Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 3 Ψήφοι

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

ενδοδαπέδια θέρμανση αντλία

• Please log in to reply
487 απαντήσεις στο θέμα

#21 PANAGOSl

PANAGOSl

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 4 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΚΟΝΤΑ ΣΕ ΒΟΥΝΑ...
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 07 Οκτώβριος 2012 - 12:58

φιλε Αriss υπαρχει μετρητης κιλοβατωρων της ABB για τη μετρηση καταναλωσης των Α/Θ με τιμη
80+ ΦΠΑ (τιμη καταλογου). Ο κωδικος προιοντος νομιζω ειναι C11
  • 0

#22 statik

statik

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 308 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαAthens
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 11:44

Ενδιαφερομαι και εγω για αντλια θερμοτητας αλλα εχω μια πολυ σημαντική απορια για την καταναλωση την οποια δεν εχω καταλαβει και το χειροτερο ειναι οτι ΔΕΝ την εχουν καταλαβει και αυτοι που τα πουλανε!!!!!!!!
Τους ρωταω αφου τελικα η μονη καταναλωση που εχω ειναι το ρευμα, την απλη και ευλογη ερωτηση ποση ιχυει σε KW ειναι το μηχανημα για να υπολογισω και εγω το κοστος. ΟΛΟΙ (εκτος απο εναν) μου λενε (για 120τμ) 12-15ΚW . Με το που ακου αυτο το νουμερο τα παραταω ολα διοτι με τετοια καταναλωση βαζω εναν απλο ηληκτρολεβητα που μου βγαινει πολυ ποιο φθηνος και χωις την τετρσαστια εχωτερικη μοναδα.
Καθως όμως χαζευα τα φυλλαδια και στο διαδυκτιο διαπισωνω στα χαρακτηριστηκα ιτι αναφερουν ΑΠΟΔΟΣΗ πχ 15ΚW, με βαθμο αποδοσης COP 4, και Ισχυ 3,75 ΚW(το οποιο βγαινει 15/4=3,75). Οποτε αναρωτιεμαι αν τελικα η απαντηση στην ερωτηση μου ειναι το 3,75KW και οχι το 15KW. Αν ειναι ετσι θα παω να βαλω οποςδηποτε, αν και με προβληματιζει ιτι το νερο φθανει στους 60βαθμους ενω στο πετρελαιο 70.
Παρακαλω απαντηστε μου οσοι γνωριζεται γιατι αυτοι στα καταστηματα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.
  • 1

#23 nvel

nvel

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.166 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Ηλ/γος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 12:09

για να πάρουμε σωστή απάντηση πρέπει να κάνουμε πρώτα και την σωστή ερώτηση, καλώς απαντούν ότι η ισχύς (σκέτο) των μηχανημάτων είναι 15kW αφού στα μηχανήματα ψύξης/θέρμανσης μας ενδιαφέρει η ισχύς εξόδου αφού αυτή θα αντισταθμίσει τα θερμικά κέρδη/απώλειες.
Η ηλεκτρική ισχύς εισόδου είναι και αυτή σημαντική αφού ρυθμίζει την κατανάλωση και το ποσοστό εξοικονόμησης αλλά δεν είναι αυτή με την οποία εμπορεύονται τα μηχανήματα
  • 0

#24 pankrok

pankrok

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 507 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΧολαργος

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 12:27

προφανως το 3,75 σε ενδιαφερει αλλα αυτο ειναι και λιγο σχετικο
αν πχ δεν κανει πολυ κρυο το 3,75 μπορει να ειναι 0.8 , ενω αν εχει -10 και η συσκευη δεν τα παει καλα με τις χαμηλες θερμοκρασιες και για να ανταπεξελθει θελει αντιστασεις τοτε μπορει να γινει και 12.

για να κανεις εναν υπολογισμο πρεπει να βρεις cop συναρτησει της εξωτερικης θερμοκρασιας , να δεις τι ΔΤ θα εχεις , να παρεις πινακες μεσων θερμοκρασιων στην περιοχη σου, να εκτιμησεις τα απιτουμενα φορτια ανα ημερα και να κανεις το συνολο

πχ θα εχεις εσωτερικη εστω 20 για 100 μερες
εξωτερικη 15 για 25 μερες
10 για 30 μερες
5 για 25 μερες
0 για 15 μερες
-5 για 5 μερες

εστω λοιπον οτι για 15 βαθμους θα εχεις ΔΤ5 , απωλειες 4KW , cop 4,5
για 10 βαθμους ΔΤ10, 8KW , cop 4
για 5 βαθμους ΔΤ15 , 12KW , cop 3,75
για 0 βαθμους ΔΤ20, 16KW, cop 3,2
για -5 βαθμους ΔΤ25, 20KW, cop 2

