Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

ενδοδαπέδια θέρμανση αντλία

• Please log in to reply
289 απαντήσεις στο θέμα

#51 paslas

paslas

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 84 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙωάννινα
  • Ειδικότητα:Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 23 Νοέμβριος 2012 - 15:33

Καλησπερα κι απο μενα.

Μετα απο αποφαση της πολυκατοικιας να καταργησουμε το πετρελαιο, εγκατεστησα στο σπιτι μου πριν απο ενα μηνα αντλια θερμοτητας γνωστης αμερικανικης εταιριας. Ειναι μονομπλοκ, μονοφασικη, inverter. Η αντλια εχει ονομαστικη θερμικη ισχυ 15KW και μεγιστη απορροφόμενη ηλεκτρικη ισχυ 5.1KW, μπορει δε να παραγει ζεστο νερο μεχρι 60°C.

Μετα απο προσεκτικη (και χωρις υπερδιαστασιολογησεις) μελετη που εκανα στο σπιτι μου, οι απαιτησεις μου σε ενεργεια φτανουν τα 9KW στους -6°C που ειναι σχετικα υπερβολη καθως στην πολη μου (Ιωαννινα), η μεση ελαχιστη θερμοκρασια Ιανουαριου ειναι +0.7°C και η μεση θερμοκρασια ειναι +4.7°C (δεδομενα 50ετιας απο την ΕΜΥ). Το σκεπτικο της διαστασιολογησης της αντλιας στους -6 ηταν να με καλυπτει ακομα και στις οριακες συνθηκες χωρις τη συνδρομη αλλης πηγης θερμοτητας (αντιστασεις, λεβητα κλπ). Σε αυτη τη θερμοκρασια εξωτερικου περιβαλλοντος η συγκεκριμενη αντλια αποδιδει max 8.8KW με COP 1.85.
Πρακτικα πιστευω οτι εκανα λαθος στη διαστασιολογηση, ενδεχομενως να με καλυπτε ικανοποιητικα και το μικροτερο μοντελο που αποδιδει ονομαστικα 12KW, καθως οι πολυ χαμηλες θερμοκρασιες σημειωνονται στα αγρια χαραματα (4-6 το πρωι) που συνηθως ειμαστε κουκουλωμενοι στα σκεπασματα και τελος παντων δε χρειαζομαστε 20+°C αλλα τη βγαζουμε μια χαρα και με 16-17.

Τα σωματα μου ειναι χαμηλων θερμοκρασιων, γνωστης γερμανικης εταιριας. Ο κατασκευαστης δινει την αποδοση στα σωματα αυτα για ΔΤ50, δλδ για 75/65/20. Η συνολικη εγκατεστημενη ισχυς των σωματων ειναι 12.5KW σε αυτες τις συνθηκες λειτουργιας. Προκειμενου για 60/50/20 (το μεγιστο της αντλιας δλδ) η αποδοση πεφτει στα 7.8ΚW, δλδ 1.2KW λιγοτερο απο τις απαιτησεις μου και 1.0KW λιγοτερο απο αυτο που μπορει να μου δωσει η αντλια στους -6.
Στους -2°C Εξ.Θ., που ενδεχομενως ειναι πιο ρεαλιστικο σεναριο για χαμηλοτερη θερμοκρασια στην οποια θα γινεται χρηση, οι απαιτησεις μου ειναι 7.7KW περιπου, οποτε καλυπτομαι πληρως και απο την αντλια αλλα και απο τα σωματα. Στους +2°C Εξ.Θ. μπορω να κατεβασω την αντλια στους 55/50 προσαγωγη/επιστροφη και στους +9°C μπορω να την παω στους 45/40.

