Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το ΕΚΚΟ περιλαμβάνει ΦΠΑ;


Recommended Posts

Εδω πάλι στο Ηράκλειο ισχύει το εξής ( εννοώ ότι στην τοπική ΔΟΥ έτσι το δέχονται):

όταν το τιμολόγιο αναφέρει μόνο υλικά, ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται στο ΕΚΚΟ

όταν το τιμολόγιο αναφέρει μόνο εργασία, ο ΦΠΑ δεν συμπεριλαμβάνεται στο ΕΚΚΟ.

όταν το τιμολόγιο αναφέρει υλικα+εργασία, ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται στο ΕΚΚΟ.

σας μπέρδεψα? εγώ να δείτε τι τράβηξα στην αρχη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κοιτάξτε τι εστί ελληνικό κράτος.

Εγώ είμαι στην Άρτα και έβγαλα μια οικοδ. άδεια ενός χωριανού μου για μία αποθήκη στο χωριό. Επειδή όμως αυτός ζει στο Ψυχικό Αττικής έπρεπε να πάνε τα χαρτιά στην ΔΟΥ Ψυχικού μιας και εκει έχει το ΑΦΜ του.

Με πήρε σήμερα τηλ. ο πελάτης μου και μου είπε ότι η υπάλληλος θέλει να βγάλουμε το ΦΠΑ από τα Τ.Π.Υ των εργολάβων τουλάχιστον απο τις εργασίες εκσκαφών, σκελετού, τοιχοποιιών και επιχρισμάτων (έμεινε και τίποτα άλλο..).

Στην ΔΟΥ της Άρτας αυτό ούτε το έχουν αναφέρει τόσα χρόνια που ασχολούμαι.

Το κακό είναι ότι με το ΦΠΑ στο ΕΚΚΟ είχα και ένα "άνοιγμα" 500€ ενώ τώρα βγαίνει μείον

 

 

Παρακαλώ, συμπλήρωσε επάγγελμα και ειδικότητα στο προφίλ σου.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και ξανάνοιξε το θέμα: Αν κάποιος είναι τεχνίτης και φτιάχνει το δικό του σπίτι, υπάρχει κάποια έκπτωση σε κάποιες εργασίες του ΕΚΚΟ;

Με το ΦΠΑ έχει βρει κανένας νομοθεσία για να ξέρουμε τι ισχύει ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Με το ΦΠΑ όπως είπε η Ελευθερία ισχύει . Δεν περιλαμβάνεται στα τιμολόγια των υπεργολάβων που αφορούν μόνο εργασία .

 

Επίσης επειδή το ΕΚΚΟ είναι ένας μπούσουλας γιά να εισπράττει ΦΠΑ από τα έργα των ιδιωτών το κράτος , δεν έχει διαφορετική αντιμετώπιση ο ιδιώτης αν είναι φυσικό η νομικό πρόσωπο .

 

Αν είναι επαγγελματίας κατασκευαστής , που η οικοδομή του υπάγεται στο καθεστώς ΦΠΑ , ως προς τις πωλήσεις , τότε ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΚΟ κατά την σύνδεση με τα δίκτυα , αλλά μόνο προυπολογιστικό και απολογιστικό κόστος .

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι τεχνίτης και φτιάχνει το δικό του σπίτι, υπάρχει κάποια έκπτωση σε κάποιες εργασίες του ΕΚΚΟ;

 

Δε ξερω για το ΕΚΚΟ, παντως για το ΙΚΑ, σιγουρα εχει καποιες απαλαγγες στα ημερομησθια.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του ΦΠΑ , αυτό έχει ξεκαθαριστεί από θεσμοθετήσεως του ΕΚΚΟ.

 

Δεν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ από υπηρεσίες.

Περιλαμβάνεται το ΦΠΑ των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

avgoust,

 

υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό, ή εξαρτώμαστε κάθε φορά από τον υπάλληλο που θα πέσουμε εμείς ή ο ιδιοκτήτης (δηλ πάλι εμείς γιατί σε εμάς θα απευθηνθεί και πάλι) για αυτό που αναφέρεις.

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Απο μια συγκεκριμενη ημερομηνια και μετα (που δεν τη θυμαμαι τωρα) αν εχει εκδοθει η αδεια τοτε στο ποσο που λεει το ΕΚΚΟ συμπεριλαμβανει και το ΦΠΑ της εγασίας πλέον.Το εχω χρησιμοποιησει.Μου εδειξαν τη διαταξη στην εφορία.

 

ΕΝΤΙΤ: Δειτε και ενα αρθρο του 2008 που βρηκα στο γουγλι.Δειτε το 2.

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/306390/Article.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Απορροφητήρας κουζινας εντοιχισμένος.

Θα τον βαζατε στις δαπανες των ηλεκτρολογικων (πχ μαζι με μπριζοδιακοπτες-φωτιστικα) ή στα ντουλαπια κουζινας..

 

(μιλαμε για κοστος 2000Ε, γιαυτο το συζηταω...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.