θα ειχες απαιτηση λοιπον για 25 μερες 25χ24χ4/4,5 = 533KWh
για 30 μερες 30χ24χ8/4 = 2880Kwh
για 25 μερες 25χ24χ12/3,75= 1920kwh
για 15 μερες 15χ24χ16/3,2 = 1800KWh
για 5 μερες 5χ24χ20/2 = 1200Kwh
δηλαδη για συνολικη απαιτηση 29300KWh θερμανσης καταναλωνεις 8333KWh ( δηλαδη χοντρα χοντρα καπου 3500-3800 ευρω πετρελαιο, 2200-2400 αεριο, εναντι 900-1100 ευρω ρευμα - λογικα σε 2 λογαριασμους αφου το 4μηνο ληγει 31/12)

ειναι αρκετα προχειρος υπολογισμος (ελπιζω να μην εχω κανει καποιο λαθος) με αρκετες παραδοχες και απλα νουμερα (νομιζω οτι ειναι αρκετα βαρυς χειμωνας για αττικη ετσι οπως το εκανα) ενω φυσικα θεωρησα τυπικες απωλειες 16Kw. φανταζομαι καποιος συναδελφος που ασχολειται επαγγελματικα με την θερμανση θα εχει ακριβεστερο μοντελο υπολογισμου (και σιγουρα πινακες μεσων θερμοκρασιων πιο σωστους)
χωρις φυσικα να λαμβανω υποψην μου ουτε την οποια ηλιοφανεια, ουτε την διακυμανση της θερμοκρασιας απο μερα σε νυχτα (εστω ο μεσος ορος) , αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ενδεικτικος του αναμενομενου.
  • 0

#25 aiche

aiche

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 829 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 13:15

Έχεις δίκιο. Έτσι όπως το γράφουν δεν βγαίνει εύκολα νόημα. Πιο σωστό θα ήταν αν έλεγαν ότι στις καλύτερες συνθήκες το μηχάνημα είναι 3,75kWel/15kWth.
Αν η ψυχρή πηγή θερμότητας ήταν ένα ποτάμι θερμοκρασίας 280K τον χειμώνα και η θερμοκρασία του ρευστού εργασίας στην έξοδο του συμπιεστή είναι 350Κ τότε το COP = 350 / (350-280) = 5.0

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο aiche: 12 Οκτώβριος 2012 - 13:34

• 0

#26 statik

statik

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 308 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαAthens

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 13:16

Thanks, αλλα ακομα ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ στην ποιο απλη ερωτηση, τι ισχυει (max.) ειναι το μηχανημα!
Οταν παρω εναν βραστηρα ξερω οτι ειναι πχ 1500Watt. Mia σκουπα 2500watt , κατι απου σημαινει ΜΕΧΡΙ 2500watt maximum. Αν θελω την δουλευω και στα 1800watt.
Μια αντλια θ. με ονομαστικο 15kw kai COP 4, τι μεγιστη καταναλωση εχει?
  • 1

#27 aiche

aiche

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 829 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 13:54

Εξαρτάται πως υπολογίζει η εταιρεία το COP (θερμοκρασίεςεισόδου/εξόδου κλπ).
Με αυτά που λέμε εμείς εννοείται ότι αν το COP παραμένει σταθερά στο 4 τότε η συνολική ηλεκτρική ισχύς θα είναι 3,75kW και η θερμική ισχύς15kW. Την παροχή θερμού νερού θα την υπολογίσεις έτσι ώστε να έχεις στην έξοδο του συμπυκνωτή την θερμοκρασία που επιθυμείς.
  • 0

#28 antloukidis

antloukidis

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.198 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΧαλκούτσι Ωρωπού
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2012 - 17:50

Μια αντλια θ. με ονομαστικο 15kw kai COP 4, τι μεγιστη καταναλωση εχει?

Στο προσπέκτους του συγκεκριμένου μηχανήματος φαίνεται η ηλεκτρική ισχύς σε ψύξη και σε θέρμανση. (Εκτός αν είναι κινέζικο)
  • 0

#29 statik

statik

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 308 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαAthens

Δημοσίευση 15 Οκτώβριος 2012 - 08:43

OK, thanks
Απο οτι καταλαβα, για το συγκεκριμενο παραδειγμα , ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 3,75 ΚW max. , ΘΕΡΜΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ 15ΚW, σωστα?
  • 0

#30 antloukidis

antloukidis

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.198 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΧαλκούτσι Ωρωπού
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος

Δημοσίευση 15 Οκτώβριος 2012 - 21:59

Θερμική 15 KW max.
  • 0