Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

SAP2000 - Μοντελοποίηση, ανάλυση


geodou

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους. Εχω κατι αποριες σχετικα με το SAP2000 για 2γραμμικη αναλυση.Εχω υπολιγισει θu,θy,Mu συμφωνα με ΚΑΝ.ΕΠΕ. και θελω να δημιουργησω πλαστικες αρθρωσεις σε καθε μελος του φορεα και να δωσω σε αυτα τα μελη αυτες τις τιμες (θu,θy,Mu).Δηλαδη να δωσω σε καθε πλατικη αρθρωση ενα διαγραμμα Μ-θ μεχρι την αστοχια του μελους.Μπορει να μου απαντησει καποιος αν ξερει?

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ψάξε λίγο με την αναζήτηση. Στα Προγράμματα>Στατικά.

 

Για να δώσεις τις τιμές αυτες θα πρέπει να δώσεις ιδιότητες στα hinges του στοιχείου, και συγκεκριμένα στο hinge της M3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Στα πλαίσια της διπλωματικής μου εργασίας έχω αναλάβει την αποτίμηση της ανελαστικής συμπεριφοράς υφιστάμενης κατασκευής από Ο.Σ.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: περιμετρικά του υπογείου υπάρχει τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα!

Με ποίο τρόπο μπορώ να προσομοιώσω αυτό το τοιχίο με το SAP2000;

Link to comment
Share on other sites

Καλό....τότε βάλε κάποια ραβδωτά στοιχεία όπου το συνολικό πλάτος τους θα είναι ίσο με το πλάτος του τοιχείου, με αρκετούς κόμβους καθ' ύψος. Τους κόμβους του ενός στοιχείου θα τους συνδέεις με τους κόμβους των διπλανών με στερεούς βραχίονες.....ή πιο απλά βάλε ένα στοιχείο για όλο το τοιχείο, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο βολεύει συτό για συνδεσμολογία των άλλων στοιχείων κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Έχω μία μεταλλική κατασκευή, στις δοκούς της οποίας θέλω να τοποθετήσω φορτίο οχήματος. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να προσομοιωθεί αυτό το πράγμα ; (μου 'χει σπάσει τα νεύρα τόση ώρα, δεν βγάζω άκρη).

 

Ευχαριστώ,

 

Κανείς ρε παιδιά .... ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες όχημα επί δοκών εννοείς το πρότυπο όχημα των γεφυρών (πχ των 60 τόνων); Και πως μεταφέρεται το φορτίο στις δοκούς; Οι τροχοί πατάνε άμεσα πάνω στις δοκούς; Θες να βγάλεις γραμμές επιρροής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.