Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

κάνουμε ό,τι μας κατέβει επειδή το κράτος δεν έχει έναν φορολογικό οδηγό για τη συμπλήρωση του εντύπου, ως όφειλε

 

βέβαια αν υπήρχε τέτοιος οδηγός, πως θα έκοβε αυθαίρετα τα πρόστιμα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να πιστεύατε οτι θα έβγαζα άκρη ρωτώντας τον λογιστή....Δεν το κατέχουν καλά το άθλημά μας...Εμείς γνωρίζουμε καλύτερα....Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια....

 

BTW τα κατέθεσα όλα ηλεκτρονικά.Το δοκίμασε κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Τα ενοίκια του γραφείου τα βάζουμε στο 536 μαζί με τις δαπάνες (536=δαπάνες + ενοίκια) ή μόνο μπροστά στον πίνακα Ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μόνο μπροστά. Γιατί άν έπρεπε να αθροιστούν με τις δαπάνες, θα ήταν το κουτάκι τους στον ίδιο υποπίνακα. Αν το φορολογητέο σου μειώνεται κατά το ποσό των ενοικίων που βάζεις μπροστά σημαίνει ότι έτσι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με tpanag.Αν και στο εξελάκι που ανέβασα δε βλέπω ν αλλάζει κάτι με το να συμπληρώσω ενα ποσο ενοικίου.Δε σημαίνει βέβαια οτι το εξελάκι είναι σωστό.Δε θα το βαζα στο 536 πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Ε3 ελέγχεται σε συνδοιασμό με την εκκαθαριστική ΦΠΑ (εσωτερική πληροφόρηση)

και στην εκκαθ. μπαίνει στον κωδικο 666 ως λοιπές εισροές.

Στο Ε3 θα επηρεάσει λογικά τη διαφορά δαπανών δηλ. το 324 του Ε3 άρα λέω μήπως μπαίνουν μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με tpanag.Αν και στο εξελάκι που ανέβασα δε βλέπω ν αλλάζει κάτι με το να συμπληρώσω ενα ποσο ενοικίου.Δε σημαίνει βέβαια οτι το εξελάκι είναι σωστό.Δε θα το βαζα στο 536 πάντως...

 

Θα σου έλεγα να μην το εμπιστεύεσαι το εξελάκι. Είδα ότι είναι του 2008. Δεν ξέρω τι μπορεί ενδεχομένως να έχει αλλάξει φέτος. Πέρα από αυτό ο καλύτερος έλεγχος γίνεται κατά την ηλεκτρονική υποβολή. Χτυπάει σε σφάλματα που βρίσκει και δεν κάνει υποβολή μέχρι να τα διορθώσεις. Δεν υπήρχε περίπτωση να έστελνα ούτε κατά 10% σωστό Ε3 τα τελευταία χρόνια, αν δεν έκανα ηλεκτρονική υποβολή. Εξάλλου από του χρόνου τελείωσαν αυτά και ξεχνάμε οριστικά τις χειρόγραφες υποβολές ταχυδρομικά και στις ΔΟΥ καθώς οι δηλώσεις θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά πλέον. Θα συνιστούσα σε όσους μπορούν και προλαβαίνουν, να ξεκινήσουν από φέτος να υποβάλλουν ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα για το Ε3.

 

Έχω κάποια δελτία που είναι για διδασκαλία μαθημάτων σε εκπαιδευτικό ίδρυμα. Αυτά έχουν 0% ΦΠΑ

20% παρακράτηση

και 3,072% ΜΤΠΥ

 

Αυτά μπαίνουν χωρίς συντελεστές δηλαδή το 100% του ποσού. Σε ποιά στήλη θα τα βάλω και το 3,072% που είναι κράτηση ΜΤΠΥ που θα το βάλω για να αφαιρεθεί από το φορολογητέο εισόδημά μου?

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρία δυστυχώς δε γνωρίζω.Ας περιμένουμε ν απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος.

 

Να κάνω εγώ μια ερώτηση: Λογαριασμούς ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΝΕρο (έξοδα γραφείου δηλαδή) κ.λ.π. τα περνάτε στα διάφορα έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

@ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΜΟΥΡΟΥΤΗΣ

Δεν ξέρω που μπαίνει, αλλά πρόσεξε γιατί έχει prorata λόγω μη ύπαρξης ΦΠΑ.

 

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ., μα υπάρχουν και άλλα έξοδα? Τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.