Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

π.χ. χρηματοοικονομικη κατάσταση ανάλογα με τον τύπο της οντότητάς σου (π.χ. την Β.6) για το φορολογικό 2015 έχεις φτιάξει ? για το 2016 ? έχεις φτιάξει το προσάρτημα γαι το 2015 ? γαι το 2016 ? αν ναι μπράβο!! :grin:

 

σε ευχαριστώ, όσο για τα παραπάνω  :shock:  :sad:

Link to comment
Share on other sites

έχεις φτιάξει το προσάρτημα γαι το 2015 ? γαι το 2016 ? αν ναι μπράβο!! :grin:

 

Τι είναι αυτό το προσάρτημα ... απο πότε εφαρμόζεται και σε τι αποσκοπέι ? :sad:

@georgegaleos ... για δώσε τα φώτα σου σε μας τους τυφλούς ! :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Το περιεχόμενο του προσαρτήματος (πρακτικά είναι ένας πίνακας) περιγράφεται αναλυτικά στο άρθρο 29 του νόμου 4308/2014, το οποίο αποτελείται από 34 παραγράφους.

Αποσκοπεί στο να μην μας σκίσουν σε έλεγχο γιατί δεν θα το έχουμε.

Το άρθρο 30 του νόμου 4308/2014 προνοεί για σημαντικές απαλλαγές-απλοποιήσεις στη σύνταξή του, ανάλογα με το μέγεθος της οντότητας (πολύ μικρή, μικρή, μεσαία και μεγάλη). Αρα η κάθε οντότητα πλέον είναι υποχρεωμένη να παραθέτει-αναφέρει-αναγράφει στο προσάρτημα εκείνες μόνο τις πληροφορίες που αντιστοιχούν στο μέγεθος και στις λογιστικές επιλογές που έχει υιοθετήσει σύμφωνα με το νόμο.

 

Ταυτόχρονα ξεκίνησε για πολλούς από εμας (ενώ δεν της είχαμε) και η υποχρέωση σύνταξης χρηματοοικονομικών καταστάσεων (κατάσταση αποτελεσμάτων) πάλι ανάλογα με το μέγεθος της οντότητας. Και αυτό στην ουσία είναι ένας πίνακας. Εχουν βγει και υποδείγματα τόσο για το προσάρτημα όσο και για την κατάσταση αποτελεσμάτων.

 


Η υποχρέωση για πολλούς από εμάς ξεκίνησε και ισχύει από (και) το φορολογικό έτος 2015, αν θες λοιπόν για τα εισοδήματα από 1-1-2015 και μετά. Πρακτικά με διαφοροποιήσεις ισχύει πλέον για όλες τις οντότητες.

 


Ενδεικτικά θα αναφέρω ένα παράδειγμα από αυτά που κυκλοφορούν, καθώς επίσης και το τι έχω φτιάξει εγώ για εμένα ύστερα από διάφορες οδηγίες-επισημάνσεις που έβγαλε ο ΣΛΟΤ ή/και το υπουργείο.

 

Θεωρώ ότι καλύπτει πολλούς από εμας, δηλαδή για πολύ μικρή οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 του νόμου 4308/2014 δηλαδή για οντότητες εκτός Οδηγίας 34, ομόρυθμες ή ετερρόρυθμες εταιρείες, ατομικές επιχειρήσεις, και λοιπές οντότητες που αποκτούν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, εφόσον δεν υπερβαίνουν για δύο συνεχόμενες περιόδους του όριο του κύκλου εργασιών 1.500.000 ευρώ.

 

Και να υπενθυμίσω ότι η μόνη σίγουρη λύση είναι ο λογιστής, αλλιώς αναλαμβάνουμε την όποια ευθύνη και πιθανό κόστος.

Περιεχόμενο του πίνακα του προσαρτήματος πολύ μικρών οντοτήτων παράγραφου 2(γ) .pdf

Χρηματοοικονομιή κατάσταση πολύ μικρών οντοτήτων παράγραφου 2(γ) .jpg.pdf

1. Προσάρτημα πολύ μικρών επιχειρήσεων Ν.4308.2014.pdf

2. Χρηματοοικονομικές Καταστάσεις πολύ μικρών επιχειρήσεων Ν.4308.2014.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

 

αν σου βάλω + 1000 ... λίγα είναι !!!! :smile:

 

Τι έχουν κάνει και τι έχουν σκαρφιστεί οι άνθρωποι ... μιλάμε για πολύ διεστραμμένα μυαλά εκεί μέσα στο υπ. οικονοιμικών !!!! :confused:

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ένα απλό ερώτημα :grin:, αν κάποιος έχει κάνει έναρξη στη ΔΟΥ (πρώτη φορά) εντός 2017 Ε3 δεν συμπληρώνει τώρα (λογικά), και ξεκινάει από του χρόνου 2018 για την περίοδο του 2017, το taxisnet όμως το έχει ενεργοποιημένο για συμπλήρωση, για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους ειναι ενεργοποιημένο. Απλα αν δεν εισαι υπόχρεος υποβολης μην το επιλέξεις.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένας πρόσφατος χρήσιμος οδηγός συμπλήρωσης:

 

http://www.aade.gr/sites/default/files/2017-04/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%202016%20v.1_0.pdf

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα κάνω και εγω μια ερώτηση γιατί εντοπίζω διχογνωμίες μεταξύ συναδέλφων και λογιστών: 

μηχανικός που εκτελεί και κατασκευαστικές εργασίες (ιδιωτικά τεχνικά - ανακιαινίσεις κλπ), τα έσοδα (στον πίνακα ΣΤ) από τη δραστηριότητα αυτή τα βάζει στη στήλη δ "ακαθ έσοδα από παροχή υπηρεσιων ή στη στήλη γ "ακαθ. έσοδα εμπορίας-μεταποίησης"?

[τα έσοδα του μηχανικού πάνε προφανώς στην υπηρεσία, για τα έσοδα των ιδιωτικών έργων είναι η ερώτηση]

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω το ποστ εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι τα έργα πάνε στις "πωλήσεις", απλά μου είπε συνάδελφος ότι τα αντιμετωπίζουν όλα ως υπηρεσία με το λογιστή και μου φάνηκε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ, (και την έμμεση θετικά, ακριβώς από κάτω, τοποθέτηση του Σωτήρη) το έχεις δει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.