Αυτα στη φαση του σχεδιασμου. Μετα την εγκατασταση αρχισα να παιζω με τις ρυθμισεις και κατεληξα σε μια ρυθμιση της "καμπυλης" λειτουργιας (τα εισαγωγικα γιατι ειναι ευθεια και οχι καμπυλη) ως εξης: κατωτατο οριο -2°C Εξ.Θ. με 55°C LWT (θερμοκρασια προσαγωγης) και ανωτατο οριο +17°C με 32°C LWT. Αυτες οι ρυθμισεις μου κρατανε την εσωτερικη θερμοκρασια στους 21.5°C. Πρακτικα μπορω να ριξω την καμπυλη και παρακατω, αλλα την αφηνω περιμενοντας πιο γερες θερμοκρασιες. Μεχρι τωρα, η μεση καταναλωση της αντλιας την τελευταια εβδομαδα που ειχε λιγο ψυχρα ειδικα τη νυχτα, ειναι γυρω στις 12KWh/ημερα (συμφωνα με τον μετρητη καταναλωσης), σε συνεχομενη 24ωρη λειτουργια, και με αρκετες απο αυτες με το μειωμενο - νυχτερινο τιμολογιο. Το προηγουμενο διαστημα δεν το αναφερω γιατι δεν ειχε κρυο ουτε τη νυχτα!

Αυτα τα γραφω για να προσπαθησω να απαντησω σε αρκετους απο πανω:

1. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, καθε εγκατασταση ειναι διαφορετικη, δεν υπαρχει μπουσουλας για το ποσο τελικα πιο φθηνο θα βγει σε σχεση με το πετρελαιο. Παντα θα ειναι πιο φθηνο, ποτέ δεν μπορεις να ξερεις απο πριν το πόσο. Μην εμπιστευεστε κανεναν που θα σας πει "θα εχεις Χ% εξοικονομηση" κλπ. Ειναι προτιμοτερο να μυρισετε τα νυχια σας, καλυτερη εκτιμηση θα κανετε!

2. Σαφως η χρηση της αντλιας με δαπεδοθερμανση ειναι η ευνοικοτερη περιπτωση καθως εκει η αντλια θα κληθει να σηκωσει το νερο μεχρι τους max 40°C, και σε αυτα τα νουμερα οι Α.Θ. εχουν τρελα COP. Σε καμμια περιπτωση αυτο δε σημαινει οτι μια Α.Θ. δεν "κολλαει" με σωματα, ειδικα αν αυτα ειναι χαμηλων θερμοκρασιων η/και διαθετουν θερμοστατικους διακοπτες. Δεν πρεπει να ξεχνατε πως σε οικοδομες προ-ΚΕΝΑΚ η υπερδιαστασιολογηση των σωματων ειναι τουλαχιστον +50%. Παλι πιο φθηνα θα βγει σε σχεση με το πετρελαιο.

3. Σαφως και η ιδανικοτερη χρηση μιας Α.Θ. ειναι η συνεχομενη λειτουργια, ακομα και αν την ανοιξεις τον Οκτωβριο και την κλεισεις τον Μαιο, ακομα και με σωματα. Τα ηλεκτρονικα της αντλιας για τον ελεγχο της ιδιας και ολου του συστηματος ειναι πολυ καλυτερα και ακριβεστερα απο την καλυτερη εκτιμηση του ανθρωπου-χρηστη. Εκτος αυτου, η θερμικη αδρανεια του κτιριου που υποκειται σε συνεχη θερμανση φτανει και περισσευει απο μονη της για να κανει εξοικονομηση ενεργειας, καθως η ενεργεια που θα καταναλωσει καποιος για επανα-θερμανση απο κρυο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την ενεργεια που θα καταναλωσει για τη συντηρηση της θερμοκρασιας.

