Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

ενδοδαπέδια θέρμανση αντλία

• Please log in to reply
292 απαντήσεις στο θέμα

#1 engant

engant

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 377 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΚομοτηνή
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 02 Απρίλιος 2010 - 08:58

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

Σε ένα σπίτι 200 τμ έχει στρωθεί ενδοδαπέδια θέρμανση σε καθαρά 160 τμ. έχω μία αντλία θερμότητας που καταναλώνει μέσο όρο 2 kwh την ώρα/ημέρα..Δηλαδή 48 kwh/ημέρα..Έχω υπολογίσει ότι η κατανάλωση γίνεται μισές kwh με ημερήσιο ρεύμα και μισές με νυχτερινό, που σημαίνει ένα μέσο όρο kwh 0.10 ευρώ ανά kwh

Το σπίτι είναι καινούργιο(2009) και ήθελα να γνωρίζω αν τελικά έβαζα πετρέλαιο με συνέφερε ή όχι. Πως μετατρέπουμε τα lt σε kwh?
Έχω όλα τα οικονομικά στοιχεία αγοράς της αντλίας για να συγκρίνουμε με μια εγκατάσταση πετρελαίου και όπως επίσης τα στοιχεία θερμομόνωσης της οικίας..
  • 0

#2 gliv

gliv

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 132 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 02 Απρίλιος 2010 - 17:58

Χρόνια Πολλά και σε εσένα συνάδελφε!

Το πετρέλαιο έχει 10000 kcal/kg το οποίο μετατρέποντας το δίνει: 9.69 Κwh/lt

Όμως έχεις και τις απώλειες στο λεβητοστάσιο ... που εξαρτώνται από πολλά.
Με μία καλή σχεδίαση, η απόδοση ενός τέτοιου συστήματος πρέπει να κυμαίνεται
από 80% -90%, κατά το περισσότερο διάστημα που λειτουργεί.

Η θερμομόνωση δεν νομίζω να αλλάζει τίποτε σημαντικό ως προς την, εν λόγω, σύγκριση.

Τι συμπεραίνεις;
  • 0

#3 ariss

ariss

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 166 Μηνύματα:

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 00:58

Οι αντλίες θερμότητας θεωρητικά έχουν βαθμό απόδοσης πάνω απο την μονάδα. Αυτό σημαίνει ότι για να θερμάνεις το ίδιο σύστημα με λέβητα πετρελαίου θα χρείαζόσουν περισότερες κιλοβατώρες απο αυτές που καταναλώνει η Α.Θ.
Δηλαδή πρέπει να αντιστοιχίσεις σε πετρέλαιο τις κιλοβατώρες που αποδίδει στη θέρμανση η Α.Θ. και όχι αυτές που καταναλώνει απο το ρολόι της ΔΕΗ.
Επειτά συγκρίνεις το κόστος λειτουργίας τώρα με τον υποτιθέμενο λέβητα.
  • 0

#4 alej

alej

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 916 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 07:25

Λογικά θα καταλήξεις ότι συμφέρει το πετρέλαιο... Αν έβαζες fcu θα είχες το πλεονέκτημα της ψύξης.
  • 0

#5 gliv

gliv

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 132 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 09:39

Πολύ σωστή η παρατήρηση του ariss!

Συμπληρώνοντας το προηγούμενο post μου, για σύστημα με λέβητα, πρέπει να συνυπολογίσεις
και την - έστω και μικρή - κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας για τον κυκλοφορητή και τον καυστήρα.
  • 0

#6 nomad

nomad

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 66 Μηνύματα:

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 10:08

ariss γιατί να το κάνει έτσι; ***

Ο engant ξέρει τι πληρώνει σε ρεύμα για την ΑΘ και πρέπει να υπολογίσει ή να "εκτιμήσει" τι θα πλήρωνε αν το ίδιο σπίτι το ζέσταινε με πετρέλαιο.
Εδώ είναι και το πρόβλημα, ο μόνος ακριβής τρόπος είναι να βάλει ένα λέβητα στη θέση της ΑΘ και να το δουλέψει ένα χειμώνα για να δει πόσα λίτρα θα κάψει, πράγμα που φυσικά δε γίνεται :D
Μόνο εκτίμηση λοιπόν μπορεί να γίνει, π.χ. να βρει πόσο πετρέλαιο καίνε άλλα σπίτια, στα ίδια τμ και με παρόμοια μόνωση στην περιοχή του.

engant όταν βγάλεις άκρη πες μας, έχει ενδιαφέρον το θέμα.
Πάντως τα 150€ το μήνα που πληρώνεις, μου φαίνονται οικονομικά για τόσα μέτρα σπιτιού και για την περιοχή.
Για να μη μπερδευόμαστε, εννοώ πως 150€ πετρέλαιο το μήνα δε θα έφταναν για να ζεστάνεις τόσα τμ στην περιοχή.

