Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

terry

 

υγειές σκυρόδεμα 12-13.

 

μόνο με μανδύα δεν ξέρω εαν θα αλλάξει επειδή μιλάμε για ενα ηλεκτρικό κύκλωμα αρκετα μεγάλο. Χρειάζεται κατα την γνώμη μου αποκαλυψη της επικάλυψης+ καθαρισμός με αμμοβολη + αναστολεας Ceredur CD 31 και ανόδια για σιγουρια και μετα μανδύας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δυναμικό μετρήθηκε με Half-Cell κατα ASTM C876 - 09. Εγιναν 240 μετρήσεις ανα τετραγωνικό. Μετρήθηκε επίσης αγωγιμότητα, χλωριώντα, υγρασία σκυροδεματος, υγρασία περιβάλλοντος, κλπ. Η διαδικασία εγινε κατα τα Αμερικάνικα πρότυπα.

 

Δεν το έχω το πρότυπο. Οπότε να διευκρινήσω τις ερωτήσεις μου. (Για αυτό τον λόγο είναι χρήσιμα τα πρότυπα, επειδή αποφεύγεται αυτή η ταλαιπωρία)

Μετρήθηκε το δυναμικό ανάμεσα στον οπλισμό και στο σκυρόδεμα γύρω από τον οπλισμό;

Το half-cell είναι το κανονικό (υδρογόνου) ή θειούχου χαλκού;

Οι 240 μετρήσεις ανά τετραγωνικό έγιναν μετακινώντας το ηλετρόδιο σε 240 θέσεις ή μήπως το ηλεκτρόδιο αναφοράς ήταν σταθερό και το άλλο άκρο μέτρησης μετακινούνταν;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θειούχου χαλκού. η ηλετρική αγωγιμότητα ηταν 5-6 ΚΩcm. Για κάθε τετραγωνικό επιφάνειας εγινε μοναδική γείωση. Το μηχανημα που εχουμε έχει roller gauge γράφει διαδρομή και δυναμικό. Δημιουργείς καναβο ανα 30 χιλιοστα και το τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον !

 

Για να έχουμε μία πιο ρεαλιστική εικόνα της σοβαρότητας της κατάστασης, υπάρχουν μήπως συγκριτικά στοιχεία σε άλλες οικοδομές στην Αθήνα, είτε νεότερες είτε παλαιότερες από αυτήν του 87;

Link to comment
Share on other sites

Απο δικές μας μετρησεις Ο αξονας της αριστερης φωτο είναι ο ιδιος με την δεξια. Βάζω και φωτό με μετρήσεις απο το κολυμβητήριο του Παν. Πατρών για να δείτε τι βλέπω καθε μέρα. Και μια απο πολυκατ στα Εξάρχεια του 1971. Ειναι εξωτερικό υποστύλωμα όπου ειχαν βάλει μάρμαρο για ομορφιά.

post-25492-131887234186_thumb.jpg

post-25492-131887234197_thumb.jpg

post-25492-13188723421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βάθος ενανθράκωσης δεν το κατέχω.

Το δυναμικό κάτι μου λέει. Για το κολυμβητήριο με τα 500 mV, εντάξει είναι λογικό εν μέρει. Υγρασία από παντού.

 

Οι μετρήσεις δυναμικού σε άλλες συνήθεις πολυκατοικίες, πού κυμαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί το 550 ειναι εντάξει. Βάλε τώρα και αντοχή σκυροδέματος 2.5MPa, ανοιγμα 27μετρα, και πες μου γιατί λειτουργεί ακόμα?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Παγκράτι. Πολυκατοικία του 1962. Δυναμικό -220 μέχρι -270mV. Εδω υπήρχαν προβλήματα απο την αποχετευση του δρόμου. Αντοχή σκυροδεματος 39 MPa. Ενανθράκωση 78 χιλιοστά.

 

Πατησίων. Πολυκατοικία του 1967. Δυναμικό -190 μέχρι -220mV. Αντοχή σκυροδεματος 52 MPa. Ενανθράκωση 121 χιλιοστά.

 

Γλυφαδα. Μονοκατοικία 3 ορόφων του 1982. Εμβαδό κάτοψης 320 τετραγωνικά. Δυναμικό -290 μέχρι -370mV. Αντοχή σκυροδέματος 8MPa ΝΑΙ 8MPa. Οπλισμός απο φ12 βρέθηκε φ4. Δυο μηχανικοί έφυγαν τρέχοντας. Ο τρίτος κοστολόγησε 170Κ Ευρώ την επισκευή. Δεν έμαθα περισσσότερα.

 

ΑΛεξάνδρας (λιγο παρακάτω απο την Λεωφόρο). Γραφεία και μεγάλη τράπεζα στο εισόγειο. Κατασκευής 1979. Αντοχή σκυροδεματος 62 MPa. Ενανθράκωση 110 χιλιοστά. Δυναμικό -210 μέχρι -270mV. Συνδετήρες ανα 50 εκατ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο της Γλυφαδας στεκεται ακομα???????

Δοθηκε καμια εξηγηση για τα αποτελεσματα αυτα? Κοντα στη θαλλασα, μικρη επικαλυψη, κατι? Πως το δικαιολογεις? Μιλαμε για τραγικα νουμερα!!!

 

Το κολυμβητηριο ειναι κλειστο??? Εγιναν μετρησεις μεσα-εξω?

Η κατασταση του οπλισμου και η αντοχη ηταν η ιδια/αναλογη?

Link to comment
Share on other sites

Οι αντοχες που δινεις για το σκυροδεμα ειναι απο κρουσιμετρήσεις????

 

Γενικα η ενανθρακωση οσο κ να φαινεται ανοητο, αυξανει την αντοχη του σκυροδεματος.... Τωρα αντοχες 8Μρα μου φαινονται πολυ μικρες, εκτος αν και αυτες εγιναν με κρουσιμετρο σε αποσαθρωμενο σκυρόδεμα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, τι ανόητο. Το σκυρόδεμα μετατρέπεται σε ασβεστόλιθο, είναι αληθές και λογικό αυτό. Το θέμα είναι ότι ταυτόχρονα οξειδώνεται και ο χάλυβας, οπότε δώρον άδωρον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.