Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Tελικά στο 536=δαπάνες + ενοίκια, ρώτησα έμπειρο λογιστή της περιοχής μου.

Στην πρώτη σελίδα μπαίνει για να γίνει διασταύρωση στοιχείων με τον ''σπιτονοικοκύρη'',

δεν παύει όμως να είναι δαπάνη που πρέπει να υπολογιστεί στα έξοδά μας.

Link to comment
Share on other sites

@ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΜΟΥΡΟΥΤΗΣ

Δεν ξέρω που μπαίνει, αλλά πρόσεξε γιατί έχει prorata λόγω μη ύπαρξης ΦΠΑ.

 

 

Prorata??? Τι είναι αυτό? έψαξα να το βρω στο internet και δεν έβγαλα άκρη...

 

Για το pro rata έψαξα λίγο παραπάνω και περίπου κατάλαβα.

 

Για τις κρατήσεις ΜΤΠΥ διάβασα ότι μπαίνουν σαν έξοδα. Από εκεί προέκυψε ένα άλλο ερώτημα. Μπορεί κάποιος μηχανικός που κάνει μελέτες να πηγαίνει εξωλογιστικά για τα δελτία που αφορούν μελέτες και λογιστικά (με έσοδα - έξοδα) για τα δελτία που δεν αναφέρονται σε μελέτες και επομένως μπαίνουν χωρίς συντελεστές (100%) της αξίας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος μηχανικός που κάνει μελέτες να πηγαίνει εξωλογιστικά για τα δελτία που αφορούν μελέτες και λογιστικά (με έσοδα - έξοδα) για τα δελτία που δεν αναφέρονται σε μελέτες και επομένως μπαίνουν χωρίς συντελεστές (100%) της αξίας?

 

Φυσικά! Και εγώ είμαι τέτοια περίπτωση. Επιμερίζω τις δαπάνες μου στις 2 δραστηριότητες αναλογικά με τον κάθε επιμέρους τζίρο προς τον συνολικό και το ποσό που μου προκύπτει το βάζω στα πεδία λογιστικού προσδιορισμού "ελ. επαγγελμάτων" του Ε3. Ό,τι είναι μελέτη μπαίνει στα πεδία του εξωλογιστικού και πάει με συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Μία όχι τόσο σχετική ερώτηση. Το Ε3 σε ποιές περιπτώσεις αποστέλεται; Εμένα η εφορία με καλεί να συμπληρώσω το κλασικό Ε1 και Ε2.

Link to comment
Share on other sites

Ε3 δεν πρόκειται να σου ερθει ποτε ταχυδρομικως με τα εντυπα, αν αυτό εννοεις. Αν είσαι ελευθερος επαγγελματίας, συμπληρωνεις Ε3 (χοντρικα τα λέω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένα πολύ απλό Ε3 θέλω να στείλω κι έχω φάει ώρες! Παρακαλώ τη βοήθειά σας:

 

Στην υποβολή του Ε3 μου έχει παρατήρηση "...Το ποσό του κωδικού 550 δεν είναι ίσο με το ποσό του κωδικού 283", επειδή την παράγρ "ΣΤη" την είχα ασυμπλήρωτη.

ΟΚ, συμπλήρωσα τον 550 με το ίδιο ποσό και, αυτόματα, μου συμπλήρωσε και τους 551, 562, 563, 570 και 571. Έτσι στο 571(Καθαρό Κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό) προκύπτει ίσο με το 283!! Έτσι πρέπει να είναι; Δεν λαμβάνεται υπόψη ο ΣΚΚ του κωδ 366;

Πάντως, στον Πίνακα Ζ ο κωδικός 346 (Φορολογητέα καθ. κέρδη) είναι σωστός (έχει ληφθεί υπόψη ο ΣΚΚ).

 

Να το στείλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.