--------edit

*** Ο αναλυτικός τρόπος που προτείνουν οι συνάδελφοι δε πρόκειται να δουλέψει για 2 κυρίως λόγους:
1). Ο βαθμός απόδοσης της ΑΘ μεταβαλλεται με την εξωτερική θερμοκρασία.
2). Η ΑΘ λειτουργεί ως ΑΘ μέχρι κάποια ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία (0C, -3C, -5C καπου εκεί ανάλογα με τον κατασκευαστή). Από εκεί και κάτω λειτουργεί με αντιστάσεις όπως ο θερμοσίφωνας.
  • 0

#7 ariss

ariss

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 166 Μηνύματα:

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 11:05

Nomad συμφωνούμε. Γιαυτό και είπα πως θεωρητικά ο βαθμός απόδοσης είναι πάνω απο τη μονάδα.
Επειδή όμως αποκλείεται να βρεί και σπίτι με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό του και η δική σου λύση δεν είναι τόσο ακριβης.
Μπορείς να δείς τι αναφέρει το manual ως βαθμό απόδοσης και να των μειώσεις ενα 20-30%. Και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς.
Κατα τη γνώμη μου όλοι αυτοί είναι μπακαλίστικοι τρόποι.
Για να είσια σίγουρος θα πρέπει να δεις τη μελέτη θερμικών απωλειών αν υπάρχει να διαστασιολογήσεις λέβητα να υπολογίσεις απώλειες και μετά να συγκρίνεις.
  • 0

#8 engant

engant

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 377 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΚομοτηνή
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 15:49

Ευχαριστώ κατ αρχάς για το ενδιαφέρον σας
Ήθελα να αναφέρω ότι το μέσο cop της αντλίας είναι 3.2...Μιλάω για αντλία με 19kw θερμικό φορτίο και 16 kw ψυκτικό(αυτά είναι τα μέγιστα που αποδίδει καθώς είναι inverter)...
Μελέτη θερμικών απωλειών δεν υπάρχει παρά μόνο μελέτη θερμομόνωσης
Αν είναι χρήσιμη να μπω στη διαδικασία να την κάνω..Αν και μου ανέφερε ο μηχ/γος που έκανε την εγκατάσταση της ενδ/διας θέρμανσης ότι έχω 12500-13000 kcal...Τοποθέτησε 155τμ καθαρά ενδοδαπέδιας θέρμανσης(200 τμ είναι το σπίτι με την εξωτερική τοιχοποιία)..
Δεν ξέρω αν βοήθησα...Απλά ψάχνω να συγκρίνω τι τάξη μεγέθους εξοικονόμησης κάνει η ΑΘ σε σχέση με το πετρέλαιο...Υπολογίζω ότι αν κάνει 35-40% εξοικονόμηση, τότε απόσβεση γίνεται σε 5-6 έτη...Έτσι μου ανέφερε και ο μηχ/γος που έκανε τις συγκρίσεις του με το πετρέλαιο..
  • 0

#9 ariss

ariss

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 166 Μηνύματα:

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 19:44

Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς :
Με COP 3.2 έχεις εξεικονόμηση περίου 5 ευρώ την ημέρα
Με COP 2.5 έχεις εξεικονόμηση περίπου 3 ετρώ ανα ημέρα
Τιμη πετρελαίου 0.65 ευρώ το λίτρο και 10 κιλοβατώρες ανα λίτρο πετρελαίου.
Αν ξέρεις πόσες ημέρες χρησιμοποιείς τη ΑΘ είναι εύκολο να βρείς πόσο εξεικονομείς το χρόνο.
Σκέψου όμως ότι με τον λέβητα θα χρειαζόσουν και έξτρα κλιματιστικά για κλιματισμό.
Περιμένουμε το πορισμα!
  • 1

#10 gliv

gliv

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 132 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2010 - 20:37

Η Α.Θ. πρέπει να σου δίνει και κάποια στατιστικά στο display αλλά το θεωρώ μάλλον
απίθανο να μετρά αποδιδόμενες KWh. Συνήθως, έχουν ώρες λειτουργίας, κτλ. Για
ρίξε μιά ματιά...

Μόνον με θερμιδομέτρηση θα μπορούσε κανείς να βρει την πραγματική αποδιδομένη
ενέργεια σε μία περίοδο.

Ο κατασκευαστής πρέπει να σου δίνει πίνακες με απορροφόμενη ισχύ και αποδιδόμενη
ισχύ για μερικές ενδεικτικές εξωτερικές θερμοκρασίες. Βρες ποιά ταιριάζει στην μέση
της περιοχής σου (π.χ. ανά μήνα) και κάνε έναν πρώτο (πολύ-πολύ προσεγγιστικό)
υπολογισμό.

Συμφωνώ με τον nomad ότι το κόστος φαίνεται χαμηλό.

Τι κόστος είχε η Α.Θ.;;;
  • 1

Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: ενδοδαπέδια, θέρμανση, αντλία