Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 3 Ψήφοι

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

ενδοδαπέδια θέρμανση αντλία

• Please log in to reply
491 απαντήσεις στο θέμα

#481 Ροδοπουλος

Ροδοπουλος

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 6.238 Μηνύματα:

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 12:48

Καλημέρα και από εμένα και καλή χρονιά!

Θεωρώ πως η λύση με τα fan-coil δεν είναι τεχνικοοικονομικά σωστή. Από τη μια πλευρά, θα υπάρχει μεγαλύτερη "άνεση" στο χώρο λόγω της εξαναγκασμένης κίνησης του αέρα από το fan-coil το οποίο προκαλεί μια εικονική και μόνο μείωση της υγρασίας αλλά αυτό θα στοιχίσει πολλά χρήματα και με όχι απτά αποτελέσματα. Κατά τη γνώμη μου καλύτερη λύση είναι η χρήση ηλεκτρικών αφυγραντήρων για τόσο μεγάλο ποσοστό υγρασίας

θα κάνεις πλούσια την ΔΕΗ και μια τρύπα στο νερό. Το 79% σημαίνει ότι το σπίτι λαμβάνει υγρομετρικό φορτίο πέραν των ενοίκων. Έχω την εντύπωση ότι ο από κάτω δεν ζεσταίνει τον χώρο και υγροποιεί στην πλάκα του 1ου ορόφου ή υπάρχει κάποιους είδους εισόδου υγρασίας στο σπίτι. Λόγω της πίεσης υδρατμών το 1ος δέχεται τεράστιο ποσοστό υγρασίας. Αν βάλεις αφυγραντήρες θα αυξήσεις την πίεση υδρατμών ακόμα περισσότερο και θα βάλεις μεγαλύτερο υγρομετρικό φορτίο στο σπίτι.

• 0

#482 comba

comba

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 285 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 12:53

αντλία 11kw, σπίτι 110τ.μ , εκτεθειμένο, ζώνη Γ ,μόνωση μεσαία, αντλία συνέχεια ανοιχτή ,κατανάλωση 85kwh/day, εξωτερική θερμοκρασία -8 καρφωμένη για 3 ημέρες , εσωτερική 18, προσαγωγή 53-55ο

• 0

#483 Panagiotis_H

Panagiotis_H

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 198 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 13:26

Συμφωνώ με την άποψή σου, απλά πολλές φορές όλοι μας προσπαθώντας να βρούμε το χρόνο να γράψουμε και να προσφέρουμε στο φόρουμ, είμαστε λίγο βιαστικοί.

• 0

#484 Ροδοπουλος

Ροδοπουλος

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 6.238 Μηνύματα:

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 13:39

αντλία 11kw, σπίτι 110τ.μ , εκτεθειμένο, ζώνη Γ ,μόνωση μεσαία, αντλία συνέχεια ανοιχτή ,κατανάλωση 85kwh/day, εξωτερική θερμοκρασία -8 καρφωμένη για 3 ημέρες , εσωτερική 18, προσαγωγή 53-55ο

Να κάνω μια παρατήρηση. Τι νοείται μεσαία μόνωση? Έχει να κάνει μόνο με τις θερμικές απώλειες ή με την υγροθερμική αντίσταση? Να φέρω ένα πραγματικό παράδειγμα. Όταν η παραμένουσα υγρασία του εσωτερικού επιχρίσματος είναι 10,6% με όριο το 2.2% και από πίσω έχω σκυρόδεμα 30εκ και 10 εκ μόνωση + επίχρισμα + βαφή μιλάω για υψηλή μόνωση ή για μάπα μόνωση?     

• 0

#485 comba

comba

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 285 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 13:44

Να κάνω μια παρατήρηση. Τι νοείται μεσαία μόνωση? Έχει να κάνει μόνο με τις θερμικές απώλειες ή με την υγροθερμική αντίσταση? Να φέρω ένα πραγματικό παράδειγμα. Όταν η παραμένουσα υγρασία του εσωτερικού επιχρίσματος είναι 10,6% με όριο το 2.2% και από πίσω έχω σκυρόδεμα 30εκ και 10 εκ μόνωση + επίχρισμα + βαφή μιλάω για υψηλή μόνωση ή για μάπα μόνωση?     

Μεσαία μόνωση εννοώ από πλευράς θερμομόνωσης (=σύμφωνη με τον παλιο  κανονισμό θερμομόνωσης) , πρόβλημα υγρασίας δεν έχω.