4. Η επιλογη Α.Θ. με ή χωρις αντιστασεις στην επιστροφη για υποβοηθηση δεν ειναι ευκολη υποθεση και χρειαζεται μελετη ακριβειας πανω σε πραγματικα κλιματικα δεδομενα. Ενδεχεται να ειναι προτιμοτερο να βαλεις μια μικροτερη αντλια ΜΕ αντιστασεις, παρα μια μεγαλυτερη ΧΩΡΙΣ. Ενδεχεται και το αντιστροφο ομως. Εγω διαλεξα εν γνωσει μου να βαλω μεγαλυτερη Α.Θ. χωρις αντιστασεις, παρα το γεγονος οτι οι αντιστασεις θα εμπαιναν σε λειτουργια το πολυ το 2-3% του χρονου θερμανσης (συμφωνα με τα κλιματικα δεδομενα της περιοχης μου).

Συγνωμη για το μακροσκελες του παροντος, ας οψεται η α-εργια.....

Αλεξανδρος
  • 4

#52 pankrok

pankrok

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 424 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΧολαργος
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 23 Νοέμβριος 2012 - 16:36

θεωριτικα (αλλα και πρακτικα) αν δεις τα σκουρα , εχεις περιθωρειο να μεγαλωσεις καποια σωματα πχ του καθιστικου που συνηθως ειναι μεγαλυτερα και να μεταφερεις τα παλια σε αλλους χωρους που ειχαν μικροτερα και να μπορεις να ανταπεξελθεις και στο -6 με μικροτερη προσαγωγη νερου και μεγαλυτερη ισχυ στα σωματα και cop εγκαταστασης με μικρο κοστος. Σε αυτη την περιπτωση καθε αλλο παρα σπαταλη ειναι η εγκατασταση μεγαλυτερης αντλιας
τι μεσες θερμοκρασιες ειχες αυτες τις μερες που μετρησες καταναλωση?
  • 0

#53 panos-vicious

panos-vicious

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.107 Μηνύματα:

Δημοσίευση 23 Νοέμβριος 2012 - 20:42

@paslas
Ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις. Γίνεται να μας πεις -αν θες βέβαια- πως έλυσες τα θέματα των κραδασμών, του θορύβου, τη θέση τοποθέτησης, του χώρου για δοχείο ζεστού νερού χρήσης και του δοχείου αδράνειας, δεδομένου ότι αναφέρεσαι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, οπότε οι επιλογές για τοποθέτηση και οι εσωτερικοί διαθέσιμοι χώροι είναι περιορισμένοι;
Ευχαριστώ.
  • 0

#54 paslas

paslas

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 84 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙωάννινα

Δημοσίευση 23 Νοέμβριος 2012 - 22:15

@pankrok ειναι το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα. Θεωρω πως τα σωματα μου ειναι ηδη μεγαλα, αλλα καλυτερα θα σου πω μολις βγει ο χειμωνας :-) Βεβαιως εχουμε και αλλο προβλημα στην Ελλαδα: μεγαλες και πολλες μπαλκονοπορτες. Στη βορεια ευρωπη που δεν εχουν μπαλκονια γιατι δεν εχουν και ηλιο, βαζουν κατι σωματα σιδηροδρομους, 2 και 3 μετρα! Εχουν και πιο σφιχτους κανονισμους ομως, π.χ. η Γερμανια εχει κανονισμο για 35W/m² και 45/35 LWT/EWT!
Οι μεσες θερμοκρασιες της τελευταιας εβδομαδας ειναι: 8.9, 8.2, 9.9, 12.1, 10.2, 9.5, 7.7.

@panos-vicious Κραδασμους, αν εννοεις απο το ιδιο το μηχανημα, δεν εχει. Προσοχη θελει μονο κατα την τοποθετηση ωστε να ειναι σωστα ζυγοσταθμισμενο - αλφαδιασμενο, ωστε να μην εχεις συντονισμους σε κανενα σημειο απο το φασμα λειτουργιας. Αν δεν βαλεις αντικραδασμικα, μια καλη και (πολυ!) φθηνη λυση ειναι τα ποδαρακια που μπαινουν στα πλυντηρια: μπουλονι κατω, μπουλονι πανω και ρεγουλαρισμα μεχρι να αλφαδιαστει!

