ μία μελέτη την τελειώνω στον ίδιο χρόνο και με τα δύο προγράμματα. Στο autocad δουλεύεις πιο πολύ και γρηγορότερα ενώ στο tekton πιο λίγο αλλα με μικρότερη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει αν είναι πιο εύκολο η πιο δύσκολο πρόγραμμα απο το autoCAD.

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω οτι το autoCAD το γνωρίζω πάρα πολύ καλά και το χειρίζομαι με απίστευτη ευκολία.

το έμαθα σε 2 μέρες

 

δεν είναι δυσκολο είναι σπαστικό :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω κ τα 2.

 

Οι δικές μου παρατηρήσεις:

 

Το ACAD είναι πιό προσιτό στις ανάγκες ενός σχεδιαστή,άπαξ κ μάθεις κάποιες βασικές λειτουργίες του δουλεύεις απίστευτα γρήγορα και ΛΙΓΟΤΕΡΟ,σε αντίθεση με κάποια λεγόμενα συναδέλφων.

 

Γι' αυτό το λόγο οι προγραμματιστές του ΤΕΚΤΩΝΑ προσάρμοσαν τις βασικές του λειτουργίες σε αντιστοιχία του ACAD.

 

Ο ΤΕΚΤΩΝ είναι ένα πρόγραμμα που κατά τη γνώμη μου ο μόνος λόγος ύπαρξής του είναι o εύκολος και πρόχειρος φωτορεαλισμός.Τίποτε άλλο χρήσιμο σε αυτό το κατασκεύασμα του διαβόλου.Πολλές εναλλαγές tabs για απλά πραγματάκια,εξαιρετικά δύσχρηστο για γρήγορη σχεδίαση,προκαλεί ζαλάδες κ ημικρανίες (δεν κάνω πλάκα).Θετικό στη γρήγορη απόδοση ιδιοτήτων στοιχείων κ πιό εκλογικευμένα hatches κ lineweights,τα οποία γίνονται πανεύκολα,όμως για κάποιον που ξέρει από ctb δεν είναι τίποτα το φανταστικό.Επίσης πιό απλό στην εκτύπωση σχεδίων.Κατά τη γνώμη μου δεν τηρεί ΒΑΣΙΚΕΣ ανάγκες σχεδίασης,εν ολίγοις για σχεδιασμό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Για ένα απλό copy-paste γίνεται ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ,πρέπει να πατήσεις 5-6 κουμπιά,να κοκκινήσεις,να ξεκοκκινήσεις κ δεν αντέχω άλλο....το παράτησα το 2004.Τα snaps του είναι για γέλια,τα αρχεία του μηδενική συμβατότητα με άλλα προγράμματα αν δεν αγοράσεις τα Plugins.Το software αυτό δεν εκμεταλλεύεται ΚΑΘΟΛΟΥ τις δυνατότητες του mouse.......πώς διάολο να καταφέρει να σχεδιάσει κανείς έτσι?????

 

Το συνιστώ σε όσους δυσκολεύονται με το ACAD,γιατί έχει διαφορετική νοοτροπία ως λογισμικό σχεδίασης.

 

2-3 πραγματάκια του ACAD αν έπαιρναν τις λίγες ευκολίες του TEKTΩΝΑ , τότε το ACAD θα ήταν ασυναγώνιστο.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω εδώ και 2 χρόνια το Αutocad και το θεωρώ απίστευτα εύχρηστο.

Πρίν 2 μήνες έμαθα το Τέκτωνα, έχω αρχίσει και το δουλεύω σιγά σιγά- εξαιτίας του φωτορεαλισμού που έχει- αλλά μου φαίνεται τρομερά δυσχρηστο.

Με έχει δυσκολέψει ομολογουμένως..............;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.