• 0

#486 Ροδοπουλος

Ροδοπουλος

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 6.238 Μηνύματα:

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 14:34

Μεσαία μόνωση εννοώ από πλευράς θερμομόνωσης (=σύμφωνη με τον παλιο  κανονισμό θερμομόνωσης) , πρόβλημα υγρασίας δεν έχω.

πως το ξέρεις αυτό χωρίς μετρήσεις? 

Το οτι δεν έχεις ορατό πρόβλημα υγρασίας δεν σημαίνει οτι δεν έχεις υγρασία. Αν για παράδειγμα ο ρυθμός εξάτμισης είναι μεγάλος επειδή ζεσταίνεις τον χώρο μπορεί να μην έχεις ορατά προβλήματα υγρασίας. Πάμε τώρα να δούμε το πρόβλημα με το 76% σχετική υγρασία.

Ο φίλος μας προσπαθεί να ζεστάνει το σπίτι του. Αυτό σημαίνει οτι η πίεση υδρατμών του είναι μεγαλύτερη απο αυτή του ισογείου που υποθέτουμε ότι δεν θερμαίνεται σωστά. Η πορεία της πίεση υδρατμών είναι από το σπίτι του 1ου ορόφου προς το ισόγειο. Ο φίλος μας στον 1ο όροφο δεν κάνει τίποτα παράλογο και παράγει το τυπικό υγρομετρικό φορτίο. Δυστυχώς οι υδρατμοί που κινούνται προς το ισόγειο αρχίζουν και συμπυκνώνονται σε κάποιο ενδιάμεσο υλικό της πλάκας επειδή το ισόγειο δεν θερμαίνει τον χώρο σωστά. Η συσσωρευμένη υγρασία πλέον αρχίζει και εξατμίζεται και ανεβαίνει πίσω στο 1ο όροφο. Ο φίλος μας κρυώνει. Ο φίλος μας ας πούμε ότι βάζει αφυγραντήρα αφού υπολογίζει τον ρυθμό αφύγρανσης. Σε κάθε περίπτωση θα πληρώσει 100-150Ε το δίμηνο στην ΔΕΗ για το ρεύμα του αφυγραντήρα. Τελικά τι κέρδισε με την αντλία θερμότητας? απολύτως τίποτα και μάλιστα συνεχίζει και κρυώνει. Αρα το να κοιτάμε καταναλώσεις αντλιών έτσι γενικά και αόριστα είναι τεράστιο λάθος. Θα μου πείτε και εμείς οι μηχανικοί τι να κάνουμε ερωτηματολόγιο για τους ενοίκους του ισογείου, του δευτέρου κλπ και εκτίμηση για το αν θα έχουν χρήματα για θέρμανση? Όχι βέβαια αλλά τουλάχιστον να ενημερώνουμε τους πελάτες για τα προβλήματα και τις διακυμάνσεις απόδοσης του συστήματος γενικά και όχι απλά της αντλίας.         

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Ροδοπουλος: 10 Ιανουάριος 2017 - 15:16

• 1

#487 alej

alej

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.088 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 10 Ιανουάριος 2017 - 20:25

Για εσωτερική 18C είναι μεγάλη η κατανάλωση.

Να σκεφτείς εγώ (δεν έχω αντλία θερμότητας) το βράδυ το κατεβάζω στους 19C πριν πάω για ύπνο και το πρωί το βρίσκω στους 20 περίπου.

• 0

#488 Panagiotis_H

Panagiotis_H

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 198 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Ιανουάριος 2017 - 10:56

πώς μπορώ να ανεβάσω φωτό jpeg?

• 0

#489 Panagiotis_H

Panagiotis_H

Παλιό Μέλος

• Members
  • PipPipPip
  • 198 Μηνύματα:

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2017 - 18:30

Μπορεί κάποιος έχων αντλία υψηλών να μας παραθέσει καταναλώσεις κλπ?

Τώρα αυτό το τριήμερο που κάνει και κρύο!

• 0

#490 Ροδοπουλος

Ροδοπουλος

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 6.238 Μηνύματα:

Δημοσίευση 26 Ιανουάριος 2017 - 19:15

http://www.michaniko...

http://www.michaniko...

• 0

Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: ενδοδαπέδια, θέρμανση, αντλία