Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

Mια ερώτηση προς τους συναδέλφους που διαγράφτηκαν απο ΤΠΕΔΕ.

 

Ηρθε και μένα η διαγραφή μου προσφάτως. Στην ΥΔ δήλωση γράφω πλέον πως δνε εχω υποχρεωση ασφάλισης στο ΤΠΕΔΕ ως νέος ασφαλισμένος (βάσει του μπλα μπλα μπλα) σύμφωνα με την τάδε απόφαση ΕΤΑΑ, ΤΠΕΔΕ μπλα μπλα μπλα και επισυνάπτω και την διαγραφή μου σε φωτοαντίγραφο.

 

Είμαι καλυμμένος έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν κάνω καν αναφορά. Η μόνη αναφορά που μου χουν ζητήσει να αναγράφεται στις υπεύθυνες δηλώσεις, είναι ότι δεν είμαι μέλος και δεν οφείλω συνδρομή σε κανένα εργοληπτικό σύνδεσμο (αυτό για την ΠΕΣΕΔΕ). Σε κάθε περίπτωση διαβάζεις τη διακήρυξη και βλέπεις τι ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δηλαδή εγώ που θέλω να γραφτώ τώρα δεν θα έχω καθόλου εισφορές???

Ποιός ο λόγος τότε να μην εγγραφούν ως εργολήπτες όλοι οι μηχανικοί???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρωστά τους μήνες του 2014. Δηλαδή 7 μήνες με τον Ιούλιο του 2014.

Πρέπει να τους πληρώσω 7*34,11 = 238,77€ για να μπορέσουν να με διαγράψουν?

Ειδάλλως θα τρέχουν οι οφειλές εις τον αιώνα τους αιώνας...και θα περνάνε αργότερα στο ΤΣΜΕΔΕ ή στην εφορία?

 

Επί της ουσίας δηλαδή είναι μονόδρομος η πληρωμή των 238,77€...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. 

Οταν πήγα κι εγω  για διαγραφή (ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ μετά το '93, μονο τότε διαγράφεσαι) ευτυχως είχα μόνο 2 μήνες οφειλή. Σου βγάζουν επι τόπου το ποσό, πάς ΕΤΕ, πληρώνεις και αν έχει όρεξη η υπάλληλος στο ΤΠΕΔΕ σου τυπώνει και την διαγραφή, αλλιώς στην στέλνει ταχυδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λίγο καιρό μου ήρθε το παρακάτω e-mail:

 

"Επ’ ευκαιρία της εγγραφής σας στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων (Μ.Ε.ΕΠ.)  θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την Ένωσή μας, την Πανελλήνια Ένωση Διπλωματούχων Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΠΕΔΜΕΔΕ) και τα οφέλη εγγραφής σας σε αυτή.

Συνημμένα θα βρείτε επιστολή του Προέδρου, πίνακα με τις ετήσιες συνδρομές αναλόγως της τάξης πτυχίου καθώς και αίτηση εγγραφής για την ατομική εργοληπτική επιχείρηση ή στέλεχος εταιρείας  καθώς επίσης και για την εταιρεία.

Θα είναι ιδιαίτερη τιμή και χαρά να σας εγγράψουμε στα μητρώα της Ένωσής μας.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας."

 

Στην επιστολή αναγράφει

"Ενημερωθήκαμε για την πρόσφατη ένταξη της επιχείρησής σας στο Μητρώο Εργοληπτικών
Επιχειρήσεων (ΜΕΕΠ) του Υπουργείου ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ. και εν όψει της αναγκαιότητας εγγραφής σας σε
μία Εργοληπτική Οργάνωση για να έχετε τη δυνατότητα συμμετοχής σε δημοπρασίες
και είσπραξης
στο μέλλον του εφ’ άπαξ χρηματικού βοηθήματος από το ΕΤΑΑ Τομέας Πρόνοιας Εργοληπτών
Δημοσίων Έργων, θέλουμε με την επιστολή μας αυτή να σας παρουσιάσουμε συνοπτικά την
ΠΕΔΜΕΔΕ και να σας καλέσουμε να ενταχθείτε σε αυτήν."

 

Πώς να μην μπερδευτεί ο νέος λοιπόν???

Αναγκαιότητα εγγραφής, αλλιώς ...πάπαλα!!!

Επιστολή που σου έρχεται Σεπτέμβριο 2014 με όλα αυτά που έχετε γράψει πριν.

Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου στο παραπάνω είναι:

 

1) Η εγγραφή είναι αναγκαιότητα όπως λεει όχι υποχρεωτικότητα.

 

2) Στις Διακηρύξεις τύπου Β (τα έργα των οποίων δεν εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής των Οδηγιών 2004/18 και 2004/17) σύμφωνα με το άρθρο 23.2.2. ε΄ "Οι διαγωνιζόμενες εργοληπτικές επιχειρήσεις οφείλουν να καταθέτουν πιστοποιητικά εκπλήρωσης των οικονομικών τους υποχρεώσεων

προς τις επαγγελματικές εργοληπτικές ενώσεις ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε τέτοιες ενώσεις».
 
3) Στις Διακηρύξεις, δε, τύπου Α (τα έργα των οποίων εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής των Οδηγιών 2004/18 και 2004/17) δεν υπάρχει καμία αναφορά περί προσκόμισης του πιστοποιητικού ή της υπεύθυνης δήλωσης.
 
4)  Το αποδεικτικό καταβολής των εισφορών στις εργοληπτικές ενώσεις προβλέπεται από την εθνική νομοθεσία (άρθρο 17, παρ. 3, Π.Δ. 609/1985) και προσκομίζεται εφόσον ο διαγωνιζόμενος είναι εγγεγραμμένος σε τέτοια οργάνωση (άρθρο 20, παρ. 9, Ν. 3669/2008).
 
5) Στο ισχύον Σύνταγμα, άρθρο 12, υπάρχει το δικαίωμα (όχι υποχρέωση) του "συνεταιρίζεσθαι". Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι παρέχεται από το Σύνταγμα η ελευθερία του να ανήκει (ή να μην ανήκει) κάποιος σε σωματεία. Αρα αν κάποιος εργολήπτης δεν είναι εγγεγραμμένος πρέπει να προσκομίσει σχετική υπεύθυνη δήλωση προκειμένου να καλυφθεί αναφορικά με το αυτό ζητούμενο στην διακήρυξη. (η οποία αποτελεί "κανονιστική πράξη")
 
Αρα θεωρώ ότι η επιλογή της εγγραφή ή μη είναι καθαρά θέμα του κάθε εργολήπτη.
Link to comment
Share on other sites

υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε τέτοιες ενώσεις"

 

Αυτό, ακόμα και αν δεν αναγράφεται στην διακήρυξη???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.