Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Πολοι μηχανικοί με ρωτανε για αποστατες. Λογω κοστους βαζουν πλαστικούς. Προσοχή κατα την ξηρανση υπαρχει αντιδραση με το πλαστικό και το Πεχα παει στο 9.8 αμέσως. Δηλαδη προσεχουμε το παχος αλλα τι να το κανεις. παραθετω φωτο με αποστάτες.

 

Στο προηγουμενο σχολιο

 

η πρωτη εικόνα με την τρυπα ειναι για να περάσει ο οπλισμος συσφιξης του καλουπιου (πεταλουδα). Γερμανική πατεντα.

post-25492-131887235816_thumb.jpg

post-25492-131887235821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολοι μηχανικοί με ρωτανε για αποστατες. Λογω κοστους βαζουν πλαστικούς. Προσοχή κατα την ξηρανση υπαρχει αντιδραση με το πλαστικό και το Πεχα παει στο 9.8 αμέσως. Δηλαδη προσεχουμε το παχος αλλα τι να το κανεις. παραθετω φωτο με αποστάτες.

 

 

Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω την πολύ σημαντική παράθεση των στοιχείων που προσφέρετε, αλλά αυτό είναι πολύ σοβαρό.

Έχετε παραπάνω στοιχεία? Όλα τα πλαστικά? Κάποια συγκεκριμένη σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι κομμενη ντιζα (που χρησιμοποιειται για να κρατησει το καλουπι..)

 

Κ. Ροδοπουλε τετοιοι αποστατες υπαρχουν στην ελληνικη αγοαρα (εγω δεν τους εχω συναντησει) και τι κοστος εχουν??? Οι κυκλικοι θα ειναι δυσκολοι στην τοποθετηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω την πολύ σημαντική παράθεση των στοιχείων που προσφέρετε, αλλά αυτό είναι πολύ σοβαρό.

Έχετε παραπάνω στοιχεία? Όλα τα πλαστικά? Κάποια συγκεκριμένη σύνθεση?

 

Βαζω γενικα λινκς. Εαν προβω σε συγκεκριμενη συνθεση θα αποκαλυψω εταιρεια. Απλα θα πω να τηρουνται German DIN standards 1045. Εαν οχι πολυ μακρια διοτι η πρωτη υλη ειναι απο ανακυκλωμενο πλαστικό απο Κινα.

 

http://findarticles.com/p/articles/mi_qa5379/is_200504/ai_n21374969/

 

To paper is here

 

Cement and Concrete Research

Volume 12, Issue 4, July 1982, Pages 475-484

 

http://www.bcrc.com.au/Technical/Technical-Notes/TechNotes/TN-007-Attainment-of-Cover.aspx

----------------------------------------------------------------------

 

Απαντηση στο Ερωτημα

 

Ειναι απο καρωτο στην Γεφυρα Ριο-Αντιριο. Η επικαλυψη ειναι 70 χιλιοστα. Το πιο ωραιο στην φωτο γεφυρα.

 

Για τετοια πλατοι ρωγμων τι ξερουμε απο το Πολυτεχνειο?

post-25492-131887235842_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tετοιες ρωγμες μπορει να ειναι και απο συστολη ρηρανσεως...Με προβληματιζει που ειναι σε ολο το παχος της πλακας...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ειναι πλάκα. Ειναι το βαθρο της γεφυρας. καμια 20 μετρα.

 

Πρεπει να ειναι κομμενη ντιζα (που χρησιμοποιειται για να κρατησει το καλουπι..)

 

Κ. Ροδοπουλε τετοιοι αποστατες υπαρχουν στην ελληνικη αγοαρα (εγω δεν τους εχω συναντησει) και τι κοστος εχουν??? Οι κυκλικοι θα ειναι δυσκολοι στην τοποθετηση...

 

Βεβαια και υπαρχουν. Το κόστος ειναι σχεδόν διπλάσιο. Οι κυκλικοί ειναι οι πιο ευκόλοι. Περναει η ντίζα απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρη και δεν καταλαβαινω απο που εχει παρθει... Φαινεται και καποιο προσθετο υλικο το οποιο εχει ρηγματωθει...

 

Αντικριστα.

 

Αυτο δεν το επιασα....Μεσα στο καλουπι μπαινουν?Αλλα γτ???Παλι θα κοψεις την ντιζα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.