Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους


STAVROSL

Recommended Posts

Ναί, θα καταργηθεί η βύθιση του υπογείου και θα επανέλθει το παλαιό +1.50m

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω το εξής θέμα πολεοδομικής φύσης για τις εκτός σχεδίου περιοχές:

Απ’ την μια υπάρχει το ΠΔ/24-5-85 (το οποίο ισχύει από 31/5/85).

Στο άρθρο 1 παράγραφος 11 έχει γίνει προσθήκη με τον Ν.3212/03 άρθρο 10 παρ.4 του εξής:

"Η δε στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψηλότερη των 0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος".

Το οποίο είναι σαφές και δεν φαίνεται να καταργείται ρητά πουθενά μετά το 2003.

 

Απ’ την άλλη υπάρχει ο ΓΟΚ του 85 που ισχύει από 18/2/1986.

Ο ΓΟΚ του 85 όπως ισχύει σήμερα, μετά την τροποποίηση του Ν. 3775/09 που καταργήθηκε φέτος με τον Ν. 3843/10, επαναφέρει το ύψος των υπογείων πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος σε 1.5m.

 

Το ερώτημα είναι απλό τι από τα δύο ισχύει και που στο καλό είναι γραμμένο το τι ισχύει?

Υπάρχει κάποια διάταξη που θέτει τον ΓΟΚ «πάνω» από το ΠΔ για τα εκτός σχεδίου ή το αντίστροφο?

Και ακόμα και αν υπάρχει κάτι τέτοιο ποιος ο λόγος δημιουργίας της ασυμφωνίας αυτής με το Ν. 3213/03 στην περίπτωση που ο ΓΟΚ ακυρώνει το ΠΔ?

 

Τέλος πάντων από Δευτέρα θα ρωτήσω και την γνώμη της πολεοδομίας, απλά θα ήταν καλύτερο να ξέρω νωρίτερα για να προχωρήσω τα σχέδια.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ’ των πρότερων για τις απαντήσεις.

 

Υ.Γ. Για πρόγραμμα ενημέρωσης έχω την Δομική Πληροφορική update, εσείς τι χρησιμοποιείτε, υπάρχει κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου 0,80m

Εντός σχεδίου 1,50m

από στάθμη διαμορφωμένου εδάφους μέχρις στάθμης οροφής υπογείου.

Δεν είναι θέμα γνώμης της Πολεοδομίας, απλώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Σε αυτό κατέληγα και εγώ διαβάζοντας αυτά που παρέθεσα, αλλά τα γεγονότα μου δημιουργούσαν αμφιβολίες αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν μπορούσα να βρω.

 

Σίγουρα δεν είναι θέμα γνώμης Πολεοδομίας κάτι τόσο απλό και αλλά και σοβαρό.

Αλλά πάλι δεν μπορώ να καταλάβω που έχουν στηριχθεί εγκεκριμένες άδειες???

Link to comment
Share on other sites

@arxrts

 

Οι εγκεκριμένες άδειες στηρίζονται στους ...νόμους (εδώ γελάμε ή κλαίμε ανάλογα την περίπτωση)

 

Όταν ο Alexispap γράφει οροφή εννοεί και ...οροφή όχι το δάπεδο δηλ. του υπογείου

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι από το δάπεδο αλλά απ' την οροφή, δηλαδή πόσο έξω είναι το υπόγειο από το έδαφος.

Πάντως αυτό είναι υπερβολικό καθώς δεν αφήνει περιθώρια για παράθυρα στο υπόγειο, αλλά και καλό γιατί γλιτώνουμε από κοντά υποστυλώματα αν και δεν πιστεύω να το έκαναν για αυτό.

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το έκαναν για να μην γίνονται υπόγεια με "άτυπη" κύρια χρήση. Δοθέντος ότι οι φεγγίτες 80cm εξασφαλίζουν καλό φωτισμό και ότι με λίγη επιμονή στον σχεδιασμό μπορείς (κάνοντας χρήση της τοπικής εκσκαφής) να βγάλεις ισόγεια είσοδο και κανονικά παράθυρα, έχω δει υπόγεια σύννομα με εξαιρετικές προϋποθέσεις κύριας χρήσης... Τελικά η επιλογή της μείωσης στα 80cm ήταν άλλη μια ανοησία. Ο ασυδότως παρανομών δεν κολλάει σε τέτοια, ξεμπαζώνει (δηλ... αλλάζει στάθμη) και καθαρίζει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.