Θορυβο, επισης δεν εχει, ακομα και με τον συμπιεστη στις μεγιστες στροφες ειναι ανεκτος. Περισσοτερο φασαρια κανει ο αερας που βγαζουν οι ανεμιστηρες, ειναι πιο "γεματος" ηχος αυτος. Και παλι βεβαια ειναι σε πολυ ανεκτα επιπεδα, ειδικα αν σκεφτεις οτι ειναι μηχανημα χειμωνα που τα παραθυρα των γειτονων ειναι κατα κανονα κλειστα.

Θεση τοποθετησης στο μπαλκονι, με πλατη στον τοιχο. Δεν μπαινει πουθενα αλλου, π.χ. δε μπορεις να το κρεμασεις, ειναι 130kg. Αφηνω δε οτι πρεπει να δουλεψουν οι υδραυλικοι και οι ηλεκτρολογοι με καποια ανεση τελος παντων. Αν δεν εχεις μπαλκονι, δε βαζεις αντλια, τελος.

Για ΖΝΧ χρησιμοποιω θερμοσιφωνα 2-πλης ενεργειας μεσα στο μπανιο. Το δυσκολο εδω ειναι οτι γενικοτερα δεν υπαρχουν τετοια δοχεια 80lt με ικανοποιητικο εμβαδο εναλλακτη (συνηθως ειναι <0.4m²) και η αντλια δεν προλαβαινει να εκτονωσει τη θερμοτητα. Βοηθαει εξαιρετικα το γεγονος οτι ειναι inverter, δουλευει λιγο περισσοτερο για την παραγωγη ΖΝΧ, αλλα με ιδιαιτερα χαμηλη καταναλωση. Αν η Α.Θ. ειναι σταθερων στροφων, αυτο το πραγμα δε γινεται, χρειαζεσαι δοχειο με >1m², μη σου πω 2, εναλλακτη για να μην τη μπουκωσεις.

Δοχειο αδρανειας δεν χρησιμοποιησα, κατευθειαν πανω στο συλλεκτη. Μια καταναλωση εχω αλλωστε. Εκτος και αν εννοεις Δ.Α. με αντιστασεις για υποβοηθηση, που και παλι δε χρησιμοποιησα γιατι διαλεξα μεγαλυτερη αντλια για να με καλυπτει μονη της. Σε πελατη μου ομως που εβαλα, το εβαλα κι αυτο στο μπαλκονι, λιγο πιο κει απο την αντλια. Εχασε ενα μπαλκονι, κερδισε σε ενεργεια!
  • 0

#55 thanar

thanar

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 314 Μηνύματα:
  • Website URLhttp://www.tourtouras.info
  • ΤοποθεσίαΚοζάνη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός

Δημοσίευση 23 Νοέμβριος 2012 - 23:37

aiche,

Όταν έχεις θέρμανση με πετρέλαιο, το σύστημα λειτουργεί λιγότερους μήνες; Ή μήπως μπερδεύεσαι με το διακοπτώμενο της λειτουργίας θέρμανσης με πετρέλαιο, που φουλάρεις τον θερμοστάτη μόλις μπεις σπίτι και τον σβήνεις πριν φύγεις;

Ο άνθρωπος ρώτησε σε νήμα που αφορά αντλίες θερμότητας, σχετικά με το θέμα. Μήπως πρέπει να του αλλάξουμε γνώμη και να πάρει καμιά 10αριά... ΠΑΝΕΛ;
  • 0

#56 woody

woody

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 204 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 24 Νοέμβριος 2012 - 11:29

paslas Καλώς υπερδιαστασιολόγησες. Δεν θα έχεις πρόβλημα με τους κύκλους απόψυξης που είναι και ένας απο τους κρίσιμους παράγοντες λείτουργείας των Α/Θ τον χειμώνα. Η μονάδα δεν έχει δοχείο αδράνειας εσωτερικά της?
  • 0

#57 paslas

paslas

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 84 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙωάννινα

Δημοσίευση 24 Νοέμβριος 2012 - 21:41

woody η αποψυξη ειναι ενα θεμα, σωστα το θετεις. Θα δειξει, ακομα δεν ειναι καιρος για συμπερασματα. Η αντλια εσωτερικα εχει ενα μικρο δοχειο διαστολης, για να ρωταει ο φιλος panos και να προβληματιζεται για το χωρο, υπεθεσα οτι εννοει εξωτερικο δοχειο αδρανειας, ειτε για δημιουργια πρωτευοντος-δευτερευοντος κυκλωματος, ή για υποβοηθηση με αντιστασεις.

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο paslas: 24 Νοέμβριος 2012 - 21:46

• 0

#58 aiche

aiche

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 829 Μηνύματα:

Δημοσίευση 25 Νοέμβριος 2012 - 00:27

thanar,

Από όσο ξέρω στις οικοδομές με πετρέλαιο η θέρμανση λειτουργεί συνήθως μόνο 5-6 ώρες την ημέρα.
Έτσι τουλάχιστον έγραφε σε ένα άρθρο των Τεχνικών Χρονικών.
Για την ενδοδαπέδια θέρμανση δεν διάβασα πουθενά ότι είναι απαραίτητη η 24ωρη λειτουργία. Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό τόσες ώρες αναμμένη.
Όσο οικονομικό και αν είναι το σύστημα αυτό τελικά το κόστος δεν θα πλησιάσει αυτό του πετρελαίου;

Αν παρήγαγα ηλεκτρική ενέργεια, φυσικά με την άδεια της ΔΕΗ, η 24ωρη λειτουργία της οικιακής εγκατάστασης συμπαραγωγής θα ήταν οπωσδήποτε η ιδανική λύση.
  • 0

#59 paslas

paslas

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 84 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙωάννινα

Δημοσίευση 26 Νοέμβριος 2012 - 13:34

aiche, 5-6 ωρες την ημερα μπορει να ειναι υπερβολη αν εισαι στην Κρητη, αλλα ελαχιστο αν εισαι στη Φλωρινα. Οσον αφορα την ενδοδαπεδια, η 24ωρη λειτουργια ειναι απαραιτητη λογω της πολυ μεγαλης θερμικης αδρανειας του συστηματος: δεν ζεσταινεται ευκολα, οποτε δεν μπορεις να τη δουλευεις διακοπτομενα, αλλα και δεν κρυωνει ευκολα, οποτε, μετα την αρχικη θερμανση στην επιθυμητη θερμοκρασια νερου, μπορεις να χρησιμοποιεις ελαχιστη ποσοτητα ενεργειας για να συντηρεις τη θερμοκρασια στο επιθυμητο σημειο. Με δεδομενο οτι δε χρειαζεσαι υψηλη θερμοκρασια νερου αλλα το πολυ 40°C, στο τελος της σαιζον θα δεις οτι εχεις κανει μεγαλη εξοικονομηση, ακομα και αν δε χρησιμοποιεις Α.Θ. αλλα λεβητα πετρελαιου με τριοδες αναμειξης κλπ κλπ.
  • 0

#60 PANAGOSl

PANAGOSl

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 4 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΚΟΝΤΑ ΣΕ ΒΟΥΝΑ...

Δημοσίευση 02 Δεκέμβριος 2012 - 15:02

μαγκες η λυση του μεγαλυτερου και υπερ-διαστασιολογημενου σωματος
ειναι εφικτη μονο αν συμφωνει και η συζηγος του πελατη
ειναι δυνατο να κουνησεις καναπεδες και τραπεζακια????
δε νομιζω Τακη.... :mrgreen:
  • 0

Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: ενδοδαπέδια, θέρμανση, αντλία