Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Καταρχήν θέλω να σας χαιρετήσω όλους καθώς είναι η πρώτη μου ερώτηση ως νέος μηχανικός.Έχω οικόπεδο εντός οικισμού 900 τ.μ. το οποίο έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό.Ερώτηση γίνεται να τεμαχισθεί σε 2 άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα:(o οικισμός είναι πληθυσμού 2200 ατόμων)

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες

Εάν το πρόσωπο του οικοπέδου σου, είναι ικανό ώστε να χωρέσουνε 2 οικόπεδα (2 νέα πρόσωπα εννοώ), ναι τότε μπορείς, σε συνδυασμό πάντα με τι αρτιότητα έχεις στην περιοχή.

Συνήθως οι οικισμοί έχουν απαιτούμενο πρόσωπο 12 ή 14 μέτρα και εμβαδό 300,0 τμ.

Ο οικισμός λογικά θα έχει οριοθέτηση ή και διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Στις παραπάνω σωστές συμβουλές, θέλω να προσθέσω ότι, το πλάτος της δημοτικής οδού πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 μ., όπως ορίζεται στο πδ των οικισμών <2000 κατ., δεδομένου ότι δεν είναι δυνατή, πλέον, η παραχώρηση λωρίδας από το οικόπεδο για τη διαπλάτυνση της οδού.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , δηλαδή με την εγκύκλιο 1-2010 δεν μπορούν τα οικόπεδα εντός οικισμών <2000 κατ. να παραχωρήσουν λωρίδα ούτε για διαπλάτυνση υφιστάμενης οδού;

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που συνδέω την εγκύκλιο 1/2010 με το θέμα της διαπλάτυνσης των δρόμων των οικισμών <2000, είναι γιατί η εγκύκλιος ορίζει στο Β

"Μετά τα παραπάνω καλούνται όλες οι Πολεοδομικές υπηρεσίες

1. να μην εγκρίνουν πράξεις κατ' εφαρμογή των παραπάνω παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 6 του πδ 24.4/3.5.1985 (ΦΕΚ 181Δ)"

 

Η παρ. 3 του άρθρου 6 αναφέρεται στη διαδικασία αύξησης του πλάτους των δρόμων από 4 μ. έως 8 μ. Επομένως, η εγκύκλιος 1/2010 επηρεάζει ΑΜΕΣΑ και τη διαδικασία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

είναι απολύτως βέβαιο ότι θα ακολουθήσει νέα εγκύκλιος ερμηνευτική της 1/2010

γιατί μάλλον άλλα ήθελαν να γράψουν

η απόφαση του ΣτΕ είναι ξεκάρη και αφορά παραχώρηση σε όλο το πλάτος δηλ αρχική διάνοιξη

διαφορετικά θα έχουμε για τα προυφιστάμενα του σχετικού διατάγματος οικόπεδα άρτια κατα το εμβαδόν ,μη οικοδομήσιμα όμως λόγω προσώπου σε στενότερο δρόμο

πώς θα καταστούν οικοδομήσιμα???????

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ κατάλαβα διαβάζοντας την εγκύκλιο ότι δεν εμποδίζει την παραχώρηση για διαπλάτυνση οδού όπως άλλωστε και η απόφαση του ΣΤΕ όπως μου επισήμανε και συμβολαιογράφος Αν δεν είναι έτσι στο χωριό μου που πρέπει να έχουν τα οικόπεδα πρόσωπο σε πλάτους 8 μ. οδό κανένα οικόπεδο δεν θα είναι οικοδομήσιμο ακόμα και αυτά που δεν είναι τυφλά επομένως θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά !!!!!!!! να εγκατασταθούμε στα κονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που προκαλούνται από την εγκύκλιο 1/2010 πολλαπλασιάζονται καθημερινά χωρίς να γνωρίζουμε 1) αν είναι μόνον αυτά που έχουμε καταλάβει μέχρι σήμερα, 2) αν οι εισηγητές της γνώριζαν τις πραγματικές διαστάσεις και τις συνέπειες που είχαν οι προτάσεις τους και 3) αν θα αναλάβει κάποιος, υπεύθυνα, από το υπουργείο να κατανοήσει το θέμα και να διορθώσει την απερίγραπτη κατάσταση που δημιουργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλώς ήρθες

Εάν το πρόσωπο του οικοπέδου σου, είναι ικανό ώστε να χωρέσουνε 2 οικόπεδα (2 νέα πρόσωπα εννοώ), ναι τότε μπορείς, σε συνδυασμό πάντα με τι αρτιότητα έχεις στην περιοχή.

Συνήθως οι οικισμοί έχουν απαιτούμενο πρόσωπο 12 ή 14 μέτρα και εμβαδό 300,0 τμ.

Ο οικισμός λογικά θα έχει οριοθέτηση ή και διανομή.

 

Το πρόσωπο των 12 μ. ισχύει μόνο για οδούς μετά το 1985.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.