Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Καλημέρα, σε νέα κατασκευή κοντά στη θαλασσα θέλω μία πρόταση για επάλειψη στον οπλισμό των μπαλκονιών ώστε να μην έχω θέμα διάβρωσης (εκτός απο αποστάστες, επικάλυψη κτλ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα εφαρμόσεις την Αρχη ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2. Δηλαδή θα περάσεις στο σκυρόδεμα έναν υδροφοβισμό τάξης ΙΙ, μετά  λεπτόκοκκη εξομαλυντική στρώση 2-4mm και μετά βαφή. Ολα με το πρότυπο 1504-2.  Εαν επαναλαμβάνεις την βαφή σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν θα έχεις ποτέ διάβρωση με πιθανότητα 60-72%.

 

Εαν θες να αυξήσεις την πιθανότητα σου μπορείς να επαλείψεις και τον οπλισμό πριν την σκυροδέτηση με Zinc Rich primer και να εφαρμόσεις τα ανωτέρω. Πιθανότητα 86-93%

 

Εαν θες να φτάσεις σε πιθανότητα >100% τότε κάνεις χρήση ανοδίων τύπου 2G και πάλι το στάδιο 1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη αλλα τα προσμικτα σκυροδέματος για περιορισμό διάβρωσης θα πρέπει να λειτουργούν με ελάχιστες απαιτήσεις 325 Kgr/m3 τσιμέντο και Ν/Τ<=0,52. Επίσης η επικάλυψη θα πρέπει να είναι 1,2 φορές το μέγιστο αδρανές κατ ελάχιστον. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη αλλα τα προσμικτα σκυροδέματος για περιορισμό διάβρωσης θα πρέπει να λειτουργούν με ελάχιστες απαιτήσεις 325 Kgr/m3 τσιμέντο και Ν/Τ<=0,52. Επίσης η επικάλυψη θα πρέπει να είναι 1,2 φορές το μέγιστο αδρανές κατ ελάχιστον. 

Για να γίνει αυτό έστω και S2 τι ρευστοποιητή χρειάζεται;

 

Προσωπική εμπειρία που έχω από τέτοιους λόγους Ν/Τ είναι πως θέλει πάνω από 350Kgr τσιμέντο και ρευστοποιητή στο φουλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρευστοποιητη 4ης γενιας.

Με τη δοσολογια που οριζει η εταιρεια (οχι 1λτ το κμ και τελος).

Η δοσολογια ειναι ποσοστο κατα βαρος τσιμεντου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό έστω και S2 τι ρευστοποιητή χρειάζεται;

 

Προσωπική εμπειρία που έχω από τέτοιους λόγους Ν/Τ είναι πως θέλει πάνω από 350Kgr τσιμέντο και ρευστοποιητή στο φουλ!!!

 

Η κάθιση του σκυροδέματος δεν επηρεάζεται απο τον μειωτή νερού (4ης γενιάς) αλλά κατά βάση απο τις κοκκομετρικές καμπύλες των αδρανών σε ποσοστό μέχρι και 60%. 

Link to comment
Share on other sites

Τι σκυρόδεμα αποφάσισες να ρίξεις;

C20/25 έχει η μελέτη (παραθαλάσσιο).Με προβληματίζουν ιδιαίτερα οι κάτω οπλισμοί των μπαλκονιών (να επιτευχθεί η επικάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

C20/25 με 275 Kg τσιμέντο;

 

Θα σου έλεγα να πας με C25/30 καλύτερα και ότι έχουν αναφέρει παραπάνω οι συνάδελφοι